Reklama

Z kroniki harcerskiej

Mam nieodparte wrażenie, że „Czarny Wilk” to postać przemilczana i w wielu harcerskich środowiskach nieznana. To ciekawe, bo Ernest Thompson Seton, obok lorda Roberta Baden-Powella i Andrzeja Małkowskiego, najmocniej przyczynił się do rozwoju ruchu skautowego.

Niedziela Ogólnopolska 26/2012, str. 43

Ernest od najmłodszych lat wychowywał się, obcując z otaczającą go dziką przyrodą. Niestety, kiedy Ernest miał 10 lat, rodzice zdecydowali o przeprowadzce do dużego, rozwijającego się miasta Toronto. Zmiana miejsca zamieszkania, obowiązki szkolne sprawiły, że na pewien czas Seton rozstał się z dziką kanadyjską naturą. Na studia wyjechał do Anglii, gdzie w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych doskonalił umiejętności artystyczne z malarstwa i rzeźby.
W rodzinne strony powrócił w 1881 r., wycieńczony, schorowany i niedożywiony. Jego fatalny stan zdrowia był spowodowany skrajnie niskimi środkami otrzymanymi od rodziców, w postaci tylko 400 dolarów na cały pobyt. Nowy rozdział w jego życiu rozpoczął się po przenosinach na farmę brata. Polowania, obserwacje przyrody, praca na gospodarstwie wypełniały odtąd dni pobytu Setona przez 4 lata. W tym czasie niejednokrotnie spotkał północnoamerykańskich Indian, traperów i sławnych myśliwych, którzy opowiadali o swoich przygodach w ostępach Dzikiego Zachodu. Poznał język, zwyczaje i historię rdzennych mieszkańców Ameryki. Pierwszą poważną pracę otrzymał w Nowym Jorku, gdzie dostał zlecenie wykonania tysiąca rysunków do „Wielkiego słownika”.
Po ponownym wyjeździe do Europy i studiach w Paryżu osiadł na opuszczonej farmie, gdzie stworzył oryginalne muzeum wypchanych zwierząt, w którym znajdowało się 3 tys. eksponatów. Widząc zbawienny wpływ przyrody i sił natury na stan zdrowia oraz mając świadomość wagi dobrego wychowania, wykorzystał zdobywaną latami wiedzę trapera i przyrodnika do stworzenia ruchu dla młodych chłopców pod nazwą „Woodcraft Indians”. Pierwszy taki szczep powstał latem 1902 r. w USA. Spotykał się z Robertem Baden-Powellem i został, wkrótce po założeniu drużyn skautowych w Wielkiej Brytanii, doradcą „Wilka, który nigdy nie śpi”. W 1910 r. Seton został naczelnikiem „Boy Scouts of America”, lecz w wyniku konfliktów z władzami organizacji w 1915 r. opuścił jej szeregi. Coraz liczniejszy ruch szczepów „woodcrafterskich” przyczynił się do popularyzacji idei „leśnej mądrości”, uznawanej coraz częściej za dającą dobre rezultaty metodę wychowania młodzieży. Sam jej twórca tak o niej mówił: „Chcemy uczyć się życia pod gołym niebem, bowiem tylko tam sprawnie ukształtujemy nasze ciała i uszlachetnimy nasze dusze...”. Idee te z powodzeniem realizowane są na harcerskich obozach, o których więcej - za dwa tygodnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję