Reklama

Z Watykanu

Zapowiedź: 25. pielgrzymka zagraniczna

Papież odwiedzi Liban

W dniach 14-16 września 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI uda się w swoją 25. zagraniczną podróż apostolską - do Libanu. Głównym punktem wizyty papieskiej będzie przekazanie posynodalnej adhortacji apostolskiej dla Bliskiego Wschodu.
Według wstępnych ustaleń, w pierwszym dniu wizyty Benedykt XVI pojedzie do miasta Harissa, w którym nawiedzi bazylikę św. Pawła. Tam też podpisze adhortację. 15 września, w drugim dniu papieskiej pielgrzymki, zaplanowano wizytę u prezydenta państwa. Ojciec Święty spotka się również z przedstawicielami muzułmańskich wspólnot religijnych, członkami rządu, korpusu dyplomatycznego i przedstawicielami świata kultury. Po południu na placu przed patriarchatem maronickim w Bkerké na Ojca Świętego będzie oczekiwała młodzież. W niedzielę 16 września, w ostatnim dniu wizyty, Benedykt XVI będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w Bejrucie, podczas której przekaże Kościołowi w Libanie posynodalną adhortację apostolską dla Bliskiego Wschodu.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jezus, który jest wrażliwy na cierpienie ludzkie, skłania nas do myślenia również o tych wszystkich, którzy pomagają chorym nieść ich krzyż, zwłaszcza o lekarzach, pracownikach służby zdrowia i tych, którzy zapewniają posługę religijną w domach opieki. Są oni „zasobami miłości”, przynoszącymi spokój i nadzieję cierpiącym. W encyklice „Deus caritas est” zaznaczyłem, że w tej cennej posłudze potrzebna jest przede wszystkim kompetencja zawodowa - jest to pierwsza podstawowa konieczność, ale ona sama nie wystarczy. Chodzi bowiem o istoty ludzkie potrzebujące człowieczeństwa i serdecznej opieki. „Dlatego takim pracownikom, oprócz przygotowania profesjonalnego, potrzeba również i nade wszystko «formacji serca»: trzeba ich prowadzić ku takiemu spotkaniu z Bogiem w Chrystusie, które by budziło w nich miłość i otwierało ich serca na drugiego” (n. 31).

Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 1 lipca 2012 r.

Nominacje

Polacy w Watykanie

Reklama

Pochodzący z archidiecezji łódzkiej ks. prał. Krzysztof Nykiel został nowym regensem Penitencjarii Apostolskiej - najwyższego sądu kościelnego w sprawach sumienia.
W latach 1995 - 2002 ks. Nykiel pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Potem podjął pracę w Kongregacji Nauki Wiary. Od 2009 r. jest zastępcą sekretarza międzynarodowej komisji badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie. Jest też konsultantem w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz postulatorem spraw beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Wandy Malczewskiej i s. Marii Julitty Ritz.
Benedykt XVI mianował abp. Henryka Józefa Nowackiego nuncjuszem apostolskim w Szwecji i Islandii. Urodzony w Niemczech, a inkardynowany do diecezji tarnowskiej 65-letni obecnie dyplomata od 2007 r. reprezentował Ojca Świętego i Stolicę Apostolską w Nikaragui.

Na blogach piszą

Dlaczego tak mało pisze się o New Age (dalej: NA), dlaczego nawet chrześcijanie zdają się prawie nie zauważać tego potęgującego się zjawiska? Dlaczego odważają się o nim pisać prawie wyłącznie dokumentnie już zdeterminowani egzorcyści? Odpowiedź jest bardzo prosta: otóż każda próba pisania o NA naraża piszącego na śmieszność. NA jest prądem kulturowym, który nie jest jednolity, to istny chaos przekonań, poglądów, teorii. Na każde stwierdzenie krytyki NA jego wyznawca znajdzie tysiąc przykładów przeciwnych. Jak złapać mgłę, jak opisać chaos, jak ubrać upiorną zjawę w ciasny garnitur pojęć? NA jest arcydziełem Złego - którego zwyczajem jest wypierać się swojego istnienia i działania. Ta sama maniera dotyczy NA.

Konrad Tomasz

Czy mogą istnieć uczciwi ateiści? Owszem, mogą. To tacy, którzy nie wierzą w istnienie bytów nadprzyrodzonych i nie próbują wmówić, iż ich przekonanie to coś innego niż wiara w ich nieistnienie.

Marcin30006

Nowy prefekt

Kongregacja Nauki Wiary

Benedykt XVI mianował 2 lipca br. nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Został nim Niemiec, 64-letni bp Gerhard Ludwig Müller, dotychczasowy ordynariusz Ratyzbony. Zastąpi on 76-letniego amerykańskiego kardynała Williama Levadę, który przeszedł na emeryturę po 7 latach kierowania tą dykasterią.
Wyniesiony do godności arcybiskupiej nowy prefekt Kongregacji jest jednocześnie przewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, zajmującej się dialogiem z lefebrystami, Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej.
Abp Müller urodził się 31 grudnia 1947 r. w Moguncji. W 1977 r. obronił doktorat z teologii, pisany pod kierunkiem przyszłego kardynała Karla Lehmanna. W 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1986 r. wykładał na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 2002 r. został biskupem Ratyzbony - jednej z najważniejszych diecezji w Niemczech. W 2007 r. został mianowany członkiem Kongregacji Nauki Wiary.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję