Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2012, str. 6

Nauczyciele

Jesteście solą i światłem...

Sympozjum i 75. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców odbywały się na Jasnej Górze w dniach 1-2 lipca br. pod hasłem: „Jesteście solą i światłem”. Kilkutysięcznej rzeszy nauczycielskiej towarzyszył bp Edward Dajczak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli. Pielgrzymka odbywała się w szczególnie trudnym dla nauczycieli czasie, bowiem - jak podają statystyki związków zawodowych kuratoriów i samorządów - z końcem sierpnia br. pracę w polskich szkołach straci ponad 7,5 tys. osób. 2 lipca Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył bp Dajczak, a koncelebrowali diecezjalni duszpasterze nauczycieli. - Najlepszą wychowawczą metodą jest życie w prawdzie. Uczniowie w swojej wrażliwości widzą, kiedy jesteśmy szczerzy, a kiedy robimy tak, bo tak trzeba. To „tak trzeba” już nie jest z Ewangelii. To nasze jest - jest czytelne, jest jasne, jest klarowne, gdy dwóch czy trzech we wzajemnych relacjach spełnia, realizuje i przywołuje miłość Bożą, wtedy to wyraźnie emanuje i odmienia oblicze świata - podkreślił bp Dajczak. - Jezus nie głosił etyki przekonań, Jezus domagał się etyki postępowania. Jezus nie głosił Ewangelii rozważań, Jezus głosił Ewangelię życia. I to jest nasze zadanie, po to tu jesteśmy z tą niezwykłą, piękną tęsknotą, by się w nas to stało - mówił.

kresowianie

Wołamy o prawdę i pamięć!

Reklama

Ponad tysiąc osób: Kresowian oraz sympatyków i przyjaciół ruchu kresowego uczestniczyło 1 lipca br. w XVIII Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian na Jasną Górę. Jak podkreślili organizatorzy i uczestnicy, spotkanie było „wołaniem z Jasnej Góry o prawdę i pamięć narodową”. Obecni byli przedstawiciele organizacji kresowych i patriotycznych, przedstawiciele Związku Sybiraków i Związku Wypędzonych z Kresów Wschodnich, członkowie organizacji kombatanckich i kresowych z kraju i z zagranicy, oddziały Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Wołynia, Podola, Polesia oraz ich poczty sztandarowe.
- Czas szybko minął, a problemy na Litwie jak były, tak są niezałatwione, szczególnie sprawa sytuacji Polaków na Wschodzie, kwestia szkolnictwa, nauki, już nie mówiąc o majątkach, o prawach Polaków, o pisowni - to jest skandal, w końcu Litwa jest członkiem Rady Europejskiej, sygnatariuszem traktatów o ochronie mniejszości - powiedział Jan Skalski, prezes Światowego Kongresu Kresowian.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Mszę św. dla pielgrzymów odprawił ks. Jan Nikiel, proboszcz katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk, autor książki „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Powiedział m.in: - Aby nastąpiły dobre relacje między Polakami a Ukraińcami, trzeba powiedzieć prawdę o ludobójstwie, o zagładzie, o mordach, po to, żeby to więcej się nie powtórzyło, żeby młodzi Ukraińcy wiedzieli, że ideologia opętańcza przyniesiona przez UPA była ideologią zbrodniczą, występującą także przeciwko chrześcijaństwu.
Po Mszy św. odbyło się otwarte Forum Kresowe poświęcone wielu problemom, jakimi zajmują się Światowy Kongres Kresowian i Kresowy Ruch Patriotyczny.

Krótko

27 czerwca 8 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi złożyło Bogu wieczyste śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

29 czerwca za dar kapłaństwa dziękowali jubilaci. Za 55 lat kapłaństwa: o. Gordian Słaboń i o. Dionizy T. Łukaszuk; za 50 lat kapłaństwa: o. Stanisław Turek, o. Władysław Przekop, o. Jan Golonka, o. Janusz Zbudniewek, o. Rafał Glinkowski, o. Włodzimierz Kuliberda, ks. Bolesław Witwicki. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, a homilię wygłosił przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

2 lipca pielgrzymowała na Jasną Górę Centralna Szkoła Państwowa Straży Pożarnej w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Kuczob, kapelan strażaków.

Zapowiedzi

20-21 lipca - Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

21 lipca - 7. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

22 lipca - Pielgrzymka Nowogrodzian

Kontakt z sanktuarium

Klasztor Ojców Paulinów
Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-200 Częstochowa
Całodobowa centrala telefoniczna
tel. +48 (34) 377-77-77
Kancelaria Ojca Przeora
fax +48 (34) 365-67-28
Kancelaria Ojca Kustosza
Przyjmowanie intencji na Msze św.
tel. +48 (34) 377-72-07
Jasnogórskie Centrum Informacji Turystycznej
Oprowadzanie grup po sanktuarium
tel. +48 (34) 365-38-88
http://bop.jasnagora.pl

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję