Reklama

Wkrótce jubileusz eucharystyczny w Bolsenie i Orvieto

Eucharystia - według Katechizmu Kościoła Katolickiego - jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego. By przypominać tę zasadniczą prawdę, już od 1881 r. organizowane są Kongresy Eucharystyczne, których celem jest pobudzanie wiary katolików w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii oraz propagowanie pobożności eucharystycznej, również poza Mszą św. Jednak to sam Bóg umacnia naszą wiarę w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina przez tzw. cuda eucharystyczne. W ciągu 20 wieków odnotowano ich ponad 150, chociaż nie wszystkie zostały uznane przez Kościół.
Ogromne znaczenie w historii Kościoła miał cud we włoskiej miejscowości Bolsena w 1263 r., gdzie Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi, ks. Piotra, zaczęła krwawić. Krew spłynęła na korporał oraz posadzkę przy ołtarzu. Z cudem tym wiąże się wprowadzenie tradycji procesji Bożego Ciała - Urban IV, rezydujący w owym czasie w Orvieto, wniósł procesjonalnie do miasta św. Hostię i zakrwawiony korporał (ten gest papieża uważany jest za pierwszą oficjalną procesję Bożego Ciała). Z okazji 750. rocznicy cudu w Bolsenie abp Giovanni Marra, rezydujący w Orvieto administrator apostolski diecezji Orvieto-Todi, ogłosił nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny, który będzie obchodzony w latach 2013-14. Z tej okazji „Niedziela” przeprowadziła z nim wywiad.

Niedziela Ogólnopolska 29/2012, str. 8-9

(W. R.)

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Gdy w 1263 r. podczas Mszy św. odprawianej w kościele św. Krystyny w Bolsenie Hostia trzymana w rękach kapłana z Pragi zaczęła krwawić, „plamiąc” korporał i posadzkę przy ołtarzu, ówczesny papież rezydował w Orvieto, co było opatrznościowym zbiegiem okoliczności. Jak Urban IV zareagował na wiadomości z Bolseny?

ABP GIOVANNI MARRA: - Papież Urban IV zareagował w sposób bardzo roztropny. Przede wszystkim kazał zweryfikować fakty i sprawdzić wiarygodność kapłana, który był bezpośrednim świadkiem domniemanego cudu. Wysłał do Bolseny biskupa Orvieto Giacomo, który wysłuchał świadków - wiernych obecnych na Mszy św. i obejrzał „ślady” cudu. Papież wysłuchał sprawozdania bp. Giacomo i osobiście spotkał się z ks. Piotrem, w którego rękach dokonał się cud. Urban IV, po przeanalizowaniu wydarzeń, przekonał się co do prawdziwości cudu i dlatego już w następnym roku wydał bullę „Transiturus de hoc mundo”, na mocy której zostało wprowadzone w całym Kościele katolickim święto Bożego Ciała. Pierwsza uroczysta i oficjalna procesja Bożego Ciała miała miejsce właśnie w Orvieto.

Reklama

- Niedługo minie dokładnie 750 lat od tych ważnych wydarzeń. Z tej właśnie okazji postanowił Ekscelencja ogłosić nadzwyczajny Jubileusz Eucharystyczny (2013-14). Jaki będzie program tego Jubileuszu?

- To prawda, że już niedługo będziemy obchodzić 750. rocznicę dwóch wspomnianych wydarzeń: cudu eucharystycznego w Bolsenie (2013 r.) i ustanowienia święta Bożego Ciała (2014 r.). Te ważne rocznice uczcimy w diecezji Orvieto-Todi Jubileuszem Eucharystycznym. Penitencjaria Apostolska, z polecenia Papieża, udzieliła nam tego przywileju. Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 6 stycznia 2013 r. otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Krystyny w Bolsenie, a w następną niedzielę 13 stycznia otworzone zostaną Drzwi Święte katedry w Orvieto. Jubileusz zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych w listopadzie 2014 r. W czasie trwania Jubileuszu pielgrzymi będą mogli otrzymać odpust zupełny na warunkach przewidzianych w takich przypadkach. Program inicjatyw związanych z Jubileuszem nie jest jeszcze opublikowany, ale przewidujemy uroczyste celebracje wszystkich ważnych świąt roku liturgicznego, celebracje dla różnorodnych grup wiernych (młodzieży, osób w podeszłym wieku, robotników, sportowców, księży, sióstr zakonnych itd.). Zorganizowane będą kongresy na temat znaczenia Eucharystii, wydarzenia kulturalne, artystyczne i sportowe, występy teatralne, koncerty. Przewidujemy także zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego, który będzie miał charakter ponaddiecezjalny. Niedługo zostanie opublikowana w czterech językach specjalna broszura, gdyż Jubileusz Eucharystyczny może stać się momentem łaski dla pielgrzymów z całego świata.

- Jubileusz Eucharystyczny ogłoszony w diecezji Orvieto-Todi „nakłada się” niejako na ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary (październik 2012 r. - październik 2013 r.). W jaki sposób odkrycie prawdziwego znaczenia Eucharystii i odnowa kultu eucharystycznego może przyczynić się do wzrastania wiernych w wierze?

- Uważam, że między Rokiem Wiary a Jubileuszem Eucharystycznym w Orvieto i Bolsenie istnieje bardzo silny związek. Wynika to z faktu, że wiara w Eucharystię, tzn. w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina, jest fundamentem wiary katolickiej. Dlatego pielgrzymowanie do Orvieto i Bolseny, aby uczcić Eucharystię i otrzymać odpust zupełny jubileuszowy, może być konkretnym i skutecznym sposobem przeżywania Roku Wiary. Zbieżność Roku Wiary i Jubileuszu Eucharystycznego sprawia, że obydwa wydarzenia stają się instrumentami nowej ewangelizacji, tak jak chce tego Benedykt XVI.

- Dlaczego pielgrzym przyjeżdżający z zagranicy powinien odwiedzić Bolsenę, miasto cudu eucharystycznego, i Orvieto, gdzie odbywają się uroczyste procesje Bożego Ciała i przechowywany jest korporał ze śladami krwi Chrystusa?

- Pielgrzym z zagranicy, szczególnie jeżeli jest osobą wierzącą, ma wiele motywów, by odwiedzić Bolsenę i Orvieto - są to motywy duchowe, religijne i turystyczno-kulturalne.
Zacznę od motywów duchowych i religijnych. Każdy jubileusz ma wymiar duchowy, gdyż jego celem jest nawrócenie się wiernego i jego wewnętrzna odnowa. Odpust zupełny niesie ze sobą oczyszczającą siłę i daje nowy impuls życiu duchowemu.
Poza tym wydarzenia w Bolsenie i Orvieto mogą wzmocnić wiarę w Eucharystię, która jest fundamentem i sercem Kościoła oraz autentycznego życia chrześcijańskiego.
Nasze miasta są też atrakcyjne z punktu widzenia turystyczno-kulturalnego: miasteczko Bolsena położone jest nad pięknym jeziorem, które nosi tę samą nazwę, natomiast Orvieto wybudowano na szczycie płaskiego wzgórza z wulkanicznej skały, zwanego „rupe” (skała), z którego roztaczają się wspaniałe widoki na Umbrię. Historia miejscowości sięga okresu przedchrześcijańskiego. Jednak Bolsena to przede wszystkim miasto męczeńskiej śmierci św. Krystyny i cudu eucharystycznego. Natomiast Orvieto to ważne miasto średniowieczne i jedno z miast papieskich (rezydował tu m.in. Urban IV). Zachowało się tutaj wiele pięknych kamienic i pałaców, wspaniałych przykładów architektury średniowiecznej i renesansowej, lecz przede wszystkim słynna na całym świecie gotycka katedra, w której przechowywany jest święty korporał z Bolseny. Lecz Orvieto żyje przede wszystkim tradycją procesji Bożego Ciała, która co roku przyciąga tutaj tłumy ludzi nie tylko z Włoch. Jak widać, warto odwiedzić Orvieto i Bolsenę.

31 maja 2012 r. papież Benedykt XVI mianował nowego biskupa diecezji Orvieto-Todi. Został nim biskup pomocniczy diecezji rzymskiej Benedetto Tuzia. Jego uroczysty ingres do katedry w Orvieto miał miejsce 30 czerwca. Abp Giovanni Marra opuścił diecezję po 14 miesiącach zarządzania nią jako administrator apostolski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję