Reklama

Homilia

Nasz apostolat codzienny

Bycie świadkiem Chrystusa i apostołem w życiu codziennym jest istotą życia chrześcijańskiego. W dzisiejszej Ewangelii czytamy: „Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. (...) Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali”. Słowa te potwierdzają prawdę, że Kościół jest apostolski i misyjny. Dzieło apostolskie i misyjne Kościoła jest trudne i wymagające. Nie wszyscy chętnie otworzą się na świadectwo apostolskie. Potwierdza to sam Chrystus: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich”.
Odczytując dzisiejszą Ewangelię, warto zatrzymać się nad tym, co tak naprawdę znaczy, że Kościół jest apostolski i misyjny, czym jest ewangelizacja. Zagadnienia te są ważne, szczególnie teraz, kiedy przygotowujemy się do Roku Wiary ogłoszonego przez Benedykta XVI. „Kościół jest ze swej natury misyjny, a jego pierwszym zadaniem jest ewangelizacja, czyli głoszenie Chrystusa i dawanie o Nim świadectwa, a także szerzenie w każdym środowisku i w każdej kulturze Jego Ewangelii pokoju i miłości” - przypomina nam Benedykt XVI w swoim przemówieniu z 26 października 2006 r. A „zadaniem misji ludu chrześcijańskiego jest niesienie Chrystusa. Nie chodzi tylko o ideę czy etykę przez Niego natchnioną, ale o dar Jego własnej Osoby” - poucza nas Ojciec Święty. Jezus jednak, rozsyłając Apostołów, przypomina im, że muszą być wolni od przywiązania do rzeczy doczesnych, ich serce musi być wolne od tego wszystkiego, co nie stanowi istoty apostolatu. „I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien»”. Najważniejsze w misji Apostołów jest prawdziwe świadectwo. „Oto pierwsze wymaganie apostolatu: serce oderwane od przemijających, ziemskich pociech, oczyszczone od światowych układów i zainteresowań, wolne od próżności, która prowadzi donikąd” - pisze bł. Jan XXIII. Ponadto, jak podkreśla to Papież Dobroci, „apostoł nie troszczy się o sprawy osobiste ani nie szuka własnej chwały, lecz pracuje dla odległej i wiecznej nagrody. Jest zadowolony z tego, że podoba się tylko Bogu i że ku Jego miłosiernej miłości prowadzi w miarę możliwości wszystkie dusze”.
Jezus w dzisiejszej Ewangelii pyta również nas, ochrzczonych, Jego współczesnych uczniów, rozesłanych po świecie, żyjących w różnych środowiskach, o jakość naszego codziennego apostolatu w rodzinach, w miejscach pracy. Jakie jest nasze świadectwo o Chrystusie? Jakimi jesteśmy apostołami wobec tych, których spotykamy na drogach naszego życia?

Polecamy niedziela.pl/spis_liturgia.php|„Kalendarz liturgiczny” - liturgię na każdy dzień

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję