Reklama

W drodze

Polacy, nic się nie stało!

Niedziela Ogólnopolska 29/2012, str. 35

Jakub Szymczuk

Tę idiotyczną pieśń kibiców piłki nożnej, śpiewanej z ochotą po każdej kolejnej porażce polskich piłkarzy, przejęli rządzący politycy. Cokolwiek by się nie działo, intonują ją w prorządowych środkach przymusu medialnego. Nie ma autostrad? Ach, cóż z tego?! Polacy, nic się nie stało! Brakuje miejsc pracy? Ależ, Polacy, nic się nie stało! Szkolnictwo upada? Nic się nie stało, nic się nie stało! I tak dalej, i tak dalej…
Dlatego nie zaskoczyło mnie szczególnie postanowienie prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie zaniedbań urzędników odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty Prezydenta RP w Katyniu w kwietniu 2010 r. Zaniedbania wprawdzie wykazano, ale - zdaniem prokuratury - nie miały one znaczenia. Hmm, zginęli najwyżsi urzędnicy RP, znaczący politycy i wielu członków elity narodowej - i to nie miało znaczenia? Polacy, nic się nie stało???!!! Owszem, jednocześnie z tym postanowieniem na żer opinii publicznej rzucono dwoje podrzędnych urzędników z Kancelarii Premiera; niech się dziennikarze poznęcają nad nimi… Kozły ofiarne? Na to wygląda. Monika B. i Miłosław K. - ujawnieni z nazwisk (zapewne nieprzypadkowo przez prokuraturę?) - mają, jak sądzę, odwrócić uwagę od prawdziwych winnych.
Z tego, co wiadomo, dziwne manewry wokół wizyty Prezydenta RP w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. zaczęły się z chwilą złożenia przez Putina propozycji premierowi Tuskowi, aby przyjechał do Katynia wcześniej niż Prezydent RP - 7 kwietnia 2010 r. W imieniu Tuska rozmowy z Rosjanami w tej sprawie, a może i w sprawie wizyty Prezydenta RP, prowadził szef Kancelarii Premiera, Tomasz Arabski. Czy dlatego Arabski, który formalnie odpowiada za wszelkie uchybienia Kancelarii Premiera jako jej szef, jest nietykalny dla prokuratury? Czy prokuratura umorzyła dochodzenie, gdyż w przeciwnym razie musiałaby zainteresować się tym, za co odpowiada minister Arabski i jakie zlecenia, polecenia otrzymał od premiera Tuska? Musiałaby też pytać, jakie działania i jakie zachowania są na koncie innych członków rządu w tej sprawie, ministrów Sikorskiego (MSZ) i Klicha (MON)? Czy umniejszanie rangi wizyty Prezydenta RP było wspólną grą rządu polskiego i strony rosyjskiej?
Istotnych pytań jest bardzo dużo. Chyba zbyt dużo jak na niezależną prokuraturę. Dlatego łatwiej sprawę umorzyć, a na żer opinii publicznej rzucić dwa nazwiska osób z dziesiątego planu, które zapewne nie dopełniły jakichś dwudziestorzędnych formalności. W powstałym zamieszaniu prawdziwi sprawcy łatwiej ujdą uwadze obywateli. Zresztą, Polacy, nic się nie stało!

* * *

Krzysztof Czabański
Publicysta, przewodniczący Kongresu Mediów Niezależnych,autor kilku książek, był prezesem PAP (za rządu Jana Olszewskiego), przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW (za rządu Jerzego Buzka) i prezesem Polskiego Radia SA (za rządu Jarosława Kaczyńskiego);
www.krzysztofczabanski.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję