Reklama

Jan Paweł II

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Bł. Jan Paweł II a postać św. Stanisława Biskupa

Niedziela Ogólnopolska 29/2012, str. 39

MARIAN SZTAJNER

Ostatnia niedziela czerwca i dni ją poprzedzające stanowiły w Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie czas przypomnienia szczególnych wydarzeń. 23 czerwca 1996 r. gościł w Berlinie papież Jan Paweł II, który podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej do Niemiec odwiedził miasto, w którym zburzenie dzielącego je do 1989 r. muru stanowiło w znacznej mierze również jego zasługę. Świadomy tego faktu, ówczesny kanclerz Niemiec dr Helmut Kohl powiedział m.in.: „To właśnie Jan Paweł II przyczynił się znacznie do owych epokowych przemian w Niemczech i w Europie. My, Niemcy, a z nami wiele ludzi na świecie, mamy wiele powodów, aby temu wielkiemu człowiekowi z całego serca powiedzieć «dziękuję»”.
Przypomnieniu ciągle aktualnego przesłania trzech papieskich podróży do Niemiec służyła wystawa „Pontifex - Brückenbauer - Budowniczy pomostów“, prezentowana do 8 lipca 2012 r. w Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie.
Z kolei przywołaniu znaczenia postaci św. Stanisława Biskupa dla Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcona była prelekcja prof. dr. hab. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego, połączona z promocją książki pt. „Życiorys Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika Pióra Bartłomieja Szotarewicza z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika”, która miała miejsce 24 czerwca 2012 r., w dniu odpustu św. Jana Chrzciciela, patrona bazyliki Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Prof. Wojtczak-Szyszkowski, konfrater Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, były polski zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, jest wraz z zespołem tłumaczy autorem przekładu „Życiorysu Świętego Stanisława...” na język polski.
W swojej wypowiedzi prof. Wojtczak-Szyszkowski wskazał na podobieństwa między postaciami św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Biskupa, którzy w imię obrony prawdy nie zawahali się sprzeciwić wobec osób sprawujących władzę, płacąc za to cenę życia. Publikacja z jednej strony przybliża postać św. Stanisława Biskupa i Męczennika, którego Jan Paweł II nazwał „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego“, a z drugiej stanowi bogate źródło informacji z zakresu kultury materialnej i obyczajowości epoki.
Prezentowany piękną polszczyzną wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy licznie przybyli na spotkanie. Prof. Wojtczak-Szyszkowski zachęcał do poznania postaci św. Stanisława Biskupa i historii Polski, co z pewnością ułatwia lektura wspominanej książki. Wdzięczność wobec Pana Profesora w szczególny sposób wyrazili członkowie tworzonego przy PMK w Berlinie Koła Przyjaciół Radia Maryja.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy z brązowym medalem

2021-09-19 19:24

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP

PAP

PAP

Polscy siatkarze pokonali w katowickim Spodku Serbów 3:0 (25:22, 25:16, 25:22) i zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy. Biało-czerwoni po raz drugi z rzędu stanęli na najniższym stopniu podium w czempionacie Starego Kontynentu.

To dziesiąty medal Polaków w ME, w tym czwarty brązowy. W przeszłości taki krążek wywalczyli też - poza poprzednią edycją - w 1967 i 2011 roku. Złoty zdobyli tylko raz - w 2009 roku, a pięciokrotnie srebrny - w latach 1975-1983.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję