Reklama

Ingres biskupa Mariana Rojka w Zamościu i w Lubaczowie

Chrystus kluczem do ludzkich serc

Niedziela Ogólnopolska 34/2012, str. 2

Urszula Pakuła

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Nowy biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika oraz metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo (poprzedniego rządcy diecezji zamojsko-lubaczowskiej) i prawosławnego arcybiskupa lubelsko-chełmskiego Abla - 11 sierpnia miał miejsce ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Następnego dnia, w niedzielę 12 sierpnia, odbył się ingres nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej do konkatedry pw. bł. Jakuba Strzemię i św. Stanisława Biskupa w Lubaczowie.
W wywiadzie, którego z okazji ingresu bp Marian Rojek udzielił redaktorowi naczelnemu „Niedzieli” ks. Ireneuszowi Skubisiowi, powiedział m.in., że diecezja zamojsko-lubaczowska stanowi dla niego dar od Pana Boga. Wyznał: „Ten Kościół jest żywy, funkcjonuje, uświęca się. Wchodzę weń na pewnym etapie jego życia i działania łaski Bożej” („Niedziela” nr 32/2012).
Nowego biskupa przywitał w katedrze zamojskiej dotychczasowy administrator diecezji bp Mariusz Leszczyński. - Przychodzisz z sąsiedniego Przemyśla i jesteś darem Ojca Świętego dla nas - powiedział.
Abp Celestino Migliore odczytał pismo nominacyjne papieża Benedykta XVI i wręczył nowemu biskupowi zamojsko-lubaczowskiemu pastorał - symbol władzy pasterskiej. Kolejnym widocznym znakiem objęcia urzędu pasterskiego było zajęcie miejsca na katedrze biskupiej, po czym nastąpiło homagium, będące wyrazem czci, szacunku i posłuszeństwa wobec nowego pasterza diecezji.
Bp Rojek przewodniczył Mszy św. ingresowej, podczas której wygłosił homilię. Przypomniał obraz ze swojego dzieciństwa, kiedy to rodzice po raz pierwszy powierzyli mu klucze do rodzinnego domu, co było znakiem szczególnego zaufania. Nawiązując natomiast do symbolicznego przekazania mu na początku ingresu kluczy do drzwi katedry zamojskiej, przypomniał hasło roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem”. Następnie powiedział: - Dziś, gdy dostałem klucze do katedry lokalnego Kościoła, który jest naszym domem, powraca pytanie, czy jestem dojrzały do tej odpowiedzialności. Wyznał, że Chrystus powierzył mu swoiste klucze do dusz wiernych diecezji, którymi ma otwierać ich serca na codzienne wzrastanie w świętości. Nowy biskup zamojsko-lubaczowski wyjaśnił, iż kluczem do ludzkich serc jest sam Jezus Chrystus. I zapewnił, że od Chrystusa będzie się uczył kodów dostępu do ludzkich serc.
Bp Marian Rojek został powołany na urząd pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej 30 czerwca 2012 r. Papież Benedykt XVI posłał go do jednej z młodszych diecezji, erygowanej bullą Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus” w dniu 25 marca 1992 r. Jej pierwszym ordynariuszem był bp Jan Śrutwa (1992-2006), a następnie kierowanie diecezją przejął bp Wacław Depo (2006-2011), obecny arcybiskup metropolita częstochowski. Bp Marian Rojek jest więc trzecim biskupem zamojsko-lubaczowskim.

(Red.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Wesołych świąt" (tylko za bardzo nie wiadomo jakich), czyli... neutralne światopoglądowo Boże Narodzenie

2025-12-18 21:09

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Portal niedziela.pl w rozmowie z naszym redaktorem naczelnym - ks. Mariuszem Bakalarzem o świeckości Bożego Narodzenia.

Agata Kowalska: Porozmawiajmy o Bożym Narodzeniu, ale w trochę innym wymiarze. W wymiarze takiego, można rzec, zeświecczenia tychże świąt. Czy ksiądz, a szerzej – Kościół w Polsce - faktycznie obserwuje odchodzenie wiernych od religijnego wymiaru świąt Bożego Narodzenia?
CZYTAJ DALEJ

Teologowie z KUL reagują na zarzuty w sprawie Chanuki

2025-12-19 17:14

[ TEMATY ]

KUL

teolog

chanukowa świeca

pixabay.com/

świace chanukowe

świace chanukowe

Chrześcijaństwo bez judaizmu nie istnieje, a współczesny antysemityzm nosi znamiona dawno potępionej herezji - piszą członkowie Koła Naukowego Teologów KUL w nowym stanowisku dotyczącym dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Autorzy dokumentu, powołując się na nauczanie Soboru Watykańskiego II, podkreślają, że dialog z Żydami nie jest opcją fakultatywną, lecz koniecznością dla duchowego zdrowia Kościoła. Poruszono także kwestie stosunku katolików do święta Chanuki oraz literatury talmudycznej, przestrzegając jednocześnie przed postawą „ciasnego symetryzmu” w relacjach międzyreligijnych.

- W odpowiedzi na list otwarty przeciwko rokrocznemu obchodzeniu żydowskiego święta Chanuki na KUL, jako teolodzy postanowiliśmy dokonać przypomnienia katolickiego nauczania i optyki na temat dialogu z judaizmem. Nie robimy tego w duchu kontrreformacyjnym czy konfrontacyjnym, ale po to, by w osobach niemających jakiejś pogłębionej wiedzy w tym temacie rozwiać wątpliwości, jak na to zagadnienie patrzy cały Kościół, z Żyjącym Piotrem na czele. Tak, by nikt nie wziął za nauczanie Kościoła pewnych osobistych wątpliwości czy uprzedzeń takiej, czy innej grupy osób. Jest to wyraz naszej misji kroczenia, jako teolodzy, ramię w ramię z Kościołem, w charakterze uczniów, a nie recenzentów - mówi KAI ks. dr Karol Godlewski z KUL.
CZYTAJ DALEJ

Przed ingresem

2025-12-19 22:10

MFS

- Nie tworzy się programów bez ludzi. Potrzebuję czasu na to, żeby się z krakowskim Kościołem spotkać na nowo – mówił kard. Grzegorz Ryś do dziennikarzy zgromadzonych w Sali Okna Papieskiego w krakowskiej kurii, gdzie odbyła się konferencja prasowa przed sobotnim ingresem do katedry na Wawelu.

W czasie konferencji prasowej przed sobotnim ingresem do katedry wawelskiej kard. Grzegorz Ryś zaznaczył, że najważniejszym elementem przygotowań do tego wydarzenia były dla niego rekolekcje, które przez trzy ostatnie dni odbywały się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, a na które przychodziło każdego dnia po ok. 600 księży. Kardynał poinformował, że uczestnicy rekolekcji zebrali jałmużnę w wysokości blisko 100 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zakup żywności dla mieszkańców Lwowa i Zaporoża na Ukrainie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję