Reklama

Świat

Bezprecedensowy szczyt G4

[ TEMATY ]

modlitwa

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znamy szczyt G8 czyli „Grupy 8” najbardziej wpływowych osób świata. Tymczasem w niedzielę 8-go czerwca w Watykanie spotyka się G4 czyli „Grupa 4” liderów religijnych i społecznych, aby modlić się o pokój na Bliskim Wschodzie.

W grupie G4 są prezydenci Izraela i Autonomii Palestyńskiej: Shimon Peres i Mahmoud Abbas oraz duchowy zwierzchnik prawosławia patriarcha Bartłomiej i papież Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wieczorem, po godz. 18 papież przywita gości w Domu Świętej Marty, gdzie zamieszkał również patriarcha Bartłomiej. Około godziny 19 przewidziana jest wspólna modlitwa. Wyznawcy trzech religii monoteistycznych będą modlili się w porządku chronologicznym, a więc żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Jak powiedział jeden z organizatorów spotkania o. Pierbattista Pizzaballa: „Nie modlimy się razem, ale jesteśmy razem, aby się modlić,” ponieważ każda z religii ma swoją tradycję modlitewną.

Reklama

W delegacjach nie będzie polityków, ale przedstawiciele społeczeństwa zamieszkującego Izrael i Autonomię Palestyńską. Tak więc w delegacji palestyńskiej będą muzułmanie i chrześcijanie, a w delegacji izraelskiej znajdą się nie tylko wyznawcy judaizmu, ale też chrześcijanie, muzułmanie. W związku z tym, że modlitwa przekracza granice państwowe i terytorialne, to podczas modlitwy wyznawców islamu będą się łączyć nie tylko członkowie delegacji palestyńskiej, ale także muzułmanie z delegacji izraelskiej. Podobnie podczas modlitwy chrześcijan, będą łączyć się chrześcijanie zarówno z delegacji izraelskiej jak i palestyńskiej.

Po modlitwie, prezydenci Izraela i Autonomii Palestyńskiej wraz z patriarchą Bartłomiejem i papieżem Franciszkiem, przejdą do pobliskiego budynku Akademii Sztuk na spotkanie prywatne, bez udziału dziennikarzy.

Z Europejskiego punktu widzenia to historyczne spotkanie można porównać z wołaniem Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” oraz z modlitwą w okresie Solidarności i późniejszymi losami Europy, w której runął mur i żelazna kurtyna. Temu spotkaniu zaś towarzyszy modlitwa na wszystkich kontynentach.

W wigilię szczytu G4 papież Franciszek napisał na tweeterze: „Modlitwa może wszystko. Posłużmy się nią, by zapanował pokój na Bliskim Wschodzie i w całym świecie”.

2014-06-07 21:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Plany papieża na 2022 rok, możliwa podróż do Kanady, a także spotkanie z patriarchą Moskwy i Rusi

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Zakończenie reformy Kurii Rzymskiej, beatyfikacja Jana Pawła I, kilka podróży zagranicznych, w tym być może do Kanady, Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie, możliwe spotkanie z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - takie są plany papieża Franciszka na ten rok.

Podziel się cytatem Według watykanistów istnieją szanse, że rok 2022 przyniesie oczekiwaną od kilku lat wielką reformę Kurii Rzymskiej, nad którą Franciszek pracuje ze swymi doradcami - kardynałami z kilku kontynentów. Ich ostatnie narady odbyły się w trybie online z powodu pandemii.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski podczas ingresu: śląski lud wciąż potrzebuje Jezusa

2025-10-04 12:33

[ TEMATY ]

archidiecezja katowicka

abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Arcybiskup Andrzej Przybylski podczas swojego ingresu do katowickiej katedry wyraził nadzieję, że sobotnia uroczystość będzie nie tylko wprowadzeniem nowego biskupa, ale wejściem wszystkich do wnętrza Kościoła Chrystusowego.

Podziel się cytatem Zobacz zdjęcia: Ingres abp. Andrzeja Przybylskiego do katedry Chrystusa Króla w Katowicach - Chciałbym was dzisiaj poprosić, aby ten ingres nie był tylko moim ingresem, nowego biskupa do katowickiej katedry, ale żeby był naszym wspólnym ingresem, odnowionym wejściem nas wszystkich do wnętrza Kościoła Chrystusowego. Bo nie wystarczy, żeby sam pasterz wszedł do świątyni. On tam wchodzi po to, żeby ze sobą wprowadzić całą owczarnię – zdrowe i pobożne owieczki i te zagubione, poranione i zbuntowane, te odnalezione na peryferiach i błądzące jeszcze pośród zawirowań tego świata – powiedział nowy metropolita.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Dwie śmiertelne ofiary pożaru w Katowicach

2025-10-05 10:17

[ TEMATY ]

pożar

stock.adobe

Dwie osoby zginęły w nocy w soboty na niedzielę w pożarze budynku w Katowicach, osiem innych ewakuowało się, nie odnosząc obrażeń – wynika z informacji służb kryzysowych wojewody śląskiego i straży pożarnej.

Jak przekazało w porannym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), informację o pożarze jednego z lokali w pięciokondygnacyjnym budynku przy ul. Opolskiej służby otrzymały kilkadziesiąt minut po północy. „Łącznie z budynku ewakuowano się 8 osób. Po ugaszeniu pożaru, w trakcie przeszukiwania budynku, w jednym z pomieszczeń ujawniono zwłoki 2 osób (prawdopodobnie osoby bezdomne)” - poinformowało WCZK.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję