Reklama

Niedziela Wrocławska

Żywa lekcja historii

W 84. rocznicę I masowej zsyłki na Sybir abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w parafii św. Bonifacego, a pod pomnikiem Zesłańców Sybiru odbył się uroczysty apel pamięci.

2024-02-10 19:37

Magdalena Lewandowska

Podczas uroczystości Sybiracy przyznali odznaczenia dla szczególnie zasłużonych – wśród nich znalazł się abp Józef Kupny.

Podczas uroczystości Sybiracy przyznali odznaczenia dla szczególnie zasłużonych – wśród nich znalazł się abp Józef Kupny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita modlił się z wrocławianami za tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi i oddał hołd tym, którzy nie wrócili do Ojczyzny. W homilii przywołał fragment Ewangelii, w którym Chrystus uzdrawia głuchoniemego. Jezus wykonał wtedy symboliczne gesty: włożył palce o uszu człowieka i dotknął jego języka. Zaraz potem wypowiedział słowo „Effatha”, czyli otwórz się. – W tym przypadku aramejskie słowo "Effatha" odnosi się nie tylko do chorych narządów ciała, ale do całego chorego człowieka. Dotykanie zmysłów człowieka sprawia wrażenie, jakby Jezus dotykał całego jego życia. Jezus mógł przecież uzdrowić go ze znacznej odległości, ale specjalnie dotyka go tak, jakby chciał dotknąć jego serca. "Effatha", czyli "otwórz się", stanowiło wezwanie do otwarcia się na Ewangelię i miłość objawiającą się w cudzie uzdrowienia – tłumaczył arcybiskup. I dodawał: – Dzisiaj jeszcze lepiej rozumiemy, że otwarcie się na Boga to najistotniejszy warunek przerzucenia mostów łączących nas z Tym, który jest Życiem. To także fundament postawy otwarcia na świat, na dialog i prawdziwe relacje z ludźmi. Otwarcie jest mostem, który łączy nas nie tylko z Bogiem, ale także z bliźnimi.

Przeciwieństwem tego jest zamknięcie się w sobie, odcięcie się od Tego, który jest dawcą życia i miłości. To zamknięcie oznacza brak wrażliwości na zło, które dotyka bliźniego, egoizm i upatrywanie w bliźnim wroga. Odmawianie mu wszelkich praw, deptanie jego godności – tak właśnie zachowywali się bolszewiccy zbrodniarze. – Obchody 84. rocznicy pierwszej masowej zsyłki na Sybir przypominają nam największą bolszewicką zbrodnię dokonaną na naszym narodzie podczas II wojny światowej. Historycy mówią o wywiezieniu na nieludzką ziemię nawet 1,5 mln Polaków. Te uroczystości przypominają bezmiar cierpienia naszych bliskich, ich drogę krzyżową. W okresie komunizmu pamięć o tym przechowywano w rodzinie, w kręgu bliskich. Nie można było o tym mówić ani pisać. Nieliczne pamiątki przechowywano niczym relikwie w domowych archiwach, czasami w kościołach. Dzięki Bogu w wolnej Polsce możemy już głośno mówić o martyrologii Sybiraków. O losach Polaków zesłanych przez Rosjan na Sybir i w inne rejony Związku Radzieckiego – zaznaczył abp Kupny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przypomniał, że udało się zgromadzić i opublikować wspomnienia tych, którzy przeżyli. Dzięki temu możemy przypominać młodemu pokoleniu o wydarzeniach historycznych związanych z martyrologią Polaków na Wschodzie. – Dzisiaj oddajemy hołd tym, którym nie było dane wrócić do ojczyzny, ofiarom sowieckiej zbrodni. Ojcom i matkom, którzy walczyli heroicznie o przetrwanie swoich dzieci. Sybiracy są przekonani, że to głęboka wiara w Pana Boga pozwoliła im przeżyć i powrócić do ojczyzny – mówił metropolita.

Po Eucharystii pod pomnikiem Zesłańców Sybiru odbył się uroczysty apel pamięci z udziałem wojska, harcerzy i licznie przybyłych pocztów sztandarowych wrocławskich szkół. Sybiracy przyznali także odznaczenia dla szczególnie zasłużonych – wśród nich znalazł się abp Józef Kupny.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech dzieła Boże objawiają się zarówno w nas, jak i przez nas

2024-02-12 12:52

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 21, 33-43. 45-46.

Piątek, 1 marca. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Film „Powołany 2” w Częstochowie

2024-02-29 08:23

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Od 1 marca br., w kinach w całej Polsce wchodzi na ekrany film „Powołany 2”, w reżyserii Jana Sobierajskiego. W Częstochowie film będzie można obejrzeć w Cinema City przy ul. Wolności i w Galerii Jurajskiej.

Na specjalny pokaz filmu, we wtorek 5 marca, zaprosił widzów Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Powołań. Swoją obecność na tym pokazie zapowiedział również sam reżyser Jan Sobierajski. Będzie to więc okazja do usłyszenia o motywach i procesie realizacji tego filmu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Trzaska: za patriotyczne kazanie komuniści mogli uwięzić kapłana, tak jak żołnierza podziemia

2024-03-01 10:58

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Magdalena Kowalewska

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

Na Rakowieckiej więzieni byli polscy bohaterowie, m.in. rtm. Witold Pilecki, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” oraz mjr Zygmunt Szendzielarz
„Łupaszka”

W powojennej Polsce kapłani byli pośrednim wsparciem dla podziemia antykomunistycznego, za co często płacili więzieniem - mówi Radiu Watykańskiemu ks. Tomasz Trzaska. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL podkreśla, że duchowni szczególnie na tzw. prowincji cieszyli się dużym autorytetem i ich słowa nakłaniały miejscową ludność do wspierania „leśnych". 1 marca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto państwowe jest hołdem dla tych, którzy mimo formalnego zakończenia II wojny światowej nie zgadzali się na komunistyczne zniewolenie Polski i zaangażowali się w działalność podziemną. Dzień Pamięci ustanowił w 2011 roku Sejm, przyjmując ustawę zainicjowaną rok wcześniej przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję