Reklama

Niedziela Wrocławska

Dziękowali za dar małżeństwa

Podczas IV diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Małżeństw uroczystej Eucharystii w parafii św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie przewodniczył bp Jacek Kiciński.

2024-02-11 21:00

Magdalena Lewandowska

Małżonkowie po raz kolejny ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Małżonkowie po raz kolejny ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Licznie przybyłe na uroczystość pary odnowiły na środku kościoła przyrzeczenia małżeńskie, a duchową adopcją objęte zostały małżeństwa zagrożone rozpadem. Chętne osoby podjęły w tym dniu zobowiązanie do 90-dniowej modlitwy Koronką do Świętej Rodziny. To modlitwa w intencji sakramentalnych małżeństw zagrożonych rozwodem.

W homilii bp Kiciński cieszył się, że Światowy Dzień Małżeństw jest okazją, aby uwielbiać Boga za dar drugiej osoby i za miłość. – Bóg w swojej nieskończonej miłości stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Stworzył go z miłości i do miłości go powołał. Człowiek, który doświadcza Bożej miłości, tą miłością żyje i potrafi nią dzielić się z innymi. Chyba najsmutniejszy obraz to człowiek niekochany i który kochać nie potrafi – tłumaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bóg stworzył człowieka mężczyzną i niewiastą i powołał ich do szczęścia. A szczęście człowieka ma swoje źródło w miłości Boga. Jak czytamy w Księdze Rodzaju, Bóg dał człowiekowi na początku raj – harmonię miłości do Boga, drugiego człowieka i innego stworzenia. Powierzył też człowiekowi bardzo ważne zadanie: kontynuujcie to, co ja zacząłem. Kochajcie, czuwajcie, doglądajcie i pielęgnujcie to, co wam dałem – mówił kaznodzieja.

– Dziękujemy dzisiaj za dar małżeństwa i prosimy o błogosławieństwo. Wspominacie słowa przysięgi małżeńskiej. Ślubuję ci miłość – to znaczy kocham cię taką jaka jesteś dzisiaj i będę cię kochał taką, jaka będziesz w przyszłości. Ślubuję ci wierność – będę z tobą aż do końca naszych dni. Ślubuję ci uczciwość, to znaczy będziemy żyć w prawdzie i miłości – wyjaśniał bp Kiciński.

Jak podkreślał, dzisiaj bardzo potrzeba świadków pięknej miłości małżeńskiej, wierności i uczciwości: – Żyjemy w świecie, w którym wierność zamieniono na tymczasowość. Propaguje się kulturę chwili. Człowiek nie podejmuje odpowiedzialności za drugą osobę. Doświadczamy dziś kryzysu życia małżeńskiego i rodzinnego i pytamy się, dlaczego tak się dzieje? Źródeł trzeba szukać w tym, że człowiek najpierw odchodzi od Boga. A wtedy przestaje widzieć drugiego człowieka.

Reklama

Ratunkiem jest dla nas Bóg i jego miłość przemieniająca każdego. – Nie jest łatwo dzisiaj budować małżeństwo i wychowywać dzieci, ale wiemy doskonale, że jeśli człowiek zwraca się do Boga w pokorze serca, Bóg nigdy go nie opuszcza. Nie znam takiego małżeństwa, które codziennie modliłoby się za siebie, w każdą niedzielę chodziłoby razem na Mszę św. i przystępowałoby do Komunii Święte, raz w miesiącu korzystało z sakramentu pokuty i pojednania, by to małżeństwo się rozpadło – przekonywał bp Jacek.

– W czasie tej Eucharystii Jezus pragnie uzdrawiać nas z tego, co jest słabe, z naszych ludzkich ułomności. Pragnie uzdrawiać nasze małżeństwa i rodziny. Pragnie odnawiać naszą miłość, oczyścić ją z ludzkiego egoizmu. Prośmy, aby dobry Bóg nadał nam błogosławił, a Maryja – Matka nasza – otaczała nas swoją miłością. Bo przecież co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela – zakończył.

Po Mszy św. Diakonia Małżeństw Michael, Wspólnota Rodzin Nazaret i Domowy Kościół zaprosili na wspólną agapę.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus Chrystus - Kardiolog z przebitym sercem!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

Jezusowa Kardiologia

Adobe Stock

Chociaż ręce ma dziurawe, to moje serce zoperuje tymi rękami świetnie. On się zna na sercach, bo zanim nasze będzie kroił, to wpierw swoje miał przebite…

Biblijna kardiologia

Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości, czemu w relacji z Bogiem i w naszym nawróceniu to nie chowanie słodyczy do szafki, ale troska o serce jest najważniejsza. Naszych serc dotyczy wiele biblijnych prawd. Nasze serca zdolne są do najlepszego i do najgorszego. Z jednej strony noszą w sobie ogromną dynamikę dobra i ukierunkowanie ku świętości, a z drugiej – mogą nas naprawdę mocno potarmosić, gdy zaniedbujemy ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś o pokusie ciężaru nauki Bożej i pokusie autopromocji

2024-02-28 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Pokusy: uczynienia z nauki Bożej ciężaru nie do uniesienia i autopromocji biorą się z tego, że zgubiliśmy gdzieś Chrystusa, że nie On jest naszym Nauczycielem, nie On jest naszym Mistrzem i nie traktujemy Boga jako swojego Ojca! - mówił abp Grzegorz Ryś podczas liturgii stacyjnej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2024-03-01 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum IPN

1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całym kraju organizowane są uroczyste apele i spotkania poświęcone pamięci żołnierzy niezłomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję