Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kalisz

Ingres bp. Edwarda Janiaka

W służbie Kościołowi nie ma bezrobotnych, nie ma ludzi niepotrzebnych, nie ma emerytów. Zmieniają się tylko role, wszyscy jesteśmy Panu Bogu potrzebni, tak wiele bowiem zależy od naszej modlitwy. Wszyscy jesteśmy drodzy i bliscy - „domownicy wiary” - powiedział nowy biskup kaliski Edward Janiak, którego ingres do katedry św. Mikołaja w Kaliszu odbył się 12 września br. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium św. Józefa, gdzie bp Janiak dokonał aktu zawierzenia swojej posługi i całej diecezji kaliskiej.
Po kanonicznym objęciu diecezji w obecności abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp Janiak przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze kaliskiej. W wygłoszonej homilii wyraził gotowość do służby w diecezji kaliskiej na większą chwałę Boga Wszechmogącego i Kościoła świętego, licząc na orędownictwo i wsparcie opiekuna Kościoła - św. Józefa. Podziękował swojemu poprzednikowi bp. Stanisławowi Napierale za 20 lat posługi w diecezji kaliskiej. Do kapanów powiedział: - Rozumiecie z pewnością, że ten największy skarb dla Boga i narodu, jakim jest człowiek, trzeba ratować dzisiaj przez nową ewangelizację. Wszystkich diecezjan zaprosił do współpracy na drogach nowej ewangelizacji: - Zaręczam, że nikomu, kto jest człowiekiem dobrej woli, zajęć dla dobra Kościoła kaliskiego nie zabraknie.

XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Pamiętają o polskich bohaterach i o Polakach na Wschodzie

Do 22 września br. trwa XII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który wyruszył 1 września sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Przez trzy tygodnie motocykliści z całego kraju pokonują trasę liczącą ponad 6 tys. km. Trasa Rajdu obejmuje tereny: Ukrainy, Rosji, Białorusi, Litwy i Polski. Motocykliści odwiedzają m.in. Wilno, Smoleńsk (lotnisko Siewiernyj), cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, Kamieniec Podolski, Chocim, Hutę Pieniacką oraz Lwów. Po drodze, w Hajnówce, uczestnicy Rajdu odsłonili ufundowaną przez siebie tablicę, upamiętniającą Danutę „Inkę” Siedzikównę, sanitariuszkę mjr. Łupaszki, zamordowaną przez UB. W tegorocznym Rajdzie Katyńskim biorą udział także polscy harcerze z Wilna.
Jednym z ważnych elementów Rajdów Katyńskich jest dostarczenie darów Polakom na Wschodzie, w tym polskim dzieciom na Kresach. Od kilku lat środki na ten cel zbierane są m.in. wśród motocyklistów podczas zlotów im. ks. Zdzisława Peszkowskiego na Jasnej Górze. Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w ciągu kilku lat wsparło powstanie bibliotek z książkami w języku polskim, ufundowało kilka pomników Jana Pawła II na Białorusi i Ukrainie, dofinansowało działalność polskich harcerzy na Kresach i pobyt w Polsce dzieci z Białorusi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W polskiej Jerozolimie

II Miechowskie Dni Jerozolimy

Wielki Mistrz Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie - kard. Edwin Frederick O’Brien i kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizaballa OFM byli uczestnikami w II Miechowskich Dni Jerozolimy, które odbyły się 15 i 16 września w Miechowie, nazywanym „Polską Jerozolimą”.
Popularyzacji idei pokoju na świecie oraz 800-letniej tradycji Kustodii Ziemi Świętej służyła sesja naukowa, która odbyła się w Domu Kultury w Miechowie. Głównym punktem religijnej części obchodów, w sobotę 15 września, była Msza św. koncelebrowana przez przybyłych dostojników, z homilią biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana. W niedzielę 16 września w bazylice Grobu Bożego odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem kard. Edwina F. O’Briena.
Zorganizowano również festyn średniowieczny na rynku w Miechowie, z publiczną kwestą na Dom Pokoju na Górze Oliwnej.
W programie artystycznym wystąpili: zespół Donegal z muzyką celtycką, Maja Sikorowska z zespołem „Kroke” oraz Andrzej Seweryn.

Cudzysłów

Nie istnieje „niemożliwe”, gdy prowadzi i wspiera Maryja, która pierwsza uwierzyła w to, co „niemożliwe”.
*
Sprawiedliwy nawet w ręku zgrai pozostanie sprawiedliwym; nic mu to nie szkodzi i nie pomniejszy jego wartości.
*
Gdy zabiegamy o przebaczenie, musimy być gotowi przebaczać.
*
Jak mało ludzi potrafi wytrwać przy człowieku doświadczanym! Jak niewielu wytrzyma do końca! W takich sytuacjach poznaje się wartość człowieka.
Stefan kardynał Wyszyński

Krótko

„Gazeta Polska Codziennie”, używając prowokacji dziennikarskiej, skontaktowała się z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszardem Milewskim. Dziennikarz, podając się za urzędnika Kancelarii Premiera, ustalał razem z prezesem termin rozprawy w sprawie aresztu dla Marcina P.

Marcin P. - szef Amber Gold pozostanie w areszcie 3 miesiące, decyzją sądu w Gdańsku.

Sąd wymierzył karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie twórcy portalu Antykomor.pl, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Robert Frycz został skazany też za fałszowanie dokumentów.

Zadłużenie Polski sięga już prawie 850 mld zł. Przy słabnącej gospodarce dług może się znacząco zbliżyć do konstytucyjnej granicy 55 proc. PKB.

W procesie gangu pruszkowskiego zapadły śmiesznie niskie wyroki. Część oskarżonych została uwolniona z zarzutów, inni dostali małe wyroki. Sąd argumentował, że to wina prokuratury, bo oskarżenie oparła jedynie na zeznaniach świadków koronnych.

Prokuratura wystąpiła o odebranie immunitetu europosłance z PO Małgorzacie Handzlik, która jest podejrzana o wyłudzenie pieniędzy z Parlamentu Europejskiego. Pobrała je na kurs językowy, w którym nie uczestniczyła.

Gdańska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, w którym zbada, czy syn premiera Michał Tusk nie popełnił przestępstwa, pracując jednocześnie dla gdańskiego lotniska i firmy OLT Express. Zawiadomienie w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie „Stop Korupcji”.

Historia nadal zagrożona. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży opowiedziała się za odrzuceniem projektu PiS nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącego nauczania historii. Zapisano w nim, że wszyscy uczniowie muszą obowiązkowo uczyć się historii, jako osobnego przedmiotu.

Polski nauczyciel średnio pracuje 2 godz. i 42 min dziennie, prowadząc lekcje. Polscy pedagodzy mają najmniej zajęć dydaktycznych na świecie - wynika z raportu OECD.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję