Reklama

Niedziela Kielecka

Smardzowice zapraszają

Obchody 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej

Niedziela kielecka 39/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Matka Boża

ARCHIWUM PARAFII SMARDZOWICE

Koronacja obrazu Matki Bożej 27 sierpnia 1972 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej 27 sierpnia 1972 r.

Kardynałowie Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła 40 lat temu - 27 sierpnia 1972 r. włożyli korony na skronie cudownego wizerunku Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem w Smardzowicach (dekanat Skała). Główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 6 października, w odpust Matki Bożej Różańcowej, z udziałem bp. Kazimierza Ryczana i kół różańcowych z całej diecezji.
Natomiast jubileusz rozpoczęto dokładnie w dniu 40. rocznicy koronacji - czyli 27 sierpnia. Historię cudownego wizerunku przypomniał wówczas kustosz sanktuarium i proboszcz parafii - ks. kan. Bogusław Bodziony. Podczas Mszy św. w homilii rozważał m.in. tajemnice Matki Bożej Różańcowej. Ukazywał Ją jako wzór modlitwy na współczesne czasy, jako Tę, która pomaga zrozumieć sens życia i przez Jezusa prowadzi do Boga. We Mszy św. uczestniczyli bardzo licznie parafianie, przywiązani do swej Patronki, przedstawiciele lokalnych wspólnot i stowarzyszeń, goście z podkrakowskich parafii.
6 października do sanktuarium przybędzie IV Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnot Żywego Różańca pod przewodnictwembp. Kazimierza Ryczana. Spodziewane jest kilka tysięcy osób. Mszę św.poprzedzi konferencja ks. prał. Andrzeja Kaszyckiego.
Wówczas rozpoczyna się także nowenna przygotowująca do odpustu Matki Bożej Różańcowej - codziennie będzie Msza św. o godz. 18 i modlitwa różańcowa. Natomiast 14 października przypada odpust parafialny ku czci Matki Bożej Różańcowej i zakończenie obchodów jubileuszu 40-lecia Koronacji Obrazu.
Wizerunek Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, nieznanego autora z XV/XVI wieku, ofiarowała kościołowi w 1598 r. żona Jacka Bąka, administratora okolicznych dóbr. Zarówno w rejonie miasta Skały, jak i w całej Polsce szerzył się kult Maryi ze Smardzowic, a wierni szli do Niej w pielgrzymkach.
W Smardzowicach kościół parafialny istniał od 1325 r. Po pożarze w 1570 r. wybudowano nową modrzewiową świątynie, która służyła parafii do 1938 r. Obecny kościół zbudowano w latach 1907-1918. Cudowny obraz, przeniesiony do nowego kościoła, ukoronowali w 1972 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła.
Korony zostały skradzione w 1984 r. Ponownej koronacji dokonał bp kielecki Stanisław Szymecki w 1986 r. Odnalezione, ale pocięte na części, skradzione korony można dzisiaj oglądać w kościelnych gablotach.
40 lat temu w uroczystości koronacji wzięło udział 25 biskupów, kilkuset księży, zakonników i zakonnic i 40 tys. pielgrzymów.

A.D.

2012-09-28 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą Chrystusowi

Niedziela sandomierska 28/2019, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

służba liturgiczna

Ks. Adam Stachowicz

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Procesja na rozpoczęcie Mszy św.

Miejscem tegorocznej ogólnopolskiej Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów było sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Do naszej diecezji przybyło ponad tysiąc pięciuset lektorów, ministrantów i kandydatów do służby ołtarza ze swoimi duszpasterzami z całej Polski

Wiele diecezjalnych grup ministranckich rozpoczynało swoje pielgrzymowanie we wczesnych godzinach rannych, zaś ci z najdalszych zakątków Polski mieli zorganizowaną dwudniową wyprawę na ogólnopolskie spotkanie. – Ministranci w dwu grupach zdobywali szczyt Łysej Góry, na której znajduje się sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Jedna grupa wchodziła szlakiem królewskim przez Puszczę Jodłową, druga od Starej Słupi. Podczas wędrówki obie grupy rozważały stacje Drogi Krzyżowej. W sanktuarium ministranci nawiedzili relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, pełniący w Konferencji Episkopatu Polski funkcję przewodniczącego Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Wraz z nim Eucharystię sprawowali: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, pełniący w KEP rolę przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, o. Paweł Zając, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, oraz liczni kapłani pełniący funkcję duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza – wylicza ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Brakuje blisko 10 tys. wolontariuszy. Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują chętnych

2021-09-21 14:31

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

facebook.com/szlachetna.paczka

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy. Brakuje blisko 10 tyś. osób. To już ostatni moment, by się zgłosić. Rekrutacja potrwa jeszcze tylko dwa tygodnie.

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 8 tys. rodzin, to o 60% mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 1600 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję