Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Liturgia uczy nas otwartości na Boga

Podczas audiencji generalnej, która odbyła się 3 października na Placu św. Piotra w Watykanie, Benedykt XVI zwrócił uwagę na znaczenie liturgii jako szkoły otwartości na autentyczną modlitewną relację z Bogiem oraz na powszechność Kościoła. Ojciec Święty podkreślił, że życie modlitwy polega na życiu w ciągłej obecności Boga i świadomości tego faktu, na życiu w relacji z Bogiem, tak jak przeżywa się zwyczajne relacje naszego życia. Relacja taka polega na nieustannym spoglądaniu na Chrystusa, na rozmowie z Nim, przebywaniu z Nim w ciszy, słuchaniu Go, działaniu i cierpieniu z Nim. - Utożsamiając się z Nim, będąc z Nim jedno, odkrywam moją osobistą tożsamość: prawdziwego dziecka, które spogląda na Boga jako na Ojca pełnego miłości - zaznaczył Papież. - Chrystusa odkrywamy, poznajemy jako żywą Osobę w Kościele, z którym jest On związany w sposób nierozerwalny, zaś modlenie się oznacza wznoszenie się do poziomu Boga poprzez niezbędne stopniowe przekształcenie naszego istnienia.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Witam polskich pielgrzymów. Szczególnie pozdrawiam kapłanów i wiernych Polskiej Misji Katolickiej z całych Niemiec, którzy przybyli w pielgrzymce dziękczynnej za pontyfikat i beatyfikację Jana Pawła II. Niech to wędrowanie będzie dla wszystkich tu obecnych czasem łaski i wzrastania w wierze! Niech Bóg wam błogosławi!
Do Polaków podczas audiencji generalnej, Watykan, 3 października 2012 r.

Tam, gdzie mieszka Bóg, musimy uznać, że wszyscy jesteśmy „u siebie”; tam, gdzie mieszka Chrystus, Jego bracia i siostry nie są już obcymi. Maryja otwiera nam drzwi swego domu, prowadzi nas do wejścia w wolę swego Syna. Tak więc to wiara daje nam dom na tym świecie, to ona jednoczy nas w jednej rodzinie i czyni nas wszystkich braćmi i siostrami.
Podczas wizyty w Loreto, 4 października 2012 r.

Benedykt XVI w Loreto

Śladami bł. Jana XXIII

Reklama

Benedykt XVI odwiedził 4 października narodowe włoskie sanktuarium w Loreto. Podróż apostolska Papieża odbyła się tuż przed rozpoczęciem Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji, poprzedzającego otwarcie Roku Wiary. Jednocześnie stanowiła duchowe nawiązanie do wizyty bł. Jana XXIII, który przed 50 laty, tydzień przed rozpoczęciem obrad Soboru Watykańskiego II, przybył do Loreto, aby modlić się o pomyślność w pracach soborowych.
Benedykt XVI w Loreto zawierzył Matce Bożej rozpoczynające się 7 października obrady Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęcone nowej ewangelizacji, oraz Rok Wiary, tuż przed jego otwarciem 11 października. Zawierzył też Maryi „wszystkie trudności, jakie przeżywa nasz świat w poszukiwaniu równowagi duchowej i pokoju, problemy tak wielu rodzin, tych, którzy patrzą w przyszłość z niepokojem, pragnienia ludzi młodych, otwierających się na życie, cierpienia tych, którzy czekają na przejawy i decyzje solidarności i miłości”. Głównym punktem wizyty była uroczysta Msza św. przed loretańską bazyliką Świętego Domu.

Ojciec Święty prosi o modlitwę w intencji Roku Wiary

Benedykt XVI na zakończenie audiencji ogólnej 3 października br. prosił o modlitwę w intencji rozpoczynającego się Roku Wiary i Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji.
- Proszę, abyście włączyli się w moją modlitwę, zawierzając Matce Bożej ważne wydarzenia kościelne, które niebawem będziemy przeżywali - Rok Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji. Niech Najświętsza Panna towarzyszy Kościołowi w jego misji głoszenia Ewangelii ludziom naszych czasów - powiedział Ojciec Święty.

Loreto

Polskie nazaretanki powitały Papieża

Benedykta XVI w Loreto witały 4 października br. również polskie nazaretanki. Dla zgromadzenia ta maryjna miejscowość ma szczególne znaczenie, gdyż charyzmat Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu narodził się właśnie w sanktuarium Świętego Domku. Ich założycielka, bł. Franciszka Siedliska, przyjeżdżała tutaj z Rzymu aż 11 razy. Pierwotnie s. Franciszka chciała dać nowemu zgromadzeniu nazwę: Córki Matki Bożej Loretańskiej, ale po refleksjach w Świętym Domku stwierdziła, że ważniejszy od miejsca, tzn. Loreto, jest jego duch, czyli atmosfera Nazaretu, stąd nazwa - Nazaretanki. Matka Siedliska pragnęła, by jej zgromadzenie było obecne w Loreto, ale pragnienie to spełniło się dopiero w 1940 r., gdy siostry kupiły dom przy ul. Maccari. W latach wojny mieszkali w nim polscy żołnierze. Siostry zamieszkały tam na stałe dopiero w 1948 r., po rozbudowaniu budynku i wzniesieniu kaplicy. W pierwszych latach pobytu nazaretanki zajmowały się głównie katechizowaniem polskich i włoskich dzieci oraz prowadziły szkołę i oratorium. Otoczyły szczególną opieką cmentarz polskich żołnierzy, który znajduje się kilkaset metrów od domu, na stoku wzgórza loretańskiego. Od lat służą też wiernym pielgrzymującym do Matki Bożej Loretańskiej. Obecnie, wysiłkiem całego zgromadzenia, siostry prowadzą remont domu, aby zapewnić więcej miejsca dla pielgrzymów. W planach sióstr dom w Loreto ma się stać także ośrodkiem formacyjnym dla rodzin, które w tym miejscu mogą czerpać z ducha Świętej Rodziny.

Włodzimierz Rędzioch

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję