Reklama

Z kraju

Zebranie Plenarne Episkopatu

Biskupi za Telewizją Trwam

Podsumowanie spotkania z Cyrylem I, przygotowania do Dnia Papieskiego i Roku Wiary były głównymi tematami zakończonego 3 października w Warszawie 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi ustanowili delegata ds. Telewizji Trwam. Został nim abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który zaznaczył, że telewizja ta jest „ważnym nadawcą, który winien być pod kościelnym parasolem” oraz że powinno się to wyrażać w istnieniu określonej rady programowej Telewizji Trwam i przez inne rozwiązania. Abp Józef Michalik poinformował, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na pismo, jakie przesłała prezydium Episkopatu, otrzyma list, w którym uzyska zapewnienie, że Episkopat widzi wartość Telewizji Trwam oraz że podtrzymuje poparcie dla uzyskania miejsca dla tej stacji na multipleksie.
Podczas spotkania biskupów zostały przedstawione pierwsze owoce polsko-rosyjskiego przesłania. Abp Michalik zaliczył do nich m.in. lepsze traktowanie Kościoła katolickiego przez Kościół prawosławny na Syberii, organizowane sympozja oraz odczytanie przesłania polsko-rosyjskiego w katedralnym soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czemu towarzyszyła transmisja telewizyjna.
O ogólnopolskich przedsięwzięciach duszpasterskich związanych z rozpoczynającym się Rokiem Wiary mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu. - Ten czas ma służyć ożywieniu, podniesieniu, oczyszczeniu i ukazaniu wiary, która jest czynna i jednocześnie misyjna - wyjaśnił.
W komunikacie końcowym z 359. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi upomnieli się o nowelizację rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z którym od 1 września lekcje religii zostały przesunięte z ramowego planu nauczania do planu szkolnego. 21 września Komisja Wychowania wystosowała pismo do MEN, przypominające o obawach Episkopatu Polski w tej sprawie. Niebawem kwestię rozporządzenia jeszcze raz mają przedyskutować na wspólnych rozmowach prawnicy MEN i KEP.
Na spotkaniu został przyjęty list pasterski nt. zagrożeń ze strony grup i zjawisk pseudoreligijnych, w tym wróżbiarstwa, okultyzmu i satanizmu. Biskupi omawiali też zagadnienia dotyczące nowego roku duszpasterskiego, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu pod hasłem „Być solą ziemi”.

Komunikat z Zebrania Plenarnego KEP drukujemy na s. 27.

Wilamowice

Będzie sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego

Reklama

Kościół pw. Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach otrzyma tytuł sanktuarium św. abp. Józefa Bilczewskiego. Uroczyście ogłosi to 23 października ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. w rodzinnej parafii świętego. W świątyni od kilku lat rozwija się intensywnie kult kanonizowanego 7 lat temu metropolity lwowskiego. Proboszcz parafii - ks. prał. Michał Boguta podkreśla, że w kaplicy kościelnej przed obrazem świętego codziennie modli się wiele osób, a w ciągu roku przybywa tu kilkadziesiąt pielgrzymek zorganizowanych i indywidualnych.
Podczas uroczystości ogłoszenia sanktuarium wprowadzone zostaną relikwie świętego, które przekazał arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki. W relikwiarzu zamknięty zostanie fragment kości przedramienia św. Józefa Bilczewskiego.

Warszawa

Relikwie ks. Jerzego jadą do Rzymu

W tym roku liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które przypada 19 października, poprzedzi uroczystość pożegnania relikwii męczennika. Dzień wcześniej bowiem, 18 października, do Warszawy przyjedzie najbliższa rodzina kapłana, by wraz z delegacją kościelną udać się do Rzymu z relikwiami ks. Jerzego. Relikwie trafią do kościoła św. Bartłomieja w Wiecznym Mieście, gdzie przechowywane są relikwie męczenników XX wieku z całego świata. Natomiast uroczystości ku czci bł. ks. Popiełuszki w Warszawie odbędą się przy jego grobie w sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św., połączona z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

(mk)

O tym, jakich cudów doznają ludzie za wstawiennictwem ks. Jerzego - na s. 20.

Cudzysłów

Bóg ma szczególne upodobanie do tego, co małe, nieudolne i słabe, podobnie jak matka, która zawsze najbardziej kocha to nieudane dziecko.
*
Nic nie rozgrzesza od niesienia pomocy człowiekowi.
*
Wielkich ludzi od wielkich spraw jest bardzo dużo, a Chrystus chce, aby wielcy ludzie byli od małych spraw - sam nas tego uczy.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

IPN będzie miał swój budynek. Instytut dostanie w zarząd trwały nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Przeniesie się tam w 2013 r.

Prof. Piotr Gliński, socjolog, jest kandydatem PiS na premiera rządu technicznego. Za kilka tygodni partia ma złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

Ministerstwo Obrony Narodowej zerwało kontrakt z izraelską firmą Aeronautics na dostawę dla polskiej armii bezzałogowych samolotów. Powodem były znaczne opóźnienia w dostawach, mimo że termin przesunięto już o dwa lata.

Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał wniosek „Solidarności”, zdecydował, że za święto przypadające w dzień wolny od pracy należy się dodatkowy dzień wolny. Obowiązek oddawania pracownikom takiego dnia uchylono po wprowadzeniu od 2011 r. dnia wolnego w święto Trzech Króli.

Nad NFZ czarne chmury. Według „Pulsu Biznesu”, w tegorocznym budżecie narodowej centrali może braknąć nawet miliarda złotych.

W polskich sądach 6 na 10 wyroków zapadających to wyroki w zawieszeniu. Minister sprawiedliwości chce urealnić kary.

W Polsce milion osób nie ma pracy już przez rok albo dłużej. 10,5 mld zł traci rocznie budżet, bo nie ma skutecznej metody aktywizacji bezrobotnych.

Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach. Nowela umożliwia m.in. zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Państwo zwiększa finansowanie budowy dróg. Tyle że samorządy dowiedziały się o tym po terminie składania wniosków.

W centrum Warszawy w wyniku prac przy budowie metra zawaliła się ziemia. Szybko ewakuowano mieszkańców zagrożonych budynków. To kolejny w ostatnim czasie wypadek przy drążeniu tuneli pod metro w stolicy.

Od hazardu uzależnionych jest aż 12 proc. młodych Polaków w wieku do 18 lat. Gimnazjaliści i licealiści są najbardziej zagrożoną grupą pod tym względem.

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję