Reklama

Jan Paweł II

Rodzinny Dzień Papieski

„Jan Paweł II - Papież Rodziny” - pod takim hasłem odbędzie się w tym roku, 14 października, XII Dzień Papieski. Kościół o rodzinie mówi sporo, bardzo dużo na jej temat miał do przekazania nam Ojciec Święty

Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 12-13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Dzień Papieski

BOŻENA SZTAJNER

Stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Stypendyści Fundacji

Każdy z obchodzonych od 11 lat Dni Papieskich jest inny, każdy ma zwrócić uwagę na jakiś aspekt lub fragment nauczania Jana Pawła II. W tym roku w centrum uwagi będzie rodzina - to, co mówił na jej temat, czego nauczał Papież. W czasie II Dnia Papieskiego w 2002 r. patrzono na Jana Pawła II jako na Świadka Nadziei, w czasie V - jako na Orędownika Prawdy, przed rokiem, w czasie VII Dnia - jako na Obrońcę Godności Człowieka. W tym roku, w czasie Dnia Papieskiego najważniejsza będzie rodzina, a raczej to, co mówił na jej temat, czego nauczał.
A Jan Paweł II rodzinie poświęcił rzeczywiście dużo miejsca. Cały jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale czasem, kiedy to było konieczne - walką o rodzinę. Mawiał: „Rodzina jest drogą Kościoła. Rodzina jest organicznie zespolona z narodem, a naród z rodziną”. „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Nic dziwnego, że Konferencja Episkopatu Polski w roku Światowego Spotkania Rodzin - wiosną br. w Mediolanie - postanowiła, że tegoroczny Dzień Papieski będzie przeżywany 14 października pod hasłem: „Jan Paweł II - Papież Rodziny”.

W różnych wymiarach

Reklama

Dni Papieskie, których idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r., mają cztery wymiary: intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny. I wszystkie się ze sobą łączą. Organizowane są tego dnia: seminaria naukowe i panele dyskusyjne na temat nauczania Papieża, Msze św. w jego intencji, modlitwy, nocne czuwania. Towarzyszą temu wydarzenia artystyczne, wręczenie najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - TOTUS. Pod hasłem „Dzielmy się miłością” organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy zasilających fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będąca odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi.
Każdy z tych wymiarów będzie dostrzegalny podczas obchodów Dnia Papieskiego także w tym roku. Przy czym „dzień” to nazwa umowna - zwracają uwagę w Fundacji, która jest głównym organizatorem uroczystości. Bo są to bardziej dni… Niedziela poprzedzająca kolejne rocznice wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową to kulminacja wydarzeń, które zaczynają się na ogół wcześniej i trwają przez kolejny tydzień.
I to, oczywiście, nie tylko w Warszawie. Jak podkreśla Tomasz Reczko z biura Fundacji, z roku na rok Dzień Papieski rozrasta się o kolejne wydarzenia. - Dzień jest obchodzony w całej Polsce, pewnie we wszystkich parafiach, we wszystkich większych, ale także mniejszych polskich miejscowościach.

Mocnym głosem

Dzień Papieski poprzedziło odczytanie w niedzielę 7 października we wszystkich kościołach w Polsce listu pasterskiego biskupów polskich. Znamy już jego treść. - Biskupi mocno i stanowczo zwracają uwagę na problemy rodziny - mówi ks. prał. Jan Drob, prezes Fundacji. - Przecież nie zbudujemy polskiej rodziny i szczęścia naszych rodaków przy chorej rodzinie. Jeśli, jak mówił Jan Paweł II, chora jest rodzina - chore jest też społeczeństwo, chory jest każdy człowiek.
„Refleksja nad rodziną jest bowiem najważniejszą sprawą w kontekście przemian ekonomiczno-ideowych we współczesnym świecie, które często prowadzą do negowania wartości małżeństwa i rodziny, marginalizowania czy nawet wyśmiewania małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety” - stwierdzają biskupi.
W sobotę przed Dniem Papieskim 13 października, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się najpierw wręczenie dyplomów laureatom konkursu akademickiego o indeks i stypendium im. bp. Jana Chrapka (na zwycięzców tego konkursu czekają indeksy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego), a następnie Gala Nagród TOTUS 2012, czyli tzw. katolickich Nobli, przyznawanych w czterech kategoriach przez Fundację dla docenienia dorobku oraz skutecznego promowania osób i instytucji, których działalność w istotny sposób przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.
Natomiast niedzielne obchody Dnia Papieskiego, 14 października, rozpoczną się Mszą św. we wszystkich polskich diecezjach. W Warszawie - w bazylice Świętego Krzyża - będzie ją celebrował abp Tadeusz Gocłowski. Po południu na warszawskim placu Zamkowym odbędzie się galowy koncert Dnia Papieskiego - najważniejsze wydarzenie artystyczne Dnia.

Dzień potrwa tydzień

Dzień Papieski będzie obchodzony w całym kraju (szczegóły można znaleźć na stronie: www.dzielo.pl), a co roku obchody są bogatsze. W Toruniu na Starówce już 10 października odbędzie się happening, który ma przypomnieć rodzinom, by razem spędzali czas. 13 października odbędzie się Festiwal Piosenki Rodzinnej - organizatorzy liczą, że na jednej scenie wystąpi kilka pokoleń. Nazajutrz odbędzie się Finał Dnia Papieskiego: w kościele Świętego Ducha zostanie odprawiona Msza św., a po niej nastąpi przemarsz pod pomnik Jana Pawła II na Jordankach, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa.
W Katowicach w sobotę 13 października zostanie zorganizowany Wieczór Papieski na placu Sejmu Śląskiego. Niedzielę rozpocznie pontyfikalna Msza św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wieczorem w katedrze będzie można posłuchać koncertu chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. We wtorek 16 października odbędzie się koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej i występ Zespołu „Śląsk”.
Bardzo urozmaicone będą obchody w Lubaczowie, zbiegną się bowiem z Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej. 14 października po Mszy św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka odbędzie się uroczysty koncert, a wieczorem m.in. Apel Papieski na stadionie, przemarsz i Apel Jasnogórski w sanktuarium przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
„Karoliadą” uczczą Dzień osoby związane z katolicką Fundacją „Wiatrak” w Bydgoszczy. W hali „Łuczniczka” odbędzie się turniej obejmujący konkurencje sportowe, artystyczne i intelektualne. Jak zapewniają organizatorzy, turniej będzie wyjątkową okazją do integracji wszystkich pokoleń, od dzieci po osoby starsze. Zwieńczeniem turnieju będzie koncert „Arki Noego”.
W Poznaniu „Dzień” zostanie zakończony 20 października II Biegiem Papieskim. Trasa to ok. 5 km, a część biegu będzie odbywać się… tyłem. - Chcemy w ten sposób pokazać ludziom, że Jan Paweł II był nie tylko papieżem, który czuwał nad całym Kościołem na Ziemi, ale także osobą, która nigdy nie zrezygnowała z życia - tłumaczą organizatorzy.

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Bassetti: św. Jan Paweł II wszystko zawierzył Maryi

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wikipedia.org

Kard. Gualtiero Bassetti

Kard. Gualtiero Bassetti

Św. Jan Paweł II wierzył w siłę modlitwy, szczególnie wtedy, gdy zawierzał Maryi całe swoje życie – napisał przewodniczący episkopatu Włoch wspominając świętego papieża z okazji zbliżającej się 100. rocznicy jego urodzin. Kard. Gualtiero Bassetti odwołuje się do papieskiej wizyty w Perugii, której on jest aktualnie biskupem. Miała ona miejsce 26 października 1986 roku, w przeddzień pierwszego spotkania międzyreligijnego w intencji pokoju, w Asyżu.

Opuszczając wtedy Perugię Jan Paweł II skierował wzrok na figurę Matki Bożej, stojącą na kolumnie. Wtedy to spontanicznie przyszły mi na myśl słowa: „Totus tuus – cały Twój” – pisze kard. Bassetti. Oddanie Papieża Wojtyły Maryi wyrażało jego apostolskie zawołanie będące parafrazą zdania św. Ludwika Marii Grignion de Monfort: „Tuus totus ego sum, et omnia mea tua sunt” („Cały jestem Twój, a Ty cała jesteś moja”). To zdanie – podkreśla kard. Bassetti nie było zwykłym pobożnym sformułowaniem. Wypływa ono z samej tajemnicy Trójcy Świętej. Łączy moc teologiczną z dynamiczną skutecznością. Te słowa Totus Tuus są jak pieczęć ofiarowana całej ludzkości. Maryja pozostaje uprzywilejowaną drogą do Chrystusa, którego była córką oraz matką, jak mówi Dante w swojej poezji.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję