Reklama

Z Jasnogórskiego Skarbca

Niedziela Ogólnopolska 42/2012, str. 22

Jedną z najbardziej charakterystycznych praktyk religijnych wiążących się z Sanktuarium Jasnogórskim jest zwyczaj przynoszenia i ofiarowywania wotów. Są one składane przez pielgrzymów, dosłownie lub w przenośni, przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, na ołtarzu w Jej kaplicy. Wota mają bardzo zróżnicowaną formę i wartość materialną oraz kształt artystyczny.
Przełomem w dziejach jasnogórskich wotów jest czas utraty niepodległości (rozbiory) oraz czas odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. W tych przedziałach czasowych można obserwować dominację wotów polskich, szczególnie pochodzących z obszaru zaboru rosyjskiego. Są one skromniejsze i wykonywane seryjnie w postaci srebrnych tabliczek, np. wota zesłańców polskich na Syberię. Bardzo ważny jest fakt, że wota jasnogórskie są przede wszystkim odzwierciedleniem dziejów Polski oraz życia duchowego człowieka, a bogactwo ich formy, symboliki i przedstawień ikonograficznych stanowi przesłanie duchowe, patriotyczne i artystyczne pielgrzymów z Polski i świata.
W Jasnogórskim Skarbcu nie można przeoczyć narodowej, patriotycznej i żałobnej biżuterii. Szczególne wzruszenie wywołują polskie modlitewniki zesłańców na Syberię po powstaniu styczniowym (1863-64), a także różańce z obozów koncentracyjnych z okresu II wojny światowej. Narodowe relikwie stanowią urny z prochami czy tablice pamięci, które w 1989 r. zostały zebrane i pokazane w nowo powstałej Kaplicy Pamięci Narodu im. o. A. Kordeckiego, która w tymże roku została otwarta i poświęcona przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
To w tej Kaplicy Pamięci Narodu jest umieszczona, wśród ok. 120 urn, urna - różaniec z obozu koncentracyjnego w Gusen.

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję