Reklama

Zapowiedź Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego

Kard. Gianfranco Ravasi w Polsce

Wręczenie prestiżowych medali „Per Artem ad Deum” połączone z koncertem światowej sławy muzyka Ennia Morricone, inauguracja Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, otwarcie wystawy Stanisława Rodzińskiego, Msza św. dla kielczan, promocja książek - to najważniejsze punkty całodziennej wizyty kard. Gianfranco Ravasiego w Kielcach, która odbyła się 29 września br. Pobyt przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury - twórcy słynnego „Dziedzińca pogan”, autora ponad 160 książek podejmujących problematykę punktów stycznych wiary, kultury, sztuki, nauki, wielkiego erudyty i autorytetu biblistyki - był wydarzeniem duchowo-artystycznym w stolicy Gór Świętokrzyskich.

Pierwszy profesor uniwersytetu biblijnego

Reklama

„Biblia to słowo upersonifikowane - osobowe, gotowe do wejścia w historię ludzką, przełamujące naszą powierzchowność” - te słowa Kardynała, wypowiedziane podczas Mszy św. w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej, wytyczały kierunek kieleckim spotkaniom. Eucharystia, połączona z wykładem inauguracyjnym „Biblijna tożsamość chrześcijanina w świecie współczesnym”, była uroczystą formą zapowiedzi Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, prowadzonego w Telewizji Trwam.
Jako „pracę do wykonania dla uczestników uniwersytetu biblijnego” kard. Ravasi wskazał „odkrywanie słowa Bożego w słowach ludzkich” oraz poszukiwanie słowa w Biblii, które „jest jak miecz - nie zatrzymuje się tylko na skórze, ale wchodzi w kości, ścięgna (…), w pustynię naszego zmęczenia”. - Jestem szczęśliwy, mogąc dzisiaj odprawiać Mszę św. w Polsce. Uważam was za moją rodzinę w sensie Bożym, ludzkiej przyjaźni i bliskości - mówił gość z Rzymu.
Inicjatorem wizyty w Polsce wybitnego biblisty był ks. prof. Henryk Witczyk - przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”. W Kielcach ks. prof. Witczyk zauważył, że pierwszym „rzeczywistym, a nie honorowym profesorem inaugurowanego uniwersytetu telewizyjnego jest kard. Gianfranco Ravasi”. Podziękował także Telewizji Trwam i Radiu Maryja za udostępnienie nowoczesnych środków przekazu do rozwoju tej uniwersyteckiej inicjatywy.

Książki z „marką” i obrazy

W Kielcach w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie Kardynała z przedstawicielami Wydawnictwa „Jedność” - absolutnego prekursora w wydawaniu książek kard. Ravasiego; była wówczas m.in. okazja do krótkiej refleksji nad (na szczęście!) odbudowującym się zapotrzebowaniem współczesnego świata na książkę, słowo pisane, w tym edytorsko interesującą biblistykę. - Człowiek nie może się karmić tylko reklamami, nie może być zadowolony z ograniczania jego duchowego życia. Z natury zmierza ku czemuś „ponad nim”, a punktem ostatecznym tych poszukiwań jest sam Bóg - zauważył kard. Ravasi, podając jako przykład swoje spotkanie z członkami „najbardziej zlaicyzowanej” akademii noblowskiej w Szwecji, gdzie ponad trzy i pół godziny dyskutowano „wielkie kwestie, fundamentalne pytania”, transmitowane na żywo przez szwedzką telewizję publiczną.
Ks. Leszek Skorupa - dyrektor Wydawnictwa „Jedność” zwrócił z kolei uwagę na doskonałą sprzedawalność książek kard. Ravasiego, „markę” - którą stał się w Polsce (sam Kardynał zauważył, że Polska to jedyny kraj na świecie, gdzie przetłumaczono wszystkie jego książki). Przygoda z „Jednością” rozpoczęła się w 1992 r. od tłumaczenia „Biblii dla każdego” i trwa po dziś dzień. Przykłady poczytnych pozycji Kardynała, wyjątkowy wdzięk jego stylu odsłaniał, także za pomocą wybranych cytatów, ks. prof. Henryk Witczyk. A sam kard. Ravasi, komentując swoje pisarstwo, zdradził, że pilnie przestrzega dyscypliny w poszukiwaniu autentyczności chrześcijańskiej, powrotu do źródeł i korzeni - czyli do Biblii. To ona i tylko ona „jest świadectwem wiary i kultury”. Padały odniesienia do wielkiej literatury, do ateistycznych pisarzy, którzy ostatecznie powracali do Biblii.
Otwarcie wystawy 10 wybranych obrazów prof. Stanisława Rodzińskiego w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach było z kolei okazją do refleksji nad światłem i kolorem w mistrzowskim ujęciu pasyjnych przedstawień krakowskiego artysty, zachętą do poszukiwania absolutnej głębi w sztuce Rodzińskiego, która zgodnie z definicjami „raczej niepokoi, niż uspokaja” - i w tym przejawia się jej inspiracja dla odbiorcy, zobligowanego do stawiania najważniejszych pytań.

Przez sztukę do Boga

Ukoronowaniem wizyty wybitnego biblisty w Kielcach był wieczorny koncert w Targach Kielce, podczas którego kard. Ravasi uhonorował papieskim medalem „Per Artem ad Deum” („Przez sztukę do Boga”) dwóch wybitnych twórców - Ennia Morricone i śp. Stefana Stuligrosza. Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wykonały utwór Ennia Morricone pt. „Między niebem a ziemią”, dedykowany Janowi Pawłowi II. Kompozytor, po raz drugi goszczący w Polsce, a po raz pierwszy w Kielcach, sam wybrał ten utwór i poprosił o jego wykonanie w Kielcach. W programie koncertu znalazły się utwory w wykonaniu „Poznańskich Słowików” - a cappella i z towarzyszeniem organów, na których zagrał Maciej Bolewski. Publiczność owacjami na stojąco nagrodziła muzyków. - Pracując nad muzyką filmową, odkryłem polskiego Papieża i cierpienia, jakie wraz z nim przeżył naród polski - mówił w Kielcach maestro Morricone.
Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę ds. Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Od 8 lat wyłącznym miejscem przyznawania medalu są Targi Kielce, podczas Targów SacroExpo.

2012-10-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję