Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokojowy Nobel dla UE

Za jednoczenie kontynentu

Szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland ogłosił 12 października br. laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, którym została Unia Europejska za to, że „od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie”. W uzasadnieniu napisano: „Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju”. Szef Komitetu chwalił UE za historyczną rolę, jaką organizacja odegrała w jednoczeniu Starego Kontynentu - w procesie odbudowy po II wojnie światowej i szerzeniu stabilności po upadku muru berlińskiego.
Jak podała agencja Reuters, nagroda ma podnieść na duchu UE, zmagającą się obecnie z kryzysem zadłużenia. Media zauważają, że od wielu lat w Norwegii poparcie dla integracji z Unią Europejską jest niskie. Według najnowszego sondażu, 72 proc. Norwegów sprzeciwia się wstąpieniu ich kraju do UE.
Ceremonia wręczenia pokojowego Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo.

Haiti

Dzięki pomocy Caritas Polska

Reklama

W nowej szkole podstawowej prowadzonej przez siostry salezjanki w La Saline, najbiedniejszej dzielnicy stolicy Haiti - Port-au-Prince, rozpoczęło naukę 1288 uczniów. Szkołę wybudowano dzięki dofinansowaniu przez Caritas Polska. Dzieci otrzymują w szkole również posiłek, uczą się na dwie zmiany. Pochodzą z biednych, niewykształconych rodzin, w których obydwoje rodzice często są analfabetami. Koszt dofinansowania przez Caritas Polska wyniósł 750 tys. euro. Kompleks edukacyjny został odbudowany po całkowitym zniszczeniu 12 stycznia 2010 r., gdy Haiti na niespotykaną skalę zostało dotknięte trzęsieniem ziemi, które zmiotło z powierzchni ziemi większość zabudowań w najgęściej zaludnionym regionie kraju, w tym w Port-au-Prince.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Zerwanie współpracy

Archidiecezja w Atlancie nakazała parafiom, szkołom i innym podległym jej kościelnym organizacjom, by zerwały współpracę i przestały wspierać walczącą z rakiem piersi Fundację im. Susan G. Komen. Powodem decyzji jest finansowe wsparcie, jakiego ta instytucja udziela aborcyjnemu gigantowi Planned Parenthood. Na początku 2012 r. Fundacja im. Susan G. Komen próbowała zerwać współpracę z Planned Parenthood. Jednak w wyniku przeprowadzonej przez środowiska proaborcyjne nagonki znana na całym świecie organizacja wycofała się z wcześniejszej deklaracji zaprzestania finansowania aborcyjnego giganta. Jak relacjonowali wówczas sprawę obrońcy życia, działacze PP zaszantażowali Fundację przy współudziale głównych mediów, przedstawiając jej prostą alternatywę: „albo dacie nam pieniądze, albo was zniszczymy”.
Do archidiecezji w Atlancie należy około miliona katolików mieszkających na terenie północnej części stanu Georgia.

Sondaż

Arabowie mało religijni

Reklama

Jedynie niewielki odsetek Arabów - 19 proc. - postrzega siebie jako osoby głęboko religijne - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Arabskie Centrum Badań i Studiów Politycznych (ACRPS) z siedzibą w Dausze (Katar). Większość z 16 tys. respondentów z 12 arabskich krajów (66 proc.) uważa się za „religijnych w nieznacznym stopniu”. 11 proc. badanych nie praktykuje żadnej religii. 0,4 proc. Arabów przyznało, że nie wierzy w jakąkolwiek z nich. Dla prawie połowy respondentów bycie religijnym oznacza nie tylko uczestnictwo w obrzędach, ale też dobre zachowanie i wypełnianie obowiązków względem społeczeństwa. Niespełna połowa zapytanych (49 proc.) uważa, że religia wiąże się z modlitwą i innymi duchowymi obowiązkami.

Ludzie

Kard. Timothy Dolan

Arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan stwierdził, że najważniejszym sakramentem nowej ewangelizacji jest sakrament pokuty i pojednania. Podczas XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów przewodniczący Episkopatu USA przypomniał słowa wielkiego amerykańskiego ewangelizatora - sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena: „Pierwszym słowem Jezusa w Ewangelii było słowo «przyjdź», ostatnim «idź».
- Nowa ewangelizacja przypomina nam o tym, że jej aktorzy najpierw sami muszą się ewangelizować. Dlatego uważam, że najważniejszym sakramentem nowej ewangelizacji jest spowiedź, i dziękuję papieżowi Benedyktowi XVI, że nam o tym przypomniał. Sakramenty inicjacji - chrzest, bierzmowanie, Eucharystia wypełniają aktora ewangelizacji, prowokują go i uzbrajają go. Sakrament spowiedzi ewangelizuje ewangelizatora, przynosi nam bowiem sakramentalny kontakt z Jezusem, który wzywa nas do nawrócenia serc i inspiruje do tego, aby odpowiedzieć na Jego zaproszenie do pokuty - powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

Cudzysłów

Kryzys współczesnego Kościoła w świecie zachodnim wynika z zaniedbań na polu katechizacji i wychowania katolickiego. W Stanach Zjednoczonych straciliśmy w ten sposób dwa pokolenia katolików.
Kard. Donald Wuerl, metropolita Waszyngtonu

Krótko

Głoduje 870 mln ludzi, czyli jedna ósma ludności świata. Takie dane podała agenda ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa. Najwięcej głodujących jest w Azji Południowej i Wschodniej.

W USA w przedwyborczych sondażach Mit Romney dogonił Baracka Obamę. Pomogło mu zwycięstwo w pierwszej debacie przedwyborczej.

Niemcy forsują osobny budżet dla strefy euro. Za jest większość krajów UE. Eksperci ostrzegają, że Polska, która nie jest członkiem strefy euro, może na tym stracić miliardy złotych.

Angela Merkel przebywała z wizytą w Grecji. Kilkadziesiąt tysięcy Greków protestowało na ulicach przeciw polityce oszczędności. Niemiecka kanclerz udzieliła poparcia rządowi Antonisa Samarasa, uciszając spekulacje o bankructwie tego kraju.

Rząd Iraku podpisał z Rosjanami kontrakt na sprzedaż broni wartości 4,2 mld dolarów. W ten sposób Rosja stanie się drugim po USA dostarczycielem broni dla Iraku.

Władimir Putin odłożył na czas nieokreślony wizytę w Ankarze. Stosunki między Rosją a Turcją pogorszyły się po zmuszeniu przez Ankarę do lądowania syryjskiego samolotu lecącego z Moskwy do Damaszku. Turcy twierdzą, że na pokładzie cywilnego samolotu była broń dla syryjskiego rządu.

W Grecji, zmagającej się z dramatycznym kryzysem zadłużeniowym, wskaźnik bezrobocia osiągnął w lipcu br. rekordowy poziom 25,1 proc., podczas gdy w czerwcu wynosił on 24,4 proc.

Chińczyk Mo Yan został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Polscy czytelnicy znają go głównie dzięki takim dziełom, jak „Obfite piersi, pełne biodra” i „Kraina wódki”.

W Syrii minister obrony Fahd Dżasim el-Frejdż ogłosił, że wojska wierne rządowi wkrótce ostatecznie pokonają siły powstańcze. Dżasim el-Frejdż stwierdził, że najgorsze jest już za krajem.

Hugo Chavez został ponownie prezydentem Wenezueli. Zdobył ponad 54 proc. głosów. Kandydat opozycji uzyskał 45-procentowe poparcie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest blisko!

2024-11-30 19:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Red.

Jak potężnie brzmiąca trąba rozlega się dziś słowo Boże, aby nas zbudzić  ze snu, aby wyrwać nas z letargu, wezwać do czujności, modlitwy i gorliwości. „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach”, „moce niebios zostaną wstrząśnięte”, „ludzie mdleć będą ze strachu” – głosi dziś Ewangelia – ale „nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”.

Adwent, który rozpoczynamy, to czas oczekiwania, czujności i modlitwy, trwania w gotowości. Pan jest blisko, Pan przychodzi, jest już u bram. Dlatego trzeba wrócić do gorliwego życia wiarą, do autentycznej miłości, na nowo podjąć drogę nawrócenia. Czy gdy przyjdzie, zastanie nas przygotowanych? W Księdze Apokalipsy mówi do nas: „Obyś był zimny albo gorący! A skoro jesteś letni, […] chcę cię wyrzucić z mych ust” (Ap 3,15-16).
CZYTAJ DALEJ

Cztery tygodnie szansy

2024-11-26 14:11

Niedziela Ogólnopolska 48/2024, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Margita Kotas

Bożena Sztajner

Skupmy się bardziej na czyszczeniu naszego wnętrza i na duchowym przygotowaniu na Boże Narodzenie niż na pucowaniu okien i szafek.

Powtarzalność jest jednym z rysów Kościoła. Jej rytm wyznaczają okresy roku liturgicznego. Wydarzenia, które dobrze już znamy. Tak dobrze, że potrafimy na nie zobojętnieć i przespać szansę. Powtarzalność to bicie serca Kościoła, potrafi jednak uśpić naszą czujność. To w nas, w naszym błędnym myśleniu, a nie w powtarzalności – rytmie życia Kościoła – tkwi wina. Winą jest bowiem i naiwnością nasze mylne przekonanie, że mamy przed sobą dużo czasu i jeszcze zdążymy go wykorzystać. Spójrzmy na Adwent, w który właśnie wchodzimy. Znów. Podobnie jak rok temu. Podobnie jak w przyszłym roku... Może w przyszłym roku wykorzystamy go lepiej, może znajdziemy czas, by coś w sobie zmienić, coś postanowić. A co, jeśli za rok kolejnej szansy już nie będzie, bo nas nie będzie?
CZYTAJ DALEJ

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest blisko!

2024-11-30 19:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Red.

Jak potężnie brzmiąca trąba rozlega się dziś słowo Boże, aby nas zbudzić  ze snu, aby wyrwać nas z letargu, wezwać do czujności, modlitwy i gorliwości. „Będą znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach”, „moce niebios zostaną wstrząśnięte”, „ludzie mdleć będą ze strachu” – głosi dziś Ewangelia – ale „nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie”.

Adwent, który rozpoczynamy, to czas oczekiwania, czujności i modlitwy, trwania w gotowości. Pan jest blisko, Pan przychodzi, jest już u bram. Dlatego trzeba wrócić do gorliwego życia wiarą, do autentycznej miłości, na nowo podjąć drogę nawrócenia. Czy gdy przyjdzie, zastanie nas przygotowanych? W Księdze Apokalipsy mówi do nas: „Obyś był zimny albo gorący! A skoro jesteś letni, […] chcę cię wyrzucić z mych ust” (Ap 3,15-16).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję