Reklama

Jan Paweł II

Pod skrzydłami bł. Jana Pawła II

Kim są stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia? Jakie mają życiowe plany? Na pewno są ambitni i ciekawi świata, wrażliwi i chłonni wiedzy; mówiąc najkrócej - wspaniali. Nie bez powodu o Fundacji mówi się - żywy pomnik bł. Jana Pawła II

Dominik Dobrakowski jest „ścisłowcem”. Właśnie zaczyna studia na Politechnice Warszawskiej. Wybrał kierunek fotonika. Osobom, którym ta nazwa niewiele mówi, tłumaczy, że fotonika to dziedzina łącząca dokonania optyki, elektroniki i informatyki w celu opracowywania technik i urządzeń, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne do przenoszenia i przetwarzania informacji. - Chciałem studiować kierunek związany z fizyką, bo to jest jedna z moich ulubionych nauk - mówi Dominik. - Fotonika jest niezwykle szybko rozwijającą się dziedziną, a ja chciałbym mieć możliwość przypatrywania się z bliska rozwojowi technologii. Poza tym wykształcenie techniczne daje dużą szansę znalezienia dobrej pracy - dodaje.
Do Dzieła Nowego Tysiąclecia trafił trzy lata temu. Mama przeczytała w gazecie informację o Fundacji. Dominik zgłosił się, przedstawił swoje dotychczasowe sukcesy w konkursach i wyniki w nauce i został przyjęty. W latach licealnych w IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie także osiągał średnią powyżej pięć i startował w olimpiadach i konkursach - nie tylko z obszaru nauk ścisłych. M.in. zajął III miejsce w VI edycji Konkursu Papieskiego poświęconego życiu i nauczaniu Jana Pawła II, organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Uczestniczył w obozach organizowanych przez Fundację.
- Wpływ Fundacji na moje życie jest duży - podsumowuje Dominik. - Wiele dała mi pomoc finansowa. Teraz, kiedy rozpoczynam studia, istotnego znaczenia nabiera pomoc starszych stypendystów - studentów. Częste spotkania warszawskiej wspólnoty podopiecznych Fundacji pozwolą na zacieśnienie kontaktów i umożliwią wzajemną pomoc w czasie studiów.

Laptop ze stypendium

Reklama

Już za kilka miesięcy Kasię Gonerę - uczennicę II LO im. R. Traugutta w Częstochowie czeka matura i wybór studiów. Raczej nie będą to kierunki ścisłe, tylko psychologia albo pedagogika. Przyszły zawód? Najlepiej taki, aby jak najwięcej być wśród ludzi. Kasia jest aktywna, plan dnia ma zawsze wypełniony. Od dawna działa w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, teraz jest w Zarządzie Diecezjalnym. Śpiewała w chórze szkolnym i parafialnej scholi. - Lubię śpiew, wiele dają mi próby w śpiewającej grupie - mówi Kasia. - Szkoda, że teraz ze względu na maturę muszę ograniczać te spotkania.
W Fundacji jest dopiero od kilku miesięcy, ale uważa, że dało jej to bardzo wiele. - Stypendium pozwoliło mi zaoszczędzić na laptopa - mówi Kasia. - Wielką sprawą był dla mnie także tegoroczny letni obóz w Lublinie. Mieliśmy zajęcia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, warsztaty i wykłady, poznałam środowisko akademickie, a także stypendystów z różnych stron kraju. Te dwa tygodnie dały mi bardzo wiele - podsumowuje.

Nie zawieść Papieża

Michał Pietruszka mieszka w Radomsku. Jest w II klasie LO im. K. Kamila Baczyńskiego. - Interesuję się historią, ale najbardziej frapują mnie losy zwykłych ludzi w czasach II wojny światowej. Lubię też czasy Jagiellonów, interesuje mnie historia Kościoła - mówi.
Michał chętnie pisze różne teksty, także wiersze. Jego prace były nagradzane m.in. w konkursie papieskim, na który przygotował temat: „Człowiek nie może żyć bez miłości”. Zdobył też nagrodę w ogólnopolskim konkursie na album o II wojnie światowej i ostatnio I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Papieskim organizowanym przez Instytut Tertio Millennio. Nagrodą była wycieczka do Rzymu. Michał myśli o studiach dziennikarskich lub historycznych, w Krakowie lub Lublinie. Do Fundacji trafił dzięki księdzu proboszczowi, który kiedyś zainteresował się jego wynikami w nauce oraz konkursami, w których Michał osiągał sukcesy. Zaproponował złożenie wniosku stypendialnego, który - zresztą - sam zawiózł do Fundacji.
- Stypendium przeznaczam na naukę, książki i materiały do pogłębiania wiedzy - mówi Michał. - Ale jeszcze ważniejsze są dla mnie kontakty i przyjaźnie zawierane na obozach FDNT. Te serdeczne spotkania dodają skrzydeł i są motorem do pracy.
Współcześni stypendyści znają postać bł. Jana Pawła II przede wszystkim z archiwalnych nagrań i artykułów wspomnieniowych. Ale znają jego wypowiedzi, zwłaszcza te, które kierował do młodzieży. - Najbliższe są mi słowa: „Wy jesteście moją nadzieją! Wy jesteście nadzieją świata” - mówi Michał. - Jana Pawła II postrzegam jako mądrego, troskliwego, opiekuńczego ojca, który zawsze nam ufał. Nie możemy zawieść tej ufności.

2012-10-17 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Totus Tuus" - obchody XX Dnia Papieskiego

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Materiał prasowy

"Totus Tuus" – biskupie zawołanie Karola Wojtyły było hasłem XX Dnia Papieskiego, który zorganizowano w niedzielę 11 października w całej Polsce. Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominane było nauczanie św. Jana Pawła II. W kościołach i na ulicach miast, przy respektowaniu antyepidemicznych obostrzeń sanitarnych, odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Organizatorem Dnia Papieskiego jest co roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, świętująca obecnie 20 lat istnienia.

Dzień Papieski przypada co roku w niedzielę poprzedzającą 16 października, dzień wyboru kard. Karola Wojtyły na Tron Piotrowy. Jubileuszowym, dwudziestym obchodom towarzyszyło biskupie zawołanie Karola Wojtyły "Totus Tuus", które potem stało się także mottem jego pontyfikatu. Przyszły papież przy wyborze tych słów zainspirował się nauczaniem św. Ludwika Marii Grignion de Montfort i wielokrotnie potem podkreślał, że wywarły one wpływ na pobożność maryjną jego i wielu innych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję