Reklama

Niedziela Łódzka

W trosce o dobro wspólnoty wiary

Niedziela łódzka 42/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

Ks. Waldemar Kulbat

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Kanoniku, wizytacja jest stosownym momentem do refleksji nad stanem duchowym i gospodarczym parafii. Jak przedstawia się życie religijne parafii?

KS. KAN. KRZYSZTOF WLAZŁO: - Centrum życia religijnego parafii to Msza św. W każdą niedzielę odprawiamy cztery Msze św. Liturgię Mszy św. i nabożeństw ubogacają i ożywiają ministranci i lektorzy, którzy mają swoje spotkania formacyjne. W naszej parafii działa gorliwie asysta parafialna. Osoby te angażują się szczególnie podczas przygotowywania różnych uroczystości religijnych. W każdą środę wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki po Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia przed wieczorną Mszą św. swój wspólny Różaniec mają koła różańcowe; w maju, czerwcu i październiku wierni uczestniczą w nabożeństwach. W niedzielę przed pierwszą Mszą św. o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki do Matki Bożej. W I niedzielę miesiąca są odprawiane nabożeństwa eucharystyczne. W Adwencie i Wielkim Poście wierni uczestniczą w rekolekcjach. W okresie Wielkiego Postu dużą frekwencją cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wizyty duszpasterskiej księży korzysta ok. 70 proc. parafian. Odwiedzamy systematycznie chorych w domach w I piątki miesiąca z posługą spowiedzi i Komunii św., a także na indywidualne wezwania. Obejmujemy także opieką duszpasterską Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice oraz ul. Lutomierskiej.

- Jakie działania są podejmowane dla przekazywania i umocnienia wiary?

- Z radością pragnę powiedzieć, że znaczna część wiernych systematycznie w ciągu roku korzysta z sakramentu pokuty. Wielu, zwłaszcza dzieci, odprawia I piątki miesiąca i przystępuje do Komunii św. Parafianie w ciągu całego roku zamawiają intencje mszalne, najczęściej za swoich bliskich zmarłych, ale są też intencje dziękczynne z okazji rocznicy ślubu, błagalne o zdrowie czy np. o szczęśliwe zdanie egzaminu dojrzałości. Podążając z duchem czasu parafia nasza ma swoją stronę internetową, na której zamieszczane są bieżące informacje duszpasterskie, intencje mszalne oraz inne informacje z życia parafii. 11 czerwca 2010 r. nasza parafia przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Przybycie Matki Bożej poprzedzone było przygotowaniem całej parafii. Miały miejsce tygodniowe Misje. Wkrótce po tym Nawiedzeniu od września 2010 r. rozpoczęło się w rodzinach naszej parafii tzw. małe Nawiedzenie. Dwa Obrazy Matki Bożej nawiedzały rodziny. Matkę Bożą w swoich domach i rodzinach przyjęło ok. 50 proc. parafian. Każdego roku organizowane są pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i Lichenia. Były też wyjazdy do Włoch, Krakowa-Łagiewnik, Wadowic, Oświęcimia, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego. Parafianie mają możliwość korzystania z prasy katolickiej.

Reklama

- Jak przedstawia się praca z dziećmi i młodzieżą?

- Na terenie parafii znajdują się: trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie dzieci oraz młodzież uczęszczające do szkół objęte są katechezą w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Katechezę w przedszkolach i w szkole podstawowej prowadzi pani katechetka, natomiast w liceum ks. wikariusz. Pragnę powiedzieć, że współpraca między parafią a dyrekcją przedszkoli oraz szkół i gronem pedagogicznym układa się dobrze. Kapłani uczestniczą w różnych uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczą w życiu parafialnym oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych. Pani katechetka i inni nauczyciele każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują z dziećmi jasełka i przedstawiają je w szkole, a także w kościele. Dla dzieci sprawowana jest w każdą niedzielę Msza św. o godz. 11. Spora grupa dzieci wraz ze swoimi bliskimi uczestniczy w nabożeństwach różańcowych w październiku; w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej, a w maju, w nabożeństwach majowych. Każdego roku po uroczystości I Komunii św. dla tych dzieci i ich rodziców organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Przeżywamy w parafii każdego roku także rocznicę I Komunii św. dzieci z kl. III. Młodzież gimnazjalna i starsza uczestniczy w katechezie w swoich szkołach, do których uczęszcza. W parafii naszej jest też grupa młodzieży ze szkół średnich i akademicka, która spotyka się systematycznie co dwa tygodnie, w piątki. Spotkania te rozpoczynają się Mszą św. w kościele, a później znajdują swoją kontynuację w salce, gdzie podejmowane są tematy katechetyczne. W tym roku w okresie wakacji grupa młodzieży wraz z ks. wikariuszem uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe w góry. Młodzież podkreśla swoją obecność i aktywność udziałem w życiu parafialnym, a także dekoracjami kościoła i przygotowaniem go na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Młodzież maturalna każdego roku udaje się z księdzem i nauczycielami na Jasną Górę, by wraz z młodzieżą całej archidiecezji przeżyć swój dzień skupienia. Niepokoi jednak fakt, że znaczny odsetek dzieci oraz młodzieży nie uczestniczy systematycznie w niedzielnych Eucharystiach i życiu religijnym parafii.

- A jak przedstawia się sprawa żywotności wspólnoty parafialnej w dziedzinie gospodarczej?

- W przeciągu ostatnich lat zostały podjęte remonty zarówno w domu parafialnym, jak i przy kościele. Remonty kościoła rozpoczęły się w 2010 r. od naprawy dachu i wymiany jego pokrycia, w tym samym roku wykonane zostały nowe schody granitowe do kościoła oraz wykonane dwa nowe dębowe konfesjonały. W kolejnym roku wymieniliśmy 26 okien w kościele - zostały zamontowane okna aluminiowe; zostały zrobione oraz zamontowane nowe dębowe drzwi wejściowe do kościoła, następnie odnowione zostało ogrodzenie kościoła od strony ulic Daszyńskiego i Jana Pawła II. Dużym przedsięwzięciem organizacyjno-finansowym było wykonanie prac elewacyjnych na wieży i ścianach zewnętrznych kościoła. Ogromnie cieszy zaangażowanie parafian, którzy prowadzone prace wspierają w miarę swoich możliwości indywidualnymi ofiarami, co świadczy o przywiązaniu do kościoła i trosce o jego wygląd. W swoim czasie padła propozycja, by dolne okna kościoła upiększyć witrażami. Na naszą prośbę znaleźli się darczyńcy witraży, każdy witraż ma swojego fundatora, co jest uwiecznione na poszczególnych witrażach. W ostatnich tygodniach została ułożona wokół kościoła kostka granitowana i przygotowana droga procesyjna. Został też zagospodarowany odpowiednio teren wokół kościoła. To główne prace gospodarczo-remontowe przeprowadzone w okresie 3 lat mojego pobytu w parafii.

- Przy tych wszystkich osiągnięciach, co niepokoi duszpasterzy?

- Niewątpliwie wiele spraw, które mają miejsce w naszej wspólnocie cieszy. Z radością się nimi dzielę przy różnych okazjach z Księdzem Arcybiskupem, z kapłanami i wiernymi. Są jednak i takie sprawy, które budzą niepokój. Uważam, że zbyt duży procent parafian nie uczestniczy systematycznie w życiu religijnym. Z wieloma rodzinami mamy tylko możliwość spotkać się podczas kolędy (i to także nie ze wszystkimi) lub w kancelarii. Mimo naszych apeli o większe zaangażowanie i włączenie się w życie religijne, nie widać zadawalających efektów. Ufam, że i ci parafianie poczują głód sakramentów świętych i odnajdą swoje miejsce we wspólnocie i w swoim kościele.

2012-10-17 07:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie się działo na plebanii

Niedziela warszawska 15/2016, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

Marcin Żegliński

Ks. prał. Bogusław Kowalski

Ks. prał. Bogusław Kowalski

Z ks. prał. Bogusławem Kowalskim, proboszczem parafii katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze, byłym piłkarzem, a dziś kibicem Legii i reprezentacji Polski, rozmawia Wojciech Dudkiewicz

WOJCIECH DUDKIEWICZ: – Kibice odliczają już tygodnie do rozpoczęcia Mistrzostw Europy we Francji, niedługo będą odliczać tylko dni. Przygotowuje się już Ksiądz już do tych mistrzostw Europy?

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję