Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum IPN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w całym kraju organizowane są uroczyste apele i spotkania poświęcone pamięci żołnierzy niezłomnych.

Centralne uroczystości w Łodzi odbędą się w samo południe przy Pomniku Ofiar Komunizmu znajdującym się naprzeciwko XII Liceum Ogólnokształcącego (al. Karola Anstadta 7). W rocznicy wezmą udział przedstawiciele władz miejskich, samorządowych, kościelnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Nieco później na Cmentarzu Komunalnym „Doły”, odbędzie się zapalenie zniczy na grobach ofiar komunizmu ekshumowanych przez IPN. Z kolei w budynku XII LO nastąpi prezentacja wystawy zatytułowanej „Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie” oraz wykład na temat podziemia antykomunistycznego. Uczniom liceum, mieszczącego się w dawnym budynku gestapo, zostanie przekazany nowy komiks edukacyjny zatytułowany „Warszyc”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 r. Są oni nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę. 1 marca to data symboliczna, gdyż tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.

Reklama

Oficjalne uroczystości państwowe rozpoczną się 1 marca o godz. 9.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Częścią obchodów będzie Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci, gdzie wykonywano egzekucje. Dalsza część uroczystości odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, który jest miejscem spoczynku i upamiętnienia wielu Żołnierzy Wyklętych, a Mauzoleum – symbolem ich odwagi i męstwa. Uroczystości państwowe zakończy Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych odmówiony przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego. Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w wielu miasta województwa łódzkiego.

Centralne uroczystości w Łasku, z udziałem Burmistrza Łasku i Dowódcy Bazy Lotnictwa, odbędą się w samo południe na Placu 11 Listopada. Także kolejne dni przyniosą utrwalenie pamięci o bohaterach. We wtorek 5 marca w budynku XLII Liceum Ogólnokształcącego (ul. Stawowa 28) odbędzie się wykład Artura Ossowskiego zatytułowany„Stanisław Sojczyński – jeden z Żołnierzy Wyklętych” oraz przekazanie uczniom komiksu edukacyjnego „Warszyc”, zaś tego samego dnia w Zakładzie Karnym nr 1 (Beskidzka 54) odbędzie się wykład Pawła Wąsa „Rotmistrz Witold Pilecki – bohater niezłomny”. Obydwa wydarzenia organizuje Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

2024-03-01 08:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: Procesja Zaśnięcia NMP

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

br. Zacheusz Grzegorz Rąpała OFM

Już tradycyjnie w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, której kustoszami są OO. Bernardyni, odbywają się uroczystości związane z odpustem Zaśnięcia Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z nominacją biskupią

2024-04-23 12:39

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc. Bp Artur nie jest tchórzem i na pewno nie będzie uciekał od spraw trudnych - pisze abp Adrian Galbas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję