Reklama

Z kraju

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało 19 października 2012 r. oświadczenie, w którym przypomina o poszanowaniu wolności sumienia parlamentarzystów podczas głosowań. Z uznaniem przyjmuje prace nad nowelizacją ustawy z 1993 r., tak by pozwoliła uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi.

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

W związku z toczącą się społeczną dyskusją i próbami wywierania nacisku na posłów, jakie miały miejsce przy okazji prac Sejmu RP nad nowelizacją obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach przerywania ciąży, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina o konieczności poszanowania wolności sumienia posłów i senatorów podczas głosowania w parlamencie.
Kościół broni godności i prawa do życia każdego człowieka, w tym wszystkich osób niepełnosprawnych, a także nienarodzonych dotkniętych wadami genetycznymi. Dlatego z uznaniem przyjmuje prace nad wykreśleniem części zapisu wspomnianej ustawy, tak by pozwoliła uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi. Mowa tu o dzieciach z zespołem Downa, Turnera, Retta i innymi z grupy ponad 20 tys. znanych schorzeń genetycznych. Osoby te są cenne dla dobra każdego społeczeństwa, stąd ważne jest tworzenie dla nich oraz dla ich rodziców jak najbardziej przyjaznego klimatu społecznego. Dzieci ze schorzeniami genetycznymi mają prawo do tego, by - tak jak wszyscy inni ludzie - urodzić się i żyć wśród nas, by kochać i być kochanymi.
Kościół nie stanowi prawa w Polsce, ale domaga się pełnego poszanowania wolności sumienia parlamentarzystów w głosowaniach. Wyraża też wdzięczność wszystkim, którzy bronili i będą bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

+ Józef Michalik, Metropolita Przemyski Przewodniczący KEP
+ Stanisław Gądecki, Zastępca Przewodniczącego KEP
+ Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP

Warszawa, dnia 19 października 2012 r.

Senat podtrzymuje stanowisko Sejmu

W sprawie podwyżki opłat za koncesje radiowe i telewizyjne

Reklama

Senat podtrzymał 18 października br. bez poprawek znaczne podwyżki opłat za koncesje radiowe i telewizyjne, uchwalone wcześniej przez Sejm w noweli ustawy o radiofonii i telewizji. Przeciwko podwyżkom protestuje m.in. Radio Maryja i TV Trwam, argumentując, że jest to uderzenie w media katolickie i może nawet prowadzić do ich likwidacji.
W przyjętej przez Sejm 10 października br. nowelizacji określono m.in. maksymalną wysokość opłat za udzielenie koncesji. W przypadku naziemnego rozpowszechniania programu telewizyjnego (analogowego i cyfrowego) na multipleksie ma to być blisko 25,9 mln zł, co stanowi wzrost o 150 proc. Z kolei opłata za koncesję na nadawanie analogowego programu radiowego to ponad 12,3 mln zł, a w przypadku nadawania cyfrowego na multipleksie - połowa tej kwoty. Za przyjęciem noweli bez poprawek głosowało 57 senatorów, przeciw było 30, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja ustawy trafi teraz do prezydenta.

Ambasadorzy Polski

„Śląsk” za oceanem

Od 25 października br. artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny koncertują w Stanach Zjednoczonych. Koncerty odbędą się m.in. w: Chicago, Detroit, Cleveland, Pittsburghu, Youngstown, Filadelfii, New Britain i Stamford. Jest to dziesiąte tournée zespołu w USA, a dwuczęściowy program stanowią największe przeboje, jakie powstały w jego 60-letniej historii: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”, „Hej, te nasze góry”. Są też popisowe, tak ukochane przez publiczność, utwory baletowe: tańce górali podhalańskich, taniec chustkowy, „Szot Madziar”, tańce rzeszowskie i tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Specjalnie dla amerykańskiej publiczności zespół włączył do repertuaru pieśń „America the Beautiful”, która, obok hymnu narodowego, jest ważnym elementem tamtejszych uroczystości patriotycznych.
Zespół „Śląsk” wróci do kraju 5 listopada, ale w jubileuszowym - 60. sezonie wybierze się za ocean jeszcze raz. Wiosną 2013 r. będzie koncertował w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
(akw)

Cudzysłów

Bóg ludziom, których chce wychować do kierowania innymi, daje zazwyczaj życie wewnętrzne trudne i ciężkie, bo za tę cenę przygotowuje sobie mądre naczynia swego działania w duszach braci naszych!
*
Tylko ja dobrze znam mój własny krzyż i tylko Bóg go rozumie.
*
Wyniesienie zazwyczaj przychodzi po upokorzeniu; dom także buduje się najpierw w dół, a potem w górę.
*
Epoki historyczne oceniamy według sposobu obchodzenia się z człowiekiem; jak sobie poradziły z człowiekiem i co mu dały.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Zdjęciami satelitarnymi ze Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. dysponuje polska prokuratura. Fotografie przekazali naszemu krajowi sojusznicy z NATO. Prokuratura je utajniła, choć rządzący politycy twierdzą, że nie ma na nich niczego szczególnego.

Polscy prokuratorzy po dwóch i pół roku pobrali do badań kawałki brzozy, o którą rzekomo miał zahaczyć Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem.

18 października br. Senat RP podjął uchwałę w sprawie uczczenia bł. Karoliny Kózkówny, zamordowanej w 1914 r. męczennicy, patronki ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych. Uchwałę rozpatrywano z okazji obchodzonej w tym roku 25. rocznicy beatyfikacji męczennicy.

Senat RP odrzucił uchwałę w sprawie udziału świeckich i duchownych katolików w debacie publicznej.

Irena Dziedzic nie jest kłamcą lustracyjnym - orzekł warszawski Sąd. Wbrew pionowi lustracyjnemu IPN stwierdził on, że nie można uznać tej znanej w PRL dziennikarki za agentkę służb specjalnych PRL.

„Rzeczpospolita” ustaliła, że kandydat na wiceszefa ABW Kazimierz Mordaszewski jest wymieniany wśród liderów Bractwa Zakonnego Himavanti. To groźna antykatolicka sekta.

GUS po trzech kwartałach odnotował spadek liczby rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych oraz pozwoleń na budowę. Mimo to mieszkania nadal tanieją, bo na rynku wciąż jest ich bardzo dużo.

Nastroje w Polsce pogarszają się. Tylko 7 proc. uczestników badania CBOS dobrze ocenia sytuację polityczną w kraju. Ponad połowa - 53 proc. ocenia ją negatywnie. 2 na 3 badanych twierdzi, że sytuacja kraju idzie w złym kierunku.

Młodzież nie chce rozwodów. Z badań przeprowadzonych przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz CBOS wynika, że spadła akceptacja dla rozwodów. Dziś 30 proc. jest na „nie”, a 29 proc. - na „tak”. Jeszcze 5 lat temu aż 44 proc. mówiło rozwodom „tak”, a tylko 22 proc. „nie”.

2012-10-22 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Saletyńskie Spotkania Młodych we Włochach

Eucharystia, konferencja i uwielbienie. 25 września zapraszamy młodzież do parafii Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46.

Saletyńskie Spotkania Młodych (SSM) mają swój początek w roku 1987, kiedy Księża Misjonarze Saletyni zaczęli organizować czuwania dla młodzieży z polskich parafii, w których posługiwali. Na miejsce spotkań wybrano Dębowiec k. Jasła (diecezja rzeszowska)- polskie centrum Matki Bożej Płaczącej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję