Reklama

Niedziela Sandomierska

Janów Lubelski

W obronie TV Trwam i Radia Maryja

Niedziela sandomierska 44/2012, str. 1

[ TEMATY ]

TV Trwam

Radio Maryja

Marek Woszczyński

Uczestnicy marszu w obronie mediów katolickich zebrali się na placu przy sanktuarium w Janowie Lubelskim

Uczestnicy marszu w obronie mediów katolickich zebrali się na placu przy sanktuarium w Janowie Lubelskim

Oprócz dwóch wielkich warszawskich marszów w obronie Telewizji Trwam i Radia Maryja, ponad 120 razy w wielu miejscowościach w Polsce i poza jej granicami ludzie tłumnie wychodzą na ulicę, aby zademonstrować swoje niezadowolenie z nierównego traktowania mediów katolickich.
14 października taki sprzeciw wyrazili mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolic. Na marsz, który zgromadził kilka tysięcy mieszkańców miasta, przyjechali również licznie manifestanci z całej diecezji oraz z poza jej granic. Kościół św. Jadwigi Królowej ściśle wypełnił się i wielu uczestników marszu musiało stać na zewnątrz.
Pod przewodnictwem dziekana janowskiego ks. Jacka Staszaka odprawiono Mszę św. koncelebrowaną przez 13 kapłanów. W homilii ks. proboszcz Jacek Beksiński mówił o trzech wyjściach: po pierwsze tym dzisiejszym na marsz w obronie wolnych mediów. Po drugie o naszym wyjściu, aby dobrze wejść i przeżywać Rok Wiary, zainicjowany przez Benedykta XVI. I w końcu o bł. Janie Pawłe II, który aby rozpocząć pontyfikat wyszedł z Polski 16 października 1978 r.
Na zakończenie Eucharystii przybył bp Edward Frankowski, który z manifestantami szedł ulicami Janowa Lubelskiego w stronę sanktuarium Matki Bożej Janowskiej.
W marszu podążali członkowie ruchów katolickich, przedstawiciele „Solidarności”, władze samorządowe i parlamentarzyści. Śpiewano pieśni religijne i patriotyczne oraz odmówiono Różaniec w intencji Ojczyzny.
W sanktuarium przy placu Maryjnym, na ołtarzu koronacyjnym, głos zabrali parlamentarzyści oraz bp Edward Frankowski, który odniósł się do sytuacji, w jakiej znalazła się część mediów katolickich.
Po wystąpieniach całość marszu została zwieńczona występem słowno-muzycznym w wykonaniu janowskiej młodzieży i złożeniem kwiatów przy pomniku bł. Jana Pawła II.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio Maryja ma już 24 lata

Niedziela toruńska 49/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Archiwum ks. kan. Wojciecha Miszewskiego

Spotkanie z Marianną Popiełuszko, matką bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która w lipcu 2013 r. przybyła na piątkową Koronkę w Radiu Maryja

Spotkanie z Marianną Popiełuszko, matką bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która w lipcu 2013 r. przybyła na piątkową Koronkę w Radiu Maryja

8 grudnia 1991 r. na falach eteru po raz pierwszy usłyszano Radio Maryja. Założeniem dyrektora rozgłośni o. dr. Tadeusza Rydzyka było, by jej filary stanowiły: modlitwa, katecheza i kontakt ze słuchaczami. Początki istnienia radia i realia pracy wspomina proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Toruniu ks. kan. Wojciech Miszewski

Z Radiem Maryja jestem związany prawie od początku. W tym samym roku, w którym powstało, otrzymałem święcenia kapłańskie i rozpocząłem pracę jako wikariusz w parafii pw. św. Jakuba w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję