Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Otuleni Bożym Miłosierdziem

16 października Jezus Miłosierny wraz z relikwiami bł. Jana Pawła II przybył do sosnowieckiej wspólnoty Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. I choć w tych dniach pięknej, złotej polskiej jesieni wyjątkowo w tym dniu padał ulewny deszcz i smagał wiatr, tak wielu przyszło, by powitać święty wizerunek i przeżyć to wyjątkowe spotkanie

Niedziela sosnowiecka 44/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

relikwie

Agnieszka Lorek

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Podczas uroczystości peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu, 16 października br.

Zazwyczaj dżdżysta, wietrzna i kapryśna aura nie zachęca optymistycznie do wyjścia ze swoich ciepłych domów i nie rokuje dobrej frekwencji, a jednak... Siła Miłości Miłosiernej działa... I to nie magia..., nie sprawa zwyczaju, bo w parafii ważna uroczystość, bo peregrynacja...Wezwanie z objawienia Jezusa Miłosiernego dało znać o sobie także tutaj, w Sosnowcu... I kto by się tam chmurami i deszczem przejmował! W objawieniu Bożym nawet chmury, nawet deszcz są błogosławieństwem dla ziemi. Tak jak serce człowieka, które wierzy, ufa, kocha spragnione jest Bożego Miłosierdzia... I to się czuje i to się nawet widzi i to się wie! W sosnowieckiej wspólnocie rumieńce miłosierdzia były widoczne nawet w niepogodę. Dowód? Choćby tak liczna obecność wiernych.

Przynosimy niezłomną nadzieję...

Reklama

Bp Piotr Skucha przewodniczył głównej uroczystości peregrynacyjnej, podczas której wygłosił słowo Boże i zainaugurował Rok Wiary w parafii. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: proboszcz parafii, ks. kan. Józef Ośródka oraz dziekan dekanatu, ks. kan. Andrzej Domagała. Wcześniej jednak Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II w 34. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową powitał Ksiądz Proboszcz, przedstawiciele parafian, wspólnot modlitewnych, młodzieży oraz ci, najmłodsi - przedszkolaki. - W drodze przez sosnowiecką diecezję Jezus Miłosierny nawiedza naszą parafię. Pragniemy Cię najserdeczniej powitać i najpiękniej ugościć, niczym w Betanii. Jak pracowita Marta przygotowaliśmy wszystko. Umyliśmy serca na spowiedzi rekolekcyjnej, aby godnie zasiąść do Stołu Eucharystii. Wzorem Marii u Twoich stóp wpatrywać się będziemy w Twoje święte oblicze i kochające serce i słuchać będziemy co mówisz do naszych umysłów, serc i sumień. Jezu Miłosierny, Ty nas wszystkich znasz, rozumiesz i kochasz. Dziękujemy Ci za Twoją obecność. Przynosimy do Ciebie nasze radości, troski, smutki, choroby, zmartwienia, obawy, ale i niezłomną nadzieję. (…) Ze wzruszeniem witamy relikwie bł. Jana Pawła II. Sosnowiec pamięta Twoją obecność jako kardynała przy boku Prymasa Tysiąclecia na 1000-lecie Chrztu Polski. Przepraszamy za tamte łańcuchy zagradzające wejście do kościoła. Jak żywe są wspomnienia Twojej niezapomnianej papieskiej pielgrzymki w stolicy Zagłębia, 14 czerwca 1999 r. Mówiłeś wtedy o wielkiej godności człowieka, o znaczeniu pracy i jej potrzebie dla każdego, o wierności Bogu i ukochaniu Kościoła. Na nowe, znowu trudne czasy, błogosław nam! (...) Jezu Miłosierny, przygarnij nas tu obecnych, całą wspólnotę wiary i każdego z osobna do Twojego kochającego Serca - powiedział ks. Ośródka, duszpasterz sosnowieckiej parafii.

Duchowe przygotowania, materialne znaki

Gdy tylko przyszła wiadomość o rozpoczęciu peregrynacji w parafii Nawiedzenia NMP rozpoczęło się duchowe poruszenie. Z kolei w niedzielę poprzedzającą peregrynację wszystkim Eucharystiom przewodniczył i nauki głosił Ksiądz Rekolekcjonista. Dzień później wierni pojednali się z Bogiem w sakramencie spowiedzi św. Parafialną świątynię ubogaciły obrazy nawiązujące do Bożego Miłosierdzia. Spod pędzla artysty Janusza Bojdoła wyszły wizerunki wielkich czcicieli Jezusa Miłosiernego - bł. Jana Pawła II, św. s. Faustyny oraz św. o. Pio.

Gorliwsza cząstka Kościoła

Podczas liturgii nieustannie brzmiała pieśń, oddająca chwałę i cześć, i uwielbienie Miłości Miłosiernej. Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii bł. Jana Pawła II. Potem rozpoczęła się nocna adoracja, a o godz. 22.00 Pasterka koncelebrowana przez kapłanów rodaków - ks. Jacka Sablika i ks. Łukasza Musiała oraz byłych wikariuszy - ks. Romana Patyka, ks. Mirosława Paska, ks. Mariusza Juraszczyka oraz ks. Dariusza Nowaka, których brawami przywitali licznie zgromadzeni wierni.
Od godz. 6.00 rano kościół znowu licznie wypełnili parafianie, a o godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. O 10.30 w spotkaniu z Jezusem Miłosiernym uczestniczyło ponad 300 przedszkolaków, a potem młodzież.
W Godzinie Miłosierdzia przyszedł czas na pożegnanie Świętych Znaków. Tym razem, w promieniach słońca wierni żegnali Jezusa Miłosiernego i bł. Jana Pawła II. W drodze do samochodu-kaplicy Proboszcz parafii błogosławił zgromadzonych relikwiami bł. Ojca Świętego. - Wzruszenie, przejęcie, ale i ogromna radość towarzyszą nam dzisiaj. Jezus Miłosierny umocnił w wierze, miłości i wierności nasze rodziny, dzieci i młodzież, całą wspólnotę wiary. Rodzi się więc nadzieja, że dzięki przeżyciom tego Nawiedzenia staniemy się gorliwszą cząstką Kościoła sosnowieckiego - powiedział parafianin, Wilhelm Zych.

2012-10-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz po Boże Miłosierdzie

Niedziela bielsko-żywiecka 20/2013, str. 4

[ TEMATY ]

miłosierdzie

MR

Bp Tadeusz Rakoczy witający pielgrzymów w Łagiewnikach

Bp Tadeusz Rakoczy witający pielgrzymów w Łagiewnikach

Oczekiwali 500 osób, a liczba uczestników oscylowała wokół 900. Gdyby nie reglamentacja zapisów, wprowadzona w ostatniej chwili, ilość pątników idących z Bielska-Białej do Łagiewnik wyniosłaby ponad tysiąc

Takiego zainteresowania się nie spodziewaliśmy. Liczyliśmy, że wszystkich będzie ok. pół tysiąca i to wszystko. Tymczasem bardzo dużo ludzi zaczęło się zapisywać w ostatnim momencie i musieliśmy z przyczyn organizacyjnych, przy liczbie 750 zgłoszonych, wstrzymać nabór. W przyszłym roku na pewno takich ograniczeń nie będzie - mówi Irena Papla z biura pielgrzymkowego.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łagiewnik: nagrywają płytę i uwielbiają Boże Miłosierdzie

2021-09-23 12:32

Norbert Polak

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

W kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach 22 września odbył się wieczór uwielbienia Miłosierdzia Bożego – „Łagiewnicka 22” organizowany przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zapowiedziały wydanie płyty.

Siostry i świeccy modlili się o poznanie przez ludzi prawdy o Bożym dziecięctwie: – Pomóż nam, Duchu Święty, uświadomić sobie, kim naprawdę jesteśmy w oczach Wszechmogącego Boga, Ojca naszego, który jest w Niebie. Pomóż nam, Duchu Święty, abyśmy nie wątpili w Bożą dobroć, miłość i przebaczenie. Chcemy przychodzić z sercem pełnym zaufania. Ojcze, spraw, aby wszystkie dzieci, które najbardziej czują się poranione, niekochane i odrzucone, doświadczyły, kim jesteś, że jesteś miłością samą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję