Reklama

Niedziela Kielecka

„Rodzina szkołą trzeźwości - miłość jest trzeźwa”

Niedziela kielecka 45/2012, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

trzeźwość

pielgrzymka

Aleksandra Klusek

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

6 października odbyła się już po raz trzeci Świętokrzyska Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej do sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. Naszej tegorocznej modlitwie przyświecało hasło „Rodzina szkołą trzeźwości - Miłość jest trzeźwa”. Organizatorem tej inicjatywy było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej z ks. Robertem Skorupą. Pielgrzymkę patronatem objął bp Kazimierz Gurda. Uczestnikami były osoby, którym na sercu leży trzeźwość polskich rodzin, m.in. członkowie Apostolstwa Trzeźwości, trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny oraz członkowie klubów Anonimowych Alkoholików. Przybyli z różnych stron diecezji, m.in. z Jędrzejowa, Nowin, Zagnańska, Piekoszowa oraz z parafii kieleckich, by ofiarować pielgrzymi trud w tak ważnej intencji, jaką jest trzeźwość narodu polskiego.

W sposób szczególny cieszył udział młodzieży i rodzin, które dzieliły się swoim świadectwem troski o trzeźwość. Podczas pielgrzymki - na szlaku marszruty - świadectwo złożyła 18-letnia Marysia, która dzieliła się radością przeżywania swojej młodości bez alkoholu, wbrew ogólnemu przekonaniu, że dzisiejsza młodzież nie potrafi bawić się na trzeźwo. Świadectwem swojego życia podzieliła się również młoda kobieta - trzeźwiejąca alkoholiczka, która - jak wyznaje - zawdzięcza swoje nawrócenie Łasce Bożej i modlitwie wstawienniczej swoich bliskich.

Reklama

Mszy św. w sanktuarium piekoszowskim w intencji trzeźwości narodu przewodniczył ks. Kamil Banasik z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, opiekun Apostolstwa Trzeźwości. Homilię wygłosił ks. Stanisław Malec - proboszcz parafii Chełmce. Podczas pielgrzymki pieszej i kilkugodzinnego spotkania w Piekoszowie miały miejsce ponadto modlitwa różańcowa, miting otwarty, Droga Krzyżowa w terenie i Koronka do Miłosierdzia Bożego w sanktuarium.

Kościół troszczył się o trzeźwość w naszej ojczyźnie od pokoleń. Dzisiaj stajemy przed potrzebą odkrycia na nowo wielkiego potencjału apostolstwa i duszpasterstwa trzeźwości na wielu poziomach: parafialnym, diecezjalnym, ogólnopolskim. Rodzina jest podstawowym środowiskiem, w którym powinno się wychowywać do trzeźwości. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo trzeźwości i abstynencji rodziców.

Apostolstwo Trzeźwości przy parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach zaprasza wszystkich, którzy pragną włączyć się w modlitwę o trzeźwość naszego narodu na:

Reklama

- Adorację Najświętszego Sakramentu - trzeci wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00.

- Spotkania edukacyjno-formacyjne - drugi wtorek miesiąca po Mszy św. o godz. 18.00.

- Do Punktu konsultacyjnego ds. uzależnień - drugi wtorek miesiąca od godz. 17.30 w bibliotece parafialnej

Zapraszamy na stronę internetową Duszpasterstwa Trzeźwości Diecezji Kieleckiej: www.trzezwosc-kielce.pl.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczęśliwa pielgrzymka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ze zbioru prywatnego Małgorzaty Kopa

Spełniły się prorocze poetyckie słowa naszego wieszcza Juliusza Słowackiego o wyborze papieża z rodu Słowian na tron św. Piotra. Pamiętnego 16 października 1978 r. został nim Polak, Karol Józef Wojtyła, kardynał krakowski, który przybrał imię Jan Paweł II, a wieść o tym obiegła cały świat.

Radość i nadzieja były powszechne. Słowa Ojca Świętego wypowiedziane w homilii w Warszawie 2 czerwca 1979 r.: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”, miały siłę magiczną i porwały cały naród. Niebo otworzyło się dla Polski. Haniebne układy z Jałty i Poczdamu pękały. Wdzięczność dla Królowej Polski była niezwykła, wszyscy dziękowali Panu Bogu za to, co się stało, pragnąc otrzymać błogosławieństwo od Ojca Świętego na Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję