Reklama

Niedziela Łódzka

Internet gigantyczna biblioteka

Któż z nas nie podziwiałby tajemniczych sal wypełnionych wspaniałymi księgami, w których zawarta byłaby wiedza na temat wszelkich tajemnic i zagadek wszechświata. Słynny włoski pisarz, a zarazem wielki miłośnik książek, Umberto Eco napisał nawet esej o bibliotece, w którym można odnaleźć jego fascynację i umiłowanie ksiąg. W eseju Eco odnajdujemy także odniesienie do „Biblioteki Babel” Jorge Luisa Borgesa, w której ten autor dostrzega w bibliotece mikrokosmos - model całego wszechświata. W książce Umberto Eco odnajdujemy wspomnienie słynnych bibliotek starożytnych cywilizacji: biblioteki Asurbanipala w Niniwie, Polikratesa na Samos, Pizystrata w Atenach, biblioteki Aleksandryjskiej, która już w III wieku zgromadziła 400 tysięcy tomów i zwojów papirusowych, a potem z biblioteką Serapejonu miała ich 700 tysięcy, biblioteki w Pergamonie, biblioteki Augusta w Rzymie. Wspomina biblioteki średniowiecznych klasztorów, w których mnisi oprócz modlitwy i kontemplacji poświęcali swój czas na pisanie i przepisywanie ksiąg. To wtedy mówiono, że klasztor bez biblioteki to jak twierdza bez armat.

Wspominam budzące podziw wspaniałe biblioteki klasztorów w Melku, Sankt Paul, w Admont czy na Monte Cassino. Owe klasztory, podobnie jak wiele innych, skrywają trudne do wyobrażenia skarby w postaci ogromnych, średnich i małych ksiąg, inkunabułów i starodruków, często kunsztownie oprawionych, arcydzieł zadziwiających niezwykłym pięknem swoich treści i ilustracji. Czasem przez księgarnie jak błyskawica przemknie album czy reprint zawierający miniatury tych cudownych ksiąg, dający wyobrażenie piękna niedostępnych oryginałów. Współcześni uczeni badając historyczne dziedzictwo mogą na własne oczy podziwiać te skarby sprzed wieków. Nadal istnieją i rozrastają się ogromne biblioteki szczycące się milionami woluminów w różnych językach, pochodzących z różnych czasów i epok. Studenci, pracownicy naukowi i bibliofile, we wspaniale urządzonych czytelniach mają dostęp do tych skarbów, mają także do dyspozycji tysiące czasopism z różnych krajów. Mogą także poprosić o sporządzenie ksero wybranej pozycji.

Skarby w sieci

Reklama

Marzenie, by księgi trafiły do naszych domów spełniło się dzięki technice cyfrowej. Cenne arcydzieła, do tej pory niedostępne, zostały zeskanowane i są do dyspozycji w Internecie. Internet to sieć łącząca posiadaczy dwóch miliardów komputerów z setkami milionów baz danych, portali. W tych bazach kryją się wprost niewyobrażalne ilości gigabajtów, czy terabajtów informacji. Znajdziemy tam miliony pozycji z literatury oraz informacje z wszelkich dziedzin wiedzy. Ogromna ilość informacji kryje się w internetowej Wikipedii - ogromnej encyklopedii tworzonej przez tysiące internatów. W Internecie znajdziemy na przykład „Encyklopedię Staropolską” Zygmunta Glogera, monumentalny wielotomowy „Słownik Geograficzny ziem Królestwa Polskiego”, znajdziemy także ogromną ilość encyklopedii, słowników z wszelkich dziedzin wiedzy, znajdziemy także pod warunkiem znajomości obcych języków ogromną ilość informacji z historii sztuki chrześcijańskiej, historii cywilizacji, oraz rozmaitych dziedzin nauki. Bez trudu znajdziemy dzieła Mickiewicza, Słowackiego i wielu, wielu innych. Znajdziemy dane o ukazujących się książkach, artykułach itp.

Istnieją także wielkie programy gromadzące cały prawie dorobek ludzkości czy poszczególnych narodów, np. Europeana, czy program Gutenberg. Google realizuje program cyfryzacji wszystkich książek, które zostały wydane na świecie. Podobno zostało wydanych ponad dwieście milionów tytułów. Jednak przeszkodę stanowią istniejące przepisy odnośnie praw autorskich. Dzięki Internetowi więc mamy dostęp do ogromnej ilości danych, do wszystkich bibliotek świata, ich katalogów i zbiorów. Z naszych mieszkań w mieście czy na wsi możemy przeglądać skarby Biblioteki narodowej, Biblioteki watykańskiej, i wszelkich innych bibliotek na wszystkich kontynentach. Internet to także skarbnica wiedzy teologicznej, dlatego ma ogromne znaczenie dla ewangelizacji.

O znaczeniu Internetu i jego wykorzystaniu w dziele nowej ewangelizacji wypowiada się Ojciec św. Wydawane są oficjalne dokumenty Kościoła na ten temat. Redakcje czasopism i innych mediów katolickich, wyższe uczelnie i biblioteki katolickie, Konferencja Episkopatu Polski, poszczególne diecezje i parafie posiadają i aktualizują swoje portale internetowe. A oto „linki” czyli adresy najbardziej podstawowych stron i portali internetowych, w których odnajdziemy ogromną ilość informacji na temat wiary i Kościoła:

e-kai.pl - podstawowe źródło bieżących informacji na temat życia Kościoła.

opoka.org.pl - portal stanowiący potężną bazę danych na temat wiary, Kościoła, wszelkich dziedzin teologii (m.in. indeks autorów, tematów).

archidiecezja.lodz.pl - portal archidiecezji łódzkiej na którym znajdują się wszelkie informacje na temat archidiecezji łódzkiej, m.in. półtora tysiąca krótkich filmów na temat światopoglądu chrześcijańskiego i wiele innych.

katolickie.media.pl - wartościowy portal Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy przynoszący bardzo wiele interesujących materiałów na temat wiary, Kościoła, komentarze bieżących wydarzeń.

niedziela.pl - portal Tygodnika katolickiego Niedziela, zawierający ponad 100 tys. tekstów na temat wiary, Kościoła.

To tylko niektóre wartościowe źródła informacji, szczególnie pomocne w „Roku wiary”. Przy okazji zapraszam na moją stronę internetową „wiara i życie” pod adres: www.wkulbat.pl.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblioteka z tradycjami

Niedziela sosnowiecka 47/2013, str. 7

[ TEMATY ]

biblioteka

Katarzyna Maciejewska

Biblioteka parafii Świętej Trójcy w Będzinie powstała po wojnie i mieściła się w lokalu Sodalicji Mariańskiej w nowo wybudowanym wówczas Domu Katolickim, gdzie dziś mieści się Teatr Dzieci Zagłębia. Była prowadzona przez członkinie Sodalicji. Nie wiemy jednak kiedy i dlaczego jej działalność została przerwana. Została wznowiona 28 lat temu, 27 października 1985 r. Biblioteka ma ponad 110 stałych czytelników i 4400 książek. 27 października w kościele została odprawiona przez proboszcza ks. kan. Andrzeja Stępnia Msza św. z okazji 28. rocznicy wznowienia działalności biblioteki parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nowa Sól. Instalacja relikwii św. Ojca Pio

2021-09-23 14:11

[ TEMATY ]

szpital

relikwie

św. Ojciec Pio

Nowa Sól

ks. Tomasz Duszczak

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

- Od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona - powiedział bp Krzysztof Białasik

W przeddzień wspomnienia św. o. Pio 22 września w kaplicy Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ w Nowej Soli, pochodzący z naszej diecezji bp Krzysztof Białasik, na co dzień biskup diecezji Oruro w Boliwii, dokonał instalacji relikwii świętego stygmatyka.

Jak zaznaczył w głoszonym słowie "od tego dnia ten szpital będzie się cieszył wstawiennictwem wielkiego Patrona, jakże bliskiego osobom chorym i cierpiącym, a także osobom służącym w miłości". W homilii br. Tomasz Kryger - kapucyn ukazywał aksjomaty wiary uwidocznione w życiu św. o. Pio jakimi są Boża Miłość i Boże Miłosierdzie. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy nowosolskiej placówki, na czele z dyrektor Bożeną Osińską, która uroczyście przyniosła do ołtarza relikwiarz, będący darem personelu i pacjentów placówki w Nowej Soli. Specjalne słowo do uczestników liturgii skierował w liście bp Tadeusz Lityński, wyrażając nadzieję, że obecność św. o. Pio przyczyni się do poszukiwania nadziei dla chorych w ich cierpieniu i sił w pracy personelu szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję