Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„Verba Sacra” w rocznicę ingresu biskupa

W bielskiej katedrze św. Mikołaja świętowano 8 maja 21. rocznicę ingresu bp. Tadeusza Rakoczego do najważniejszej świątyni diecezji. Tradycyjnie ze wspomnieniem tej daty łączony jest spektakl słowno-muzyczny w ramach cyklu „Verba Sacra”

Mszy św. sprawowanej w intencji Biskupa Ordynariusza naszej diecezji przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Greger. Po liturgii recytowała tekst Księgi Hioba aktorka Stanisława Celińska. Recytacji biblijnego tekstu w przekładzie Czesława Miłosza towarzyszył akompaniament w wykonaniu kompozytora i pianisty Tomasza Bajerskiego.

W okolicznościowym przemówieniu bp Tadeusz Rakoczy zwracając się do zgromadzonych w bielskiej katedrze dziękował za modlitwę w jego intencji. Mówiąc o Księdze Hioba przypomniał, że niezwykle lubili ten starotestamentowy tekst bł. Jan Paweł II, który jeszcze w czasach II wojny światowej napisał utwór pt. „Hiob”, oraz Benedykt XVI.

Reklama

- Bóg Hioba jest Bogiem najgłębiej ufającym człowiekowi, pokładającym w cierpiącym swą Boską nadzieję. Szatan ośmiesza człowieka, by ośmieszyć Boga, oczernia człowieka, by oczernić Boga i w ten sposób uzasadnić, dlaczego się Go wyparł. Hiob uczy, jak nie stracić wiary w najgłębszych ciemnościach - mówił Biskup Ordynariusz, odwołując się do rozmyślań kard. Josepha Ratzingera.

Z racji rocznicy ingresu życzenia pierwszemu Ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej złożyli m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult i przedstawiciele różnych środowisk kościelnych i społecznych na czele z Klubem Inteligencji Katolickiej, który od lat organizuje bielskie spotkania z cyklu „Verba Sacra” - Modlitwa katedr polskich.

Po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce i utworzeniu diecezji bielsko-żywieckiej w 1992 r. Jan Paweł II mianował ks. Tadeusza Rakoczego, pracującego w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu, pierwszym biskupem powstałego na Podbeskidziu partykularnego Kościoła. Ingres do katedry św. Mikołaja, czyli uroczyste objęcie urzędu, odbył się 9 maja 1992 r.

Obecny rok dla bp. Tadeusza Rakoczego wiąże się z ważnymi jubileuszami: 30 marca minęła 75. rocznica urodzin, 23 czerwca przypada 50. rocznica święceń kapłańskich Pasterza naszej diecezji. Diecezjalne świętowanie złotego jubileuszu kapłaństwa zaplanowano na 8 czerwca. Uroczysta Msza św. dziękczynna celebrowana będzie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej o godz. 11.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś podczas ingresu: Kościół Chrystusa zużywa się w miłosierdziu

[ TEMATY ]

ingres

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Kościół Chrystusa to taki, który zna autorytet płynący z ubóstwa, a nie z układów. Taki, który zużywa się w miłosierdziu, a nie zabezpiecza się ciasno i doraźnie skrojoną sprawiedliwością - powiedział abp Grzegorz Ryś w homilii wygłoszonej podczas swojego ingresu do łódzkiej bazyliki archikatedralnej.

W homilii abp Grzegorz Ryś porównał zarówno samą uroczystość ingresu, jak i szerzej wspólnotę Kościoła do uczty weselnej. Jest ona zwykłym posiłkiem, ale gdy przybywa na nią Jezus, staje się ona właśnie ucztą. – To On jest Oblubieńcem, a Oblubienicą jest zasiadająca z nim do stołu wspólnota – Kościół. Jesteśmy tu i teraz na uczcie weselnej Chrystusa i Kościoła. To Ich Dwoje chcemy uczcić, z racji na nich tu jesteśmy. Chcemy potwierdzić ich pierwszeństwo w naszym życiu – wyjaśnił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję