Reklama

Niedziela Podlaska

Sezon motocyklowy rozpoczęty

W Ciechanowcu 11 maja uroczyście zainaugurowano sezon motocyklowy 2013 w diecezji drohiczyńskiej i w Polsce północno-wschodniej. Kilkaset motocykli różnych marek, stylów i wieku stanęło przed ciechanowiecką świątynią pw. Trójcy Świętej. Kawalkada ta wyruszyła z Bielska Podlaskiego, gdzie przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego odbył się obrzęd pobłogosławienia maszyn. Ich właściciele, witani serdecznie i z zaciekawieniem, po przejechaniu ulicami Ciechanowca uczestniczyli w Eucharystii celebrowanej w ich intencji przez duszpasterzy motocyklistów z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej oraz misjonarza z Boliwii. Przybyli oni, podobnie jak inni uczestnicy spotkania, na swoich motocyklach.

Witając przybyłych, dziekan ciechanowiecki i proboszcz miejscowej parafii ks. kan. Tadeusz Kryński powiedział, że wszyscy jesteśmy na drodze życia ze Zmartwychwstałym, a na tej drodze są też motocykle i ci, który nimi się posługują. Podkreślił, że wśród motocyklistów jest bardzo wielu szlachetnych ludzi, zaangażowanych dla dobra wspólnoty i innych ludzi. Życzył, aby było tak dalej, a swoim świadectwem, żeby przełamywali oni kreowany często fałszywy obraz motocyklisty.

Reklama

Inicjator i organizator tych spotkań ks. Janusz Szymański przypomniał ubiegłoroczną dziękczynną pielgrzymkę motocyklową za beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu, a także Rajd Katyński i doroczną pielgrzymkę do Wilna, w których brali udział także motocykliści z tego regionu Polski. Zaprosił również do wzięcia udziału w planowanej pielgrzymce do Lourdes. W homilii powiedział on natomiast, że życie człowieka podobne jest do remontowanego motocykla, gdzie leżące w nieładzie jego części można dopiero pozbierać dzięki dobremu mechanikowi, którym jest Chrystus. Prosił, żeby w kole zębatym naszego życia nie zabrakło, oprócz zębów naszych ludzkich trosk, tego najważniejszego, którym jest Bóg. Bogu bowiem zależy na każdym, a my w naszym życiu i pasji, także tej motocyklowej, powinniśmy pamiętać, żeby umieć się ubrać nie tylko w najnowsze wynalazki - kombinezony i kurtki, ale przede wszystkim w formy nieśmiertelności. „Bogiem nie możesz być sam dla siebie. Nie może być też nim twoja żona czy dziecko, twoja praca i rozrywka. Bóg jest tylko jeden, On darzy nas swą miłością” - mówił ks. Janusz.

Od kilku lat wiosną i jesienią motocykliści różnego wieku i zawodów gromadzą się pod poświęconym sztandarem najpierw w Bielsku Podlaskim, a od tego roku w Ciechanowcu, nie bacząc często na warunki pogodowe i odległość.

Podczas Eucharystii modlono się za ofiary wypadków drogowych. Zebrano ofiary na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci z biednych rodzin na Litwę i nad Bałtyk, organizowanych przez ciechanowieckich duszpasterzy, zaś misjonarz z Boliwii prosił o wsparcie akcji MIVA Polska, dzięki której także w tym kraju misjonarze mogą zakupić motocykle i inne środki transportu potrzebne w działalności ewangelizacyjnej.

W przygotowanie tego motocyklowego spotkania włączyły się oprócz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej z miejscowym chórem także władze miasta, straż, policja oraz lokalne firmy i młodzież muzykująca, gdyż po Eucharystii uczestnicy spotkania udali się na majowy piknik.

2013-05-21 15:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sezon motocyklowy „SYNCHRO ON” 2015 zainaugurowany

Niedziela podlaska 22/2015, str. 5

[ TEMATY ]

sezon motocyklowy

Tadeusz Szereszewski

Poświecenie motocykli przed nowym sezonem

Poświecenie motocykli przed nowym sezonem

9 maja ponad tysiąc motocykli stanęło na parkingu przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie tradycyjnie zainaugurowano sezon motocyklowy „SYNCHRO ON” 2015 w diecezji drohiczyńskiej i w północno-wschodniej Polsce. Organizatorzy spotkania to miejscowy klub motocyklowy „Godboys”, władze samorządowe i ks. Janusz Szymański

Eucharystię w intencji motocyklistów oraz tych, którzy zginęli na drogach, na ołtarzu polowym celebrował wraz z kilkoma kapłanami motocyklistami bp Tadeusz Pikus.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję