Reklama

Niedziela Lubelska

Odnowiona świątynia

Duszpasterzy i wiernych parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaniem odwiedził abp Stanisław Budzik. Okazją do wspólnej modlitwy oraz rozmów o życiu i wierze w kościele parafialnym i kaplicach dojazdowych stała się wizytacja kanoniczna. Niedziela 3 listopada przeszła do historii wspólnoty również jako dzień poświęcenia odrestaurowanej świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Matki Bożej Różańcowej w Kaniem została erygowana w 1919 r. przez bp. Mariana Leona Fulamana. Wcześniej funkcjonowała tu parafia unicka oraz prawosławna. Obecny kościół, wybudowany w stylu zakopiańskim w 1938 r., chociaż poddawany był wielu remontom, potrzebował gruntownej renowacji. Staraniem proboszcza ks. kan. Stanisława Furlepy oraz wiernych drewniana świątynia, w której znajduje się łaskami słynąca kopia ikony Matki Bożej Kańskiej, przeszła kolejny remont.

Ks. Stanisław Furlepa, proboszcz i dziekan dekanatu siedliskiego, znalazł tu swój dom już w 1984 r. Związany z parafią niemal przez całe kapłańskie życie (w ubiegłym roku przeżywał jubileusz 40-lecia święceń), pragnął jak najpiękniej wpisać się w historię miejsca, do którego posłał go Bóg. – Już w pierwszym roku mojej obecności w tej parafii dostrzegałem potrzebę przeprowadzenia kompleksowej renowacji świątyni. Jednak wówczas chyba byłem za młody, by podjąć się tego dzieła. Ale w końcu i na to przyszedł czas – mówi ks. Stanisław Furlepa. Proboszcz nie ukrywa, że po wielu latach pracy w Kaniem zdarzało mu się myśleć o zmianie parafii. Jednak los chciał inaczej, bo został mianowany dziekanem dekanatu Siedliszcze. Postanowił więc – jak sam mówi – darmo chleba nie jeść, i wsparty życzliwością parafian dojrzał do rozpoczęcia największego w historii kościoła remontu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystko zaczęło się kilka lat temu od gromadzenia środków finansowych. Najpierw były ofiary składane podczas roznoszenia opłatków i wizyty kolędowej. Z pierwszych zebranych pieniędzy zakupiono m.in. 50 metrów drewna sosnowego. Najlepsze drzewa na deski pomagał wybierać zaprzyjaźniony leśniczy z lasów wojciechowskich. Pojawiły się też nadzieje na wsparcie renowacji funduszami z celowych dotacji, w tym unijnych. Prace nad przygotowaniem projektu i odpowiedniej dokumentacji prowadziły parafianki; jedna z nich wykłada rachunkowość na KUL-u. – Trochę irytowało nas czekanie na rozpatrywanie wniosków w różnych instytucjach. Chcieliśmy jak najszybciej odnowić nasz kościół – mówi Ksiądz Proboszcz. – By nie marnować czasu, zdecydowaliśmy się na prace systemem gospodarczym – wyjaśnia. Z czasem okazało się, że była to dobra decyzja, bo nie wszystkie składane wnioski zostały rozpatrzone pomyślnie. – Czekała nas ogromna praca, ale przystąpiliśmy do niej z wielkim zapałem. Świadczy o tym chociażby postawa strażaków z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy w ciągu jednego dnia zdjęli deski z całego kościoła. Na uznanie zasłużyli sobie również inni parafianie, którzy w ciągu tylko jednego 2011 r. przepracowali aż 578 dniówek – podkreśla z dumą ks. Furlepa.

Reklama

Pracy nie brakowało, bo konserwacja drewna jest wyjątkowo czasochłonna. – Każda deska trafiała do rąk robotników przynajmniej dwa razy. Dzięki temu wszystko jest odnowione oraz odpowiednio zabezpieczone – wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Renowacja kościoła przywróciła nie tylko piękno drewnianej świątyni, lecz także odkryła wiele skarbów. Jednym z nich okazała się zabytkowa chrzcielnica. Postępujące prace cieszyły duszpasterzy i wiernych, którzy nie tylko z zapałem kontynuowali podjęte dzieło, ale też zdobywali przychylność darczyńców. Z czasem parafia otrzymała wsparcie finansowe prywatnych przedsiębiorców i instytucji, m.in. urzędu gminy i konserwatora zabytków. Niestety, koszt renowacji przekroczył możliwości inwestorów. Na nowy dach i dzwonnicę, która w 2/3 uległa całkowitemu zniszczeniu, trzeba było się zapożyczyć. Jednak trudności nie zniechęciły kapłanów i świeckich, ale jeszcze bardziej utwierdziły w przekonaniu, że dla słusznej sprawy trzeba wiele poświęcić.

Dzięki wielkiej determinacji, pracowitości i życzliwości 3 listopada odnowiony kościół mógł zostać na nowo oddany Bogu. – Prosimy o poświęcenie naszego dzieła, ale też o błogosławieństwo na dalszą pracę, byśmy w pięknie odnowionej świątyni wzrastali w wierze i nie przestawali chwalić Boga z całych sił – mówił ks. Stanisław Furlepa. W odpowiedzi na prośbę Księdza Proboszcza i parafian abp Stanisław Budzik, poświęcając odnowioną świątynię, modlił się: – Niech wierni wokół ołtarza nadal sprawują pamiątkę Paschy, posilają się Słowem i Ciałem; niech wznosi się miła ofiara, a głos ludzi niech rozbrzmiewa w modlitwie o zbawienie świata.

– Wszystko, z czym się tu spotykam, świadczy o waszej wierze i przywiązaniu do Kościoła. Dziękuję, że odnowiliście świątynię, i że cenicie sobie wartości, które Kościół głosi i chroni. Ufam, że nadal będziecie wspierać proboszcza w pracach, które będzie podejmował dla dobra parafii. Dziękuję tym wszystkim, którzy aktywnie włączają się w życie wspólnoty, troszczą o piękno Bożego domu i swoim życiem dają świadectwo wierze, nadziei i miłości – mówił Ksiądz Arcybiskup do zgromadzonych na uroczystej Mszy św. – Szczególnie dziękuję dziekanowi i proboszczowi, którego duszpasterska posługa i kapłańska postawa wpisały się na trwałe w dzieje tej parafii – podkreślał Metropolita. Zwracając się do ks. Stanisława Furlepy, mówił: – Od prawie 30 lat niezmordowanie głosisz tu słowo Boże, sprawujesz sakramenty święte, jak dobry pasterz prowadzisz lud po drogach zbawienia, głosisz wartości na których warto oprzeć życie i troszczysz się o dobro duchowe oraz materialne parafii – wyliczał. Wyrażając radość z odnowionej świątyni, która służyć będzie kolejnym pokoleniom, abp Stanisław Budzik apelował, by gromadzący się w niej na modlitwie nigdy nie zapominali, że sami są świątynią Ducha Świętego zbudowaną na fundamencie Jezusa Chrystusa.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja kanoniczna w Nałęczowie

Niedziela lubelska 46/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

abp Wiktor Skworc

Nałęczów

Ks. Krzysztof Wilczyński

Pamiątkowe zdjęcie z chórem

Pamiątkowe zdjęcie z chórem

Wyjątkowo ważne dla wspólnoty parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie były dni 13 i 14 października. Wówczas z racji wizytacji kanonicznej parafię i miasto odwiedził abp Stanisław Budzik

Pierwszego dnia wizytacji ks. Arcybiskup odwiedził nałęczowskie sanatorium, w którym spotkał się z personelem i kuracjuszami. Nawiedził też domy zakonne, które znajdują się na terenie parafii i spotkał się ze wspólnotami Sióstr Sług Jezusa, Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej i Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Odwiedził również kościół rektoralny pw. św. Karola Boremeusza na Armatniej Górze i wygłosił homilię podczas wieczornej Mszy św. Spotkał się tam z mieszkańcami Nałęczowa, którzy chętnie uczęszczają do kaplicy, której rektorem jest ks. Emil Nazarowicz. Ks. Rektor troszczy się o kaplicę wzniesioną w 1919 r., z inicjatywy Ludwiki Benni, według wzoru znanego twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Od 23 grudnia 1997 r. kaplica św. Karola Boremeusza została ustanowiona kościołem rektoralnym i zgodnie z życzeniem fundatorki jest przeznaczona dla kuracjuszy i wczasowiczów, zwłaszcza ludzi chorych, którzy przyjeżdżając do Nałęczowa po zdrowie fizyczne mogą czerpać stąd siły duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję