Reklama

Niedziela Wrocławska

Widzą, oceniają i działają

Na tych trzech krokach opiera się działanie Akcji Katolickiej, która w archidiecezji wrocławskiej istnieje od 17 lat. 23 i 24 listopada jej członkowie i sympatycy po raz pierwszy spotkają się na archidiecezjalnym kongresie. Jaki jest cel tego wydarzenia i samego stowarzyszenia? Czym zajmują się ludzie świeccy w Kościele i czy faktycznie udało się „obudzić olbrzyma”?

Niedziela wrocławska 46/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Archiwum Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARTA WILCZYŃSKA: – Skąd pomysł, by zorganizować w archidiecezji wrocławskiej kongres Akcji Katolickiej?

KS. DR MARIAN BISKUP: – Wraz z zarządem doszliśmy do wniosku, że po 17 latach, które mijają od erygowania Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji przez kard. Gulbinowicza, dobrze byłoby zorganizować takie wydarzenie, poprzez które w archidiecezję poszłaby informacja o Akcji Katolickiej, jej działaniu, powołaniu, jej roli wśród stowarzyszeń; wydarzenie, które podkreśliłoby nasze istnienie. Drugim powodem jest to, że jesteśmy w archidiecezji już tak zagospodarowani, że taki kongres może się odbyć nie tylko od strony formalnej. Czekaliśmy na odpowiednią ilość oddziałów, które są naszą siłą. W tej chwili jest ich niemal 70. Kolejna racja jest taka, że obchodzimy w tym roku 20. rocznicę apelu Jana Pawła II do biskupów polskich, aby Akcję Katolicką w Polsce odrodzić w nowej rzeczywistości, po transformacji. Istotnym motywem był dla nas także Rok Wiary i jego zakończenie. Ma to być więc z naszej strony mocny akcent na zakończenie Roku Wiary.

– Będzie okazja do podsumowań, oceny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tak, z pewnością. Kongres ma być właśnie okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Towarzyszyć mu będzie wystawa prezentująca działalność stowarzyszenia w tych latach w archidiecezji. Jest to więc też taka retrospekcja, spojrzenie wstecz, ale także napęd na przyszłość, podładowanie akumulatorów. Liczymy, że przyłączą się do tego licznie członkowie Akcji Katolickiej.

– Jakie były początki stowarzyszenia w archidiecezji wrocławskiej? Ksiądz jako asystent kościelny, towarzyszy świeckim od początku…

– Bardzo ważną informacją jest to, że po apelu Jana Pawła II mieliśmy w Kościele w Polsce białą plamę. Nie wiedzieliśmy zbyt wiele o stowarzyszeniu, dlatego tworzenie AK, które zlecił mi Ksiądz Kardynał, nie było łatwą sprawą. Zaczynaliśmy – jak podczas stawiania domu – od fundamentów, czyli zakładania struktur. Ponieważ jest to stowarzyszenie osób świeckich, trzeba było dotrzeć do ludzi, którzy chcieliby się zaangażować i stanowić później tę elitę katolików świeckich, którzy podejmą rozwijanie stowarzyszenia. Trzeba było cierpliwości, konsekwencji, systematyczności, by osiągnąć zamierzony cel. To były bardzo trudne początki. Kapłani i świeccy mieli niewiele wiadomości na temat Akcji Katolickiej. Miała ona – wówczas tak się mówiło, a dziś wraca się do tego – obudzić uśpionego olbrzyma, którym jest laikat w Kościele; miała obudzić najpierw do pracy formacyjnej, aby stawać się coraz bardziej świadomym, autentycznym katolikiem, co jest jednym z głównych zadań stowarzyszenia. Tymczasem kiedy wychodziliśmy z propozycją, by powstawały parafialne oddziały AK, pojawiła się pewna obawa, lęk, dystans przed tym stowarzyszeniem zarówno u kapłanów, jak i u pewnej części osób świeckich. Ale ci, którzy zainteresowali się Akcją, rzeczywiście stawali się bardzo aktywnymi, autentycznymi, bardzo otwartymi na sprawy Kościoła, na możliwości, które przed nimi stoją w życiu parafialnym.

– Ten proces przełamywania pewnego dystansu i budzenia olbrzyma już się zakończył?

– Szło to bardzo żmudnie i muszę przyznać, że nadal idzie żmudnie, ociężale. Nie było entuzjazmu, musieliśmy przekonywać, motywować. Teraz doszliśmy do tych prawie 70 oddziałów i będziemy nadal działać.

– Przejdźmy do samej specyfiki stowarzyszenia: w czym przejawia się jego działanie?

– Nazwa stowarzyszenia oznacza, że jego działanie nie jest jednorazowe, ale jest trwałą, systematyczną akcją. By miała ona głębsze źródło, musi być formacja, o której już mówiłem. Natomiast klasycznym kierunkiem dla Akcji jest tryptyk: widzieć, oceniać, działać. Członkowie AK mają to jako swoje ABC w statucie: widzieć życie wspólnoty, ocenić, podejmować konkretne działania. One w tej chwili są bardzo różne. Począwszy od Mszy św. i spotkań formacyjnych, poprzez dyskusje, pielgrzymki parafialne, pomoc w świetlicach, organizowanie wyjazdów i pomocy na rzecz dzieci. Te działania są różne w zależności od pomysłowości członków AK, od tego, co widzą i jak to oceniają.

– Czy te działania stowarzyszenie będzie modyfikować po kongresie? Czy nowa ewangelizacja będzie warunkować nowe działania?

– Zobaczymy, jaki apel popłynie z kongresu, sam jestem tego ciekaw. Natomiast nową ewangelizację najkrócej rozumiem jako postawę świadectwa, a więc nie organizowanie różnych form nowej ewangelizacji, choć i tak może się zdarzyć, ale właśnie przez świadectwo własnego życia tam, gdzie żyjemy. Bez sztandaru, ale postawą, że racją takiego postępowania jest przynależność do Chrystusa. To taka forma głoszenia Chrystusa bez transparentów.

* * *

Ks. dr Marian Biskup – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa archidiecezji wrocławskiej, asystent kościelny archidiecezjalnego oddziału Akcji Katolickiej

* * *

Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

23-24 listopada 2013
Nowa ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej

23.11.2013 – SOBOTA

godz. 9.00 – Msza św. z homilią – Katedra – bp Marek Solarczyk – krajowy asystent Akcji Katolickiej. Transmisja w Radiu Rodzina

godz. 10.30 – Sesja w auli PWT
Powitanie:
– ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko – rektor PWT we Wrocławiu
– abp Józef Kupny metropolita wrocławski
– bp Marek Solarczyk – asystent kościelny KIAK
– Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK
– Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej
– Wręczenie statuetek Chrystusa Króla zasłużonym dla Akcji Katolickiej

godz. 11.00 – Wykłady: przewodniczący – bp Andrzej Siemieniewski.
Abp Józef Kupny – Akcja Katolicka chrześcijańskim zaangażowaniem w świecie.
Bp dr hab. Grzegorz Ryś – Czym jest „nowa ewangelizacja”?
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka – Eklezjalny wymiar Akcji Katolickiej.
Ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk – Nowa ewangelizacja wyzwaniem dla Akcji Katolickiej.

Reklama

godz. 13.00 – Panel: przewodniczy bp Marek Solarczyk
– bp dr hab. Grzegorz Ryś
– ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka
– ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk
– Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK
– Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej

godz. 13.45 – Przerwa obiadowa

godz. 14. 45 – Koncert Spirituals Singers Band



24.11.2013 – NIEDZIELA
Uroczystość Chrystusa Króla – Zakończenie Roku Wiary

godz. 10.00 Msza św. – Katedra – abp Józef Kupny metropolita wrocławski
Po Mszy św. złożenie kwiatów przy figurze Chrystusa Króla. Transmisja w Radiu Rodzina

godz. 12.00 – Sala w auli PWT – Wykłady: przewodniczy ks. dr M. Biskup
Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż – Świętuję! – bo wierzę!
Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko – Podstawowe zasady życia społecznego

godz. 14.00 – Podsumowanie i zakończenie Kongresu

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świeccy apostołowie

Niedziela wrocławska 47/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Krzysztof Hermanowicz

Uroczystość poświęcenia sztandaru POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy we Wrocławiu

Uroczystość poświęcenia sztandaru POAK przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy
we Wrocławiu

Towarzyszą Kościołowi od samego początku jego istnienia. Już w Dziejach i Listach Apostolskich występują wzmianki o świeckich apostołach, którzy razem z biskupami i kapłanami troszczyli się o szerzenie chrześcjaństwa i zbawienie bliźnich dusz. Nie wymyślono jej więc z dnia na dzień. Mowa o Akcji Katolickiej – stowarzyszeniu powołanym przez papieża Piusa XI w 1928 r.

Tworzenie Akcji Katolickiej na ziemiach polskich rozpoczęto po odzyskaniu niepodległości. Nie było to jednak proste zadanie. Lata niewoli spowodowały znaczne różnice pod względem gospodarczym, społecznym i kulturalnym poszczególnych regionów naszego kraju. Mimo to w 1919 r. niektóre diecezje podjęły się prac duszpasterskich nad włączeniem osób świeckich do pracy apostolskiej, którym wyznaczono zadania na rzecz budowania państwa sprawiedliwości społecznej, opartej na nauczaniu Kościoła. Jak odbywało się to w zupełnie nowych warunkach, u progu trudnej niepodległości? Wszystko za sprawą ówczesnego biskupa krakowskiego księcia Adama Stefana Sapiehy, który to powołał Ligę Katolicką, zajmującą się szerzeniem uświadomienia katolickiego oraz stosowaniem zasad katolickich w życiu poprzez m.in. popieranie prasy i wydawnictw katolickich, czuwanie nad duchem szkolnictwa i ustawodawstwa. 8 lat później utworzona została Komisja Episkopatu dla Akcji Katolickiej, która koordynowała sprawy związane z powstaniem i rozwojem Akcji. Ostatecznie decyzję utworzenia Akcji Katolickiej w Polsce przyspieszył list watykańskiego Sekretarza Stanu kard. Piotra Gasparriego do kard. Augusta Hlonda z kwietnia 1929 r. Gasparri podkreślał w nim rolę i konieczność powołania tej organizacji na ziemiach polskich. Wreszcie po dyskusji podczas Konferencji Episkopatu Polski w tym samym miesiącu, zadecydowano o utworzeniu AK w Polsce. Wybuch wojny przerwał działalność tego stowarzyszenia. Po II wojnie światowej Kościół katolicki w Polsce stanął przed nieuniknioną konfrontacją z państwem komunistycznym. Wrogi światopoglądowi katolickiemu system za wszelką cenę dążył do zminimalizowania roli Kościoła w społeczeństwie i dominacji we wszelkich strefach życia społecznego. Niestety działania te skierowano także na Akcję Katolicką. Dochodziło do licznych przejawów dyskryminacji obywateli za ich przekonania religijne. Dopiero w 1996 r. decyzją Episkopatu Polski podczas Konferencji Plenarnej było odradzanie się Akcji Katolickiej w poszczególnych Kościołach diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

[ TEMATY ]

zakony

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Mszy św. na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce. W wygłoszonej homilii wskazał, jak czytamy w komunikacie po zakończonych obradach, „na ideał życia konsekrowanego, jakim jest zdolność do ofiary całopalnej, na wzór Jezusa Chrystusa, który ofiarował się swemu Ojcu całkowicie i bez zastrzeżeń”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję