Delegacja szpitala powitała arcybiskupa i podziękowała za jego obecność w przeddzień Światowego Dnia Chorego oraz pobłogosławienie kaplicy, w której zarówno pracownicy, jak i pacjenci „mogą spotkać się z Bogiem żywym”. – Witam w szpitalu – miejscu cierpienia i nadziei. Powrotu do zdrowia. Powrotu do domu Ojca – mówił przedstawiciel personelu, prosząc o pasterskie błogosławieństwo.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1739222264.jpg)
Dekret metropolity krakowskiego, ustanawiający kaplicę Pana Jezusa Miłosiernego w Szpitalu Uniwersyteckim, odczytał wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. Paweł Ochocki. Arcybiskup poświęcił kaplicę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na trafność dzisiejszej liturgii Słowa, która mówi o pięknie świata stworzonego przez Boga i tłumach, które przynosiły do Jezusa chorych, aby ich uzdrowił. Metropolita krakowski zaznaczył, że poświęcona kaplica w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest „szczególnym przybytkiem ludzkiego cierpienia i ludzkiej nadziei, a jednocześnie przybytkiem powrotu do zdrowia czy domu Ojca”. – W tym wszystkim widać różne wymiary Bożej miłości i Bożego miłosierdzia – mówił arcybiskup, wskazując zarówno na wezwanie kaplicy „Pana Jezusa Miłosiernego”, jak i na mozaikę na ścianie ołtarzowej.
Reklama
– Miłość miłosierna okazywana człowiekowi przez człowieka zawsze spotyka się z Bożym błogosławieństwem, umocnieniem, pokrzepieniem serca, nagrodą przekraczającą nasze czysto ludzkie niekiedy wyobrażenia – mówił metropolita, podkreślając potrzebę kaplicy w Szpitalu Uniwersyteckim, który jest „sanktuarium cierpienia, ale także sanktuarium miłości i nadziei, sanktuarium miłości ludzkiej i Bożej jednocześnie”. Zauważył, że miłość w szpitalu jest okazywana przez pomoc i wsparcie zarówno samą obecnością, sztuką lekarską, dobrocią, a czasem – wydawałoby się małoznaczącym gestem – pogłaskaniem dłoni. – To wszystko jest ważne. To wszystko właśnie tutaj znajduje swój najbardziej głęboki sens i najbardziej też sensowny fundament – dodawał.
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1739222285.jpg)
Arcybiskup podziękował całej Archidiecezji Krakowskiej, dyrekcji placówki, wykonawcom i sponsorom, że doszło do stworzenia kaplicy w Szpitalu Uniwersyteckim – „najświętszego miejsca w świętym miejscu, jakim jest szpital, sanktuarium cierpienia, nadziei i miłości”. – Ta kaplica staje się prawdziwie mieszkaniem Boga pośród nas. Staje się miejscem spotkania Boga z nami. Staje się miejscem, w którym Boże miłosierdzie niejako może nas dotknąć – mówił abp Marek Jędraszewski.
Na koniec głos zabrał duszpasterz chorych Archidiecezji Krakowskiej. – Ta kaplica jest cichym świadkiem wielu sytuacji, wielu łez, niepewności, bezradności, zmęczenia, złości. Ale też świadkiem nadziei, radości, wdzięczności. Dziś niech przede wszystkim ta kaplica stanie się miejscem wdzięczności. Wdzięczności za to wszystko Panu Bogu, za to, że tutaj jest, że Pan Bóg tutaj jest. Ale też wdzięczności ludziom – mówił ks. Józef Habina, wyrażając wdzięczność abp. Markowi Jędraszewskiemu za duchową i materialną troskę, ale też wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia i wystroju kaplicy. Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego, dziękując za wprowadzenie do kaplicy relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej, powiedział, że od dwóch lat, przy obrazie pielęgniarki, złożono około dwudziestu tysięcy intencji z prośbą o wstawiennictwo błogosławionej.