Reklama

Karmelitańska kaplica w Oziornoje

I doczekały karmelitanki z Oziornoje w Kazachstanie kaplicy w budowanym kompleksie klasztornym. Aktu konsekracji dokonał 1 października 2013 r. nuncjusz apostolski w Kazachstanie, Kirgistanie i Tadżykistanie abp Miguel Maury Buendia podczas Eucharystii z udziałem metropolity archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie abp. Tomasza Pety. Na uroczystość przybyło ponad 20 kapłanów misjonarzy i siostry zakonne. A niełatwo jesienią dotrzeć do Karmelu, droga asfaltowa kończy się 35 km od klasztoru, dalej tylko step i step... Gdy pada deszcz, droga bywa nieprzejezdna. Jednak siostry wymodliły słoneczną pogodę we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza – patronki misji. Dzięki tym sprzyjającym okolicznościom w uroczystości mogli uczestniczyć przedstawiciele władz Kazachstanu i konsul Małgorzata Tańska z Ambasady Polskiej w Astanie, a także policjanci i przedstawiciele różnych wyznań. Najliczniej przybyli mieszkańcy Oziornoje – wszystkie pokolenia, uczniowie i nauczyciele oraz budowniczowie klasztoru, bez których nie byłoby tej świątyni.

Neogotyckie sklepienie kaplicy wprawia w zachwyt wszystkich, którzy tu przybywają. – Rejonowa władza przywozi do klasztoru różne osoby, by pokazać piękno, które zakwitło w środku stepu – mówi s. Joanna. Nad tabernakulum zawisł drewniany krzyż z naturalnej wielkości postacią Chrystusa, wyrzeźbioną przez potomka polskich zesłańców. W prezbiterium umieszczona została płaskorzeźba Matki Bożej z Góry Karmel dłuta s. Eugenii, karmelitanki z Karagandy. Ołtarz z ambonką wykonali muzułmanie – dwaj główni budowniczowie świątyni. Witając przybyłych na uroczystość gości, s. Joanna powiedziała, że „kaplica Miłosierdzia Bożego i Niepokalanego Serca Maryi Panny z Góry Karmel jest pomnikiem modlitwy zesłańców i ludzi wszystkich wyznań i narodów”.

Reklama

W ołtarzu głównym zostały złożone relikwie świętych Karmelu: św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża, św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Rafała Kalinowskiego – patrona Sybiraków.

Głęboko w serca zapadła homilia Nuncjusza Apostolskiego, w której przywołał on słowa św. Teresy od Jezusa: „Solo Dios basta” (Bóg sam wystarczy) i św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Kto ma Boga, ma wszystko”, podkreślające, że sercem Kościoła są siostry karmelitanki, które się modlą. Abp Tomasz Peta napisał w kronice: „Dziś dziękujemy Bogu za kolejny cud w Oziornoje – klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych”.

Siostry włożyły sporo wysiłku w przygotowanie kaplicy i chóru zakonnego. Pozostało jednak jeszcze wiele pracy przy wykańczaniu klasztoru i ogrzaniu kompleksu. Zimą w Kazachstanie mróz sięga – 47°C. Często nie ma prądu. Rozwiązaniem byłby agregat, ale to wydatek przekraczający możliwości zakonnej wspólnoty. Także przywożone do klasztoru raz w tygodniu butle z gazem grzęzną w śniegu. Niestety, takie są realia życia w stepie. Siostry dziękują za dotychczasowe wsparcie dzieła klasztoru karmelitańskiego w Oziornoje – miejscu zesłania polskiej ludności, która ocaliła wiarę ojców i przetrwała także dzięki pomocy sąsiadów, kazachskich muzułmanów. I modlą się nieustannie o pokój w ludzkich sercach i na całym świecie.

Zakon NMP z Góry Karmel
Klasztor Sióstr
Karmelitanek Bosych
ul. św. Jadwigi 83
42-200 Częstochowa
tel. (34) 360-53-04
Bank PKO S.A.
ul. Kopernika 17/19
42-200 Częstochowa
nr konta:
48124012131111000023797460
z dopiskiem:
„Dla Karmelu w Kazachstanie”

2014-01-29 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję