Reklama

Aspekty

Rocznica śmierci Sługi Bożego

W środę 22 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty. Tego dnia przypadała 28. rocznica tragicznej śmierci świątobliwego Biskupa. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prał. Henryk Dworak, wieloletni współpracownik Sługi Bożego

W katedrze zgromadzili się także bp Paweł Socha, bp Tadeusz Lityński, ks. inf. Roman Harmaciński, przedstawiciele kapituł z Gorzowa i Zielonej Góry, księża kurialiści, pracownicy Sądu Biskupiego, seminarium oraz proboszczowie i wikariusze. Na uroczystości przybyła także rodzina Sługi Bożego, przedstawiciele władz miasta, siostry zakonne oraz sami mieszkańcy Gorzowa.

– Bóg pozwolił ponownie zgromadzić się na wspólną modlitwę w rocznicę śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, niezwykłego pasterza tej diecezji, kandydata na ołtarze, którego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym powoli zbliża się ku końcowi. Modlitwa w tej katedrze jest dla nas niezwykle cenna, gdyż chcemy wyprosić rychłą beatyfikację, ale też i te wszystkie łaski, które są potrzebne, by nasza diecezja była godna tego, byśmy mogli cieszyć się takim darem – powiedział na początku Mszy św. bp Stefan Regmunt.

Reklama

W piękno liturgii czynnie zaangażowali się klerycy naszego seminarium w Paradyżu. Podjęli posługę liturgiczną przy ołtarzu oraz animowali śpiew. Czytania, modlitwę wiernych oraz dary przygotowali absolwenci Diecezjalnego Studium nad Małżeństwem i Rodziną działającego w ramach Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie. Były także poczty sztandarowe Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Gimnazjum i Liceum Katolickiego im. św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie, których uczniowie licznie zgromadzili się na Mszy św.

– Mówienie o zmarłym Księdzu Biskupie nie należy do rzeczy łatwych. Muszę się przyznać, że na początku się mozoliłem, co powiedzieć i jak powiedzieć, ponieważ my go mamy w pamięci. Prawie czujemy, jakby był tu, wśród nas obecny – zaznaczył w swym kazaniu ks. prał. Henryk Dworak.

Na koniec Mszy św. wszyscy zebrani kapłani odmówili modlitwę do Jezusa, odwiecznego Kapłana całej ludzkości, której autorem był zmarły Biskup. Odchodząc od ołtarza, księża biskupi i kapłani zebrali się przy grobie sługi Bożego bp. Pluty, gdzie odmówiono modlitwę o jego rychłą beatyfikację.

4 lipca 1958 r. ks. Wilhelm Pluta został mianowany biskupem Ordynariatu Gorzowskiego. Gdy w 1972 r. papież Paweł VI ustanowił kanonicznie diecezję gorzowską, bp Pluta został jej pierwszym biskupem diecezjalnym. Sługa Boży zginął śmiercią tragiczną 22 stycznia 1986 r. w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60-lecie kapłaństwa i 40-lecie sakry biskupiej abp. Alfonsa Nossola

[ TEMATY ]

rocznica

www.diecezja.opole.pl

Dziękujemy za wierność Chrystusowi, gorliwą i wytrwałą służbę, świadectwo życia i zatroskanie o zbawienie człowieka – powiedział bp Andrzej Czaja w katedrze opolskiej do diamentowych jubilatów kapłaństwa na czele z abp. Alfonsem Nossolem, który w tym roku obchodzi także 40-lecie sakry biskupiej. W 1957 roku bp Franciszek Jop wyświęcił 57 kapłanów, z których żyje nadal 13.

W sposób szczególny bp Andrzej Czaja podziękował emerytowanemu ordynariuszowi diecezji opolskiej – abp. Alfonsowi Nossolowi za 32 lata przewodzenia Kościołowi Opolskiemu. „Jakże owocnego w wielu obszarach życia – eklezjalnym, ekumenicznym, naukowym i społecznym” – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję