Reklama

Turystyka

Jędrzejów

Opactwo odzyskuje dawny blask

Polichromie na sklepieniach nawy bocznej, stiuki, ołtarze boczne, renowacja posadzek w kaplicach bocznych – te właśnie zamierzenia udało się ostatnio zrealizować w cysterskim archiopactwie jędrzejowskim, które powoli odzyskuje dawny blask. W pełni jaśnieje nim już prezbiterium, teraz dołączają kolejne fragmenty cysterskiego kościoła.

Cysterski ryt

Co nadal czeka na pilne remonty? Nawa główna, nawa północna, malowidła w transepcie oraz kaplica bł. Wincentego Kadłubka. To ok. 70 proc. powierzchni zabytkowej świątyni, w której spoczywają doczesne szczątki średniowiecznego historiografa i doradcy królów, a pod koniec życia mnicha-cystersa – bł. Wincentego Kadłubka. – Zamierzamy skorzystać z funduszy unijnych na lata 2014-2020, aby kontynuować prace – mówi „Niedzieli” o. przeor Bernard Kurbiel.

Reklama

Żmudna i pracochłonna okazała się konserwacja całej nawy południowej (od strony krużganka); najtrudniejsze były polichromie na sklepieniach nawy bocznej, gdyż malowidła zachowały się zaledwie w 2-3 proc. Niemal niemożliwa okazała się ich identyfikacja. Wiele przesłanek, w tym analiza porównawcza z innymi kościołami cysterskimi, wskazywało na sceny z życia św. Bernarda, ale pierwsze pole było kompletnie nieczytelne, nie zachowały się też żadne fotografie. Drogą dedukcji wybrano scenę najbardziej odpowiadającą cysterskim doświadczeniom: przybycie św. Bernarda do Citeaux.

Dofinansowanie

Prace przebiegały jednocześnie w wielu płaszczyznach – kilka ekip równolegle pracowało w kościele. Całościowo zostały odnowione ołtarze boczne, dekoracyjne stiuki, a także przeprowadzone uzupełnienia oraz prace renowacyjne posadzek w bocznych kaplicach.

Te inicjatywy mogły być zrealizowane w 2013 r. wskutek dotacji w wysokości 995 tys. zł z programu „Jędrzejowska Ryba” (80 tys. przekazał Urząd Miasta w Jędrzejowie jako wkład własny, dofinansowanie stanowiło 85 proc.). Szeroki zakres dofinansowań był związany z podnoszeniem atrakcyjności obszarów związanych z rybactwem, w tym na rewitalizację obiektów zabytkowych na tych terenach.

Reklama

– Jest to tym bardziej zasadne, że cystersi zajmowali się hodowlą ryb i stawami, prowadząc w średniowieczu ożywioną gospodarkę rybną, a wokół klasztoru były kiedyś stawy, dopóki nie wyschła Brzeźnica – informuje o. Kurbiel.

Zabytki

Dzięki zrealizowanemu programowi udało się rzeczywiście zrobić wiele. Parafianie, turyści, goście dostrzegają pozytywne zmiany, a ojcowie z satysfakcją kontemplują coraz pełniejszy obraz barokowej szaty wnętrza kościoła.

Oczywiście bryła kościoła i jego fundamenty mają znacznie starszy rodowód. Kościół jest późnoromański w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze odnajdziemy fragment pozostałości świątyni romańskiej sprzed 1140 r.

Do kościoła przylega klasztor (I poł. XIII wieku), przebudowywany wraz z kościołem. Cennym zabytkiem są m.in. unikatowe w skali europejskiej, doskonale zachowane organy z połowy XVIII wieku.

Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160-1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bledzewskie opactwo

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 43/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

opactwo

pl.wikipedia.org

Bledzewskie opactwo

Bledzewskie opactwo

Kiedy myślimy o cystersach na terenie naszej diecezji, to najczęściej wspominamy Paradyż. Niektórzy także kojarzą zakonników cysterskich z Rokitnem. Jednak tych cysterskich pozostałości jest u nas znacznie więcej. Tym razem zapraszam na wycieczkę do Bledzewa

W Bledzewie nie zobaczymy tak potężnej budowli jak w Paradyżu. Właściwie jedynym materialnym śladem ich obecności jest brukowana… uliczka, która na końcu rozszerza się w niewielki placyk noszący nazwę plac Klasztorny. Jednak wokół nie ma żadnej budowli mogącej przypominać cysterskie opactwo.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Zgodnie ze zwyczajem, w lipcu środowe spotkania papieża były zawieszone, aby umożliwić mu okres odpoczynku. W tym roku przerwa zbiegła się również z rekonwalescencją papieża Franciszka, który 4 lipca przeszedł operację jelita grubego w klinice Gemelli. Dokładnie miesiąc po operacji, Franciszek wznowi swoją zwykłą działalność o godz. 9.15, kontynuując cykl katechez o Liście do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się 21. Przystanek Jezus

2021-08-02 19:58

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Przystanek Jezus/Facebook

Zakończył się Przystanek Jezus. Jego 21. edycja trwała od poniedziałku 26 lipca do niedzieli 1 sierpnia w Płotach, gdzie odbywał się tegoroczny festiwal Pol’and’Rock.

W czasie przedpołudniowej Mszy św. 1 sierpnia „przystankowicze” dziękowali Bogu za mieszkańców Płotów, za ich otwarte serca i domy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję