Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 6

Abp Stanisław Gądecki był w Iraku

Dramatyczna sytuacja chrześcijan

O tragicznym losie irackich chrześcijan, organizowaniu pomocy dla nich i powodach wybuchu konfliktu w tym regionie mówił 8 lutego br. podczas briefingu na warszawskim lotnisku, tuż po powrocie z Bagdadu, abp Stanisław Gądecki. W trakcie pięciodniowej wizyty przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odwiedził Bagdad i kilka obozów dla uchodźców w Kurdystanie. Zapowiedział też wydanie listu Episkopatu nt. prześladowań chrześcijan.

– Celem naszej wizyty było wyrażenie solidarności z cierpiącymi w Iraku chrześcijanami, wygnanymi już po raz czwarty w ostatnich latach i lądującymi teraz w obozach dla uchodźców – wyjaśnił abp Gądecki.

Opisał los wygnanych. – Widok bardzo smutny – przez fundamentalistyczne Państwo Islamskie (ISIS) zostali oni wyrzuceni ze swoich domów rodzinnych, pozbawieni majętności, ziemi. Mieli do wyboru trzy koraniczne rozwiązania – konwersję na islam, płacenie podatków, nawet 8 tys. dolarów na miesiąc, lub śmierć. Część, która nie posłuchała ISIS, straciła życie, najczęściej przez ścięcie. Natomiast ci, którzy uciekli, zostali wcześniej obrabowani i znaleźli się bez domów, bez jakichkolwiek środków i bez pracy, na obcej ziemi. W obozach w irackim Kurdystanie warunki są lepsze niż w samym Bagdadzie.

Abp Gądecki poinformował, że zostanie przygotowany list pasterski na temat prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w tym także prześladowania Ormian, gdyż w tym roku upływa setna rocznica ich ludobójstwa. – Nie chcemy na tym poprzestawać, chcemy, żeby temu towarzyszył wzrost świadomości, a jednocześnie wzrost szlachetności i pomocy ze strony naszych wiernych – wyjaśnił abp Gądecki.

Ks. prof. Waldemar Cisło, przełożony polskiego oddziału Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który również był w Iraku, poinformował, że za jego pośrednictwem już przekazano chrześcijańskim uchodźcom 4,6 mln euro – jest to efekt zbiórki w 16 krajach. Z Polski przekazano 600 tys. euro – to suma zbierana od sierpnia, a datki nadal spływają.

Reklama

(Red./BP KEP)

Wielka Brytania

Dzieci trojga rodziców?

Izba Gmin, czyli niższa izba brytyjskiego parlamentu, zgodziła się na powoływanie do życia metodą in vitro dzieci mających DNA trojga rodziców. Zalegalizowana technika polega na przeniesieniu jądra z komórki jajowej lub żyjącego już zarodka do komórki jajowej lub zarodka pochodzącego od dawczyni. W efekcie tego dziecko posiada kod genetyczny pochodzący ze zmieszania DNA trzech osób – dwóch matek i ojca. Zdaniem wielu naukowców, ludzie poczęci w ten sposób będą bardziej narażeni na nowotwory. Ustawie sprzeciwiał się zarówno Kościół katolicki, jak i anglikański. Dwa dni po decyzji parlamentu w Wielkiej Brytanii zapadł wyrok nakazujący sterylizację niepełnosprawnej umysłowo kobiety. 36-latka ma już sześcioro dzieci, które jej odebrano. Pracownicy socjalni złożyli wniosek o przymusowe doprowadzenie kobiety do szpitala na zabieg ubezpłodnienia. Nie wyrażała ona na to zgody, ale pomysł urzędników poparł adwokat reprezentujący ją z urzędu. Sąd przystał na to, twierdząc, że sterylizacja będzie miała charakter „terapeutyczny”.

Grecja

Ateny nie chcą spłacać kredytów

Grecki rząd Aleksisa Ciprasa stara się przekonać wierzycieli do darowania greckiego długu. Minister finansów Janis Warufakis odwiedził w tym celu m.in. Paryż, Berlin, Londyn i Rzym oraz będący siedzibą Europejskiego Banku Centralnego Frankfurt. Z kolei Cipras spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Poparcie dla Grecji deklarują Włochy i Francja. Niechętne są władze Wielkiej Brytanii i Niemiec. Z kolei EBC ogłosił, że przestaje honorować greckie obligacje jako zabezpieczenie pożyczek udzielanych bankom tego kraju. W praktyce oznacza to odcięcie tych banków od pieniędzy.

Grecja jest zadłużona na 320 mld euro. Skrajnie lewicowa SYRIZA, niedawno objęła władzę, obiecywała w kampanii, że Grecy nie będą musieli spłacać zagranicznych kredytów. Ateny wstrzymały już prywatyzację portu w Salonikach, co było jednym z warunków udzielenia pożyczek przez zagraniczne instytucje.

Wojna na Wschodzie

Mocarstwa grają o Ukrainę

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande rozmawiali w Moskwie o sytuacji na Ukrainie. Nieoficjalnie wiadomo, że Paryż i Berlin są gotowe uznać zajęcie wschodu tego kraju przez Rosjan w zamian za wstrzymanie dalszych działań zbrojnych. Hollande otwarcie sprzeciwia się też przystąpieniu Ukrainy do NATO. Z kolei na kanclerz Niemiec naciskają przedstawiciele przemysłu tego kraju, którzy chcą nadal prowadzić interesy z Rosją. Przed wizytą w Moskwie Hollande i Merkel rozmawiali w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Wcześniej do Kijowa pojechał amerykański sekretarz stanu John Kerry, który zapewnił Ukraińców o wsparciu USA i potępił działania Rosji. Nie wyjaśnił jednak, czy Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie broń. Waszyngton podaje na ten temat sprzeczne informacje. Na sprzedaż Kijowowi uzbrojenia ma nalegać dowódca sił NATO w Europie gen. Phillip Breedlove.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb kapłana w Janowicach Wielkich

2022-12-06 14:56

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Janowice Wielkie

ks. Piotr Suska

ks. Piotr Nowosielski

W pierwszy czwartek miesiąca, 1 grudnia 2022 r., rozeszła się w diecezji wieść, o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu. Ks. Piotr, został odwołany do wieczności w 46. roku życia i 21. roku kapłaństwa. Zmarł w szpitalu w Jeleniej Górze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele pw. Chrystusa Króla w Janowicach Wielkich, 5 grudnia, pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, w gronie prawie 50. koncelebransów, rodziny i bardzo licznego udziału wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję