Reklama

Niedziela Częstochowska

Boski dar – życie

Niedziela częstochowska 12/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

życie

familymwr-Foter--CC-BY

W świetle wiary życie człowieka jest uczestniczeniem w życiu samego Boga, który powiedział o sobie, definiując swoją istotę: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Wszyscy, którzy uczestniczą w owym Boskim istnieniu, także cieszą się darem życia, człowiek żyjący mówi: „ja jestem”, co jest podobne do Boskiego: „Jestem, Który Jestem”. Uderzenie zatem w ludzkie: „ja jestem, ja żyję” jest największym atakiem przeciwko człowiekowi.

Reklama

Dlatego bronimy ludzkiego życia. Kościół mocno stawia tę sprawę, mówiąc, że każdy człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bo to życie jest w ręku Boga. Ale – jak zauważamy – trwa wielka walka o życie, bo jednocześnie podlega ono wielu uwarunkowaniom związanym z zabezpieczeniem materialnym, bytowym, i tym szermują ci, którzy próbują w nie ingerować. Powszechne stało się już zagrożenie życia nienarodzonych – są kraje i narody, gdzie grzech zabijania nienarodzonych stał się dozwolony prawem, tzw. aborcja jest niekiedy legalna przez cały czas życia płodowego dziecka. Tak dzieje się w Kanadzie, w niektórych stanach Ameryki Północnej, aborcja na szerszą skalę wykonywana jest w Europie Zachodniej, w Rosji, na Ukrainie. Okrutne jest, że decyzje o zabiciu dziecka podejmują jego własna matka, ojciec i lekarze, którzy powinni to życie ratować i czuwać nad ludzkim zdrowiem. Nierzadko zdarza się, że to właśnie lekarze z wielką natarczywością nalegają, by uśmiercić nienarodzone dziecko.

Wielki płacz łączy się z przykazaniem: Nie zabijaj. Ten płacz słyszymy, gdy pokazywane nam są obrazy telewizyjne, jak dżihadyści w Iraku, Syrii, Nigerii, Pakistanie zabijają chrześcijan, jak giną niewinni ludzie na Ukrainie, młodzi chłopcy używani do wojskowych rozgrywek politycznych. Skąd tyle u ludzi nienawiści do życia? Dlaczego ludzie zabijają siebie nawzajem? V przykazanie: Nie zabijaj to krzyk samego Boga, w sposób dosadny przestrzegającego człowieka przed tym czynem, a potem już łagodnie pouczającego: Będziesz miłował Pana Boga i bliźniego swego, który jest twoim bratem i siostrą. To chrześcijańskie przykazanie stanowi największe dobro ludzkości i jest najpiękniejszym obowiązkiem, jaki Bóg zostawił człowiekowi. To obowiązek budujący cywilizację życia i miłości.

Trzeba pamiętać, że Bóg bardzo umiłował człowieka i polecił mu: I ty masz miłować.

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska liderem w ochronie ludzkiego życia przed aborcją

[ TEMATY ]

życie

pro‑life

Millaf/fotolia.com

Polska jest uznawana za lidera posiadającego najwyższe gwarancje poszanowania ludzkiego życia w okresie prenatalnym - przypomina senator Antoni Szymański w komentarzu dla Katolickiej Agencji informacyjnej do toczącej się w opinii publicznej dyskusji na temat zmiany ustawy o warunkach dopuszczalności aborcji. Senator RP wskazuje że wysoka pozycja Polski w rankingu nie dotyczy ochrony ludzkiego życia w procedurach in vitro czy odnośnie do stosowania środków wczesnoporonnych.

Publikujemy komentarz senatora Antoniego Szamańskiego do toczącej się w opinii publicznej dyskusji na temat zgłoszonych w sejmie dwóch projektów ustaw chroniących życie poczęte:

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: nie byłoby wolności bez bohaterstwa i poświęcenia powstańców warszawskich

2021-08-01 13:14

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Kiedy mówimy o Powstaniu Warszawskim, to trzeba jasno i mocno powiedzieć: ten bilans całościowy jest dodatni; było warto, bo pewnie nie byłoby wolności, gdyby nie tamto bohaterstwo, nie tamta krew, tamto poświęcenie - podkreślał w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął w niedzielę na stołecznej Woli udział w uroczystościach z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Złożył wieniec przed tablicami na fragmencie muru fabryki J. Franaszka - miejscu pamięci o zamordowanych przez Niemców siedmiu tysiącach mieszkańców warszawskiej Woli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję