Reklama

Niedziela Przemyska

Pragnąć tylko gwiazd

W Szkole Podstawowej im. Anny Jenke w Rogóżnie odbył się w marcu XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji poświęcony Patronce szkoły, nieprzeciętnej jarosławskiej polonistce, kandydatce na ołtarze

Niedziela przemyska 16/2016, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Mariusz Łuc

Uczniowie przedstawili scenki z życia służebnicy Bożej Anny Jenke

Uczniowie przedstawili scenki z życia służebnicy Bożej Anny Jenke

Mottem konkursu były słowa patronki „Pragnąć tylko gwiazd”. Przystąpiła do niego rekordowa liczba uczestników – 195 uczniów z 36 szkół powiatu łańcuckiego i zaprzyjaźnionych placówek spoza tego terenu, w tym szkoły noszące imię Anny Jenke z Adamówki i Błażowej. Dyrektor szkoły Janina Fudali, rozpoczynając konkurs, witała wszystkich z nieskrywaną radością: – Cieszymy się, że już po raz 14. tak licznie gromadzimy się wokół Anny. W tym roku przypada 95. rocznica urodzin i 40. śmierci Anny Jenke. Niech ten konkurs będzie wyrazem czci i hołdu złożonego wielkiemu człowiekowi, wspaniałemu nauczycielowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży.

Patronka szkoły licznie zgromadziła nie tylko uczestników konkursu, ale również sympatyków i zaproszonych gości. Przybyli: o. Józef Witko – franciszkanin z Sekretariatu Ewangelizacji w Krakowie, s. Bernadeta Lipian – postulator procesu beatyfikacyjnego Anny Jenke, Barbara Pilawa-Kraus – wicestarosta powiatu łańcuckiego, Renata i Jerzy Tumidajscy – wizytatorzy KO oddział w Przemyślu, Ewa Dziaduś – prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke wraz z przedstawicielami, ks. Franciszek Dziedzic, Teresa Skomra i Józef Rzepka – uczniowie Anny, Stanisław Sacała – radny Gminy Łańcut, Jan Kiełb – sołtys wsi Rogóżno, Aleksandra Henclik – przewodnicząca Rady Rodziców.

Reklama

Zmagania konkursowe rozpoczęła modlitwa do Ducha Świętego z prośbą o dar dobrych spotkań z ludźmi, a także kapłańskie błogosławieństwo. Uczniowie prezentowali interpretacje słowne i muzyczne wierszy o Annie Jenke, a także przedstawili małe formy teatralne ukazujące fakty z życia Służebnicy Bożej.

Po zakończeniu przesłuchań uczestnicy obejrzeli wystawę nadesłanych na konkurs prac plastycznych obrazujących działalność Anny, wysłuchali też wspomnień ks. Franciszka Dziedzica z Rzeszowa o swojej Profesorce.

Następnie ks. Tadeusz Biały, przewodniczący komisji, przedstawił werdykt jury i wręczył nagrody. Oprócz laureatów komisja konkursowa przyznała też liczne wyróżnienia. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i statuetki z podobizną Anny Jenke, a każdy uczestnik dyplom za udział i pamiątkową książkę oraz publikację pt. „Żyła wśród nas” autorstwa s. Bernadety Lipian, poświęconą Służebnicy Bożej.

Spotkanie wokół Słonecznej Skały zakończyło się modlitwą o beatyfikację Patronki szkoły i kapłańskim błogosławieństwem. Słowa o. Józefa Witko z wpisu do Księgi Pamiątkowej oddają głęboki sens konkursów w Rogóżnie i stanowią trafną puentę: „XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji o Annie Jenke przypomina nam, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu, a w sposób szczególny piękno i dobro, winno podnosić nasze serce ku Temu, który jest źródłem piękna i dobra”.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieśnią chwalili Maryję

XIV edycja Diecezjalnego Konkursu Piosenki Maryjnej ,,Pieśnią sławimy Maryję” już za nami. Wręczenie nagród i koncert finałowy odbyły się 5 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali bp Piotr Skucha, Mirosława Kolwas-Soczyńska – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu, Arkadiusz Watoła – starosta będziński, Tomasz Szczerba – burmistrz Wojkowic i Zbigniew Szaleniec – burmistrz Czeladzi. Jako że z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym powodzeniem, rośnie też grono organizatorów i współorganizatorów, bez których nie udałoby się go przeprowadzić na obecną skalę. W tym roku organizatorami konkursu byli: ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, Justyna Pitas – diecezjalny doradca metodyczny religii, Mariola Kozeł – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Czeladzi, Anna Augustyńska-Czerwińska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, Grażyna Trzcionka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach, Beata Balińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach, Barbara Pawlak – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach i Łukasz Kożuch – kierownik Kopalni Kultury w Czeladzi.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję