Reklama

Niedziela Kielecka

Chrzest łączy kraje i pokolenia

Jest rok 980, a może 990. Wiślanie z „grodziszcza” Kije obawiają się niespodziewanej wizyty władyki Polan, księcia Mieszka, rada obraduje w kamiennym kręgu, żony, dzieci, dobytek – wszystko jest starannie ukryte. I Mieszko przybywa...

Niedziela kielecka 31/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

T.D.

Mieszkańcy Kij odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w obecności delegata papieskiego i księcia Mieszka

Mieszkańcy Kij odnawiają przyrzeczenia chrzcielne w obecności
delegata papieskiego i księcia Mieszka

Widowisko plenerowe z udziałem ok. sześćdziesięciu aktorów nawiązujące do rocznicy 1050-lecia chrztu Polski zostało pokazane dwukrotnie: w Kijach 16 lipca i w Wiślicy 21 lipca, dla pielgrzymów ŚDM.

Teatr na sześćdziesięciu aktorów

Plenerowy spektakl został pomyślany także w ten sposób, aby historię Polski przybliżyć pielgrzymom ŚDM goszczącym w diecezji kieleckiej. – Najlepszą ku temu okazją okazało się międzynarodowe spotkanie w Wiślicy z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych – mówi proboszcz z Kij, ks. Wiesław Kita.

Reklama

Z kolei w Kijach tym wydarzeniem zainaugurowano obchody 900-lecia jednej z najstarszych parafii diecezji kieleckiej. – Parafia Kije jest dumna ze swej przeszłości, ze związków z Wiślicą i jej pamiątkami chrzcielnymi. W kontekście 1050-lecia Chrztu Polski przypominamy tę spuściznę – dodaje ks. Kita, który w widowisku zagrał rolę delegata papieskiego, prowadzącego orszak z Rzymu.

Widowisko wyreżyserował kielecki pisarz, scenarzysta, autor tekstów – Arkadiusz Szostak. Wzięło w nim udział ok. 60 artystów amatorów, mieszkańców gminy. To m.in. parafianie z Kij i Górek, księża z parafii, młodzież szkolna, strażacy, koła gospodyń wiejskich, starsi i młodsi.

„To piękna historia”

– Mieszko I ze swym dworem przybywa do Kij, aby zjednoczyć te ziemie przy pomocy krzyża i ze zdumieniem odkrywa, że tutaj ludzie byli już ochrzczeni, razem z Wiślanami. Ostatni ksiądz jednak nie żyje („pomarł i leży tu pod dębem”), podnosi głowę pogaństwo, jest pilna potrzeba odnowienia sakramentu chrztu – tak Andrzej Żądło, pomysłodawca widowiska, autor muzyki i dyrektor Instytucji Kultury „Kasztelania” wyjaśnia ideę spektaklu.

Reklama

– My, chrześcijanie. Nasze przeddziady chrzest przyjęli, ale żaden z nas nie pamięta , jako to było – tymi słowami starszyzna zwraca się do polańskiego księcia.

Następuje akt odnowienia przyrzeczeń chrztu. Namiestnik papieża po łacinie pyta o wiarę, o wyrzeczenie się grzechu, długi orszak – dorosłych i dzieci zbliża się doń po wodę chrzcielną, głośno wykrzykując nowe imiona.

– Tedy po odnowieniu waszego chrztu dziećmi Bożymi was ogłaszam (…), i lokacją Kościoła powszechnego w grodziszczu Kije ustanawiam – obwieszcza Namiestnik papieża głosem Księdza Proboszcza.

Alice Morello przyjechała na ŚDM z dalekiego włoskiego Sorrento. – Jestem zachwycona tym, co tutaj odkrywam. Piękny, zielony kraj, cudny deszcz, gościnni ludzie – mówi. Kijskie widowisko nazywa „piękną historią”. – Wiedziałam, że kraj papieża Jana Pawła II jest niezwykły. Okrywanie tego to wielka frajda – dodaje.

Zakochani w swojej ziemi

W „Kasztelanii” działał niegdyś zespół śpiewaczo-teatralny „Kasztelanie”, na tej bazie stworzono grupę pasjonatów, która przygotowała już kilka widowisk, m.in. „Z dziejów ziemi naszej” – rekonstrukcję powrotu rycerzy spod Grunwaldu, „Wesele kijskie pod Klerykowem”, „Pociąg do przeszłości”. Podczas ostatniego spektaklu pt. „Pastorałka kijska” na widowni zasiadło ok. 1,5 tys. osób.

– Teatr rośnie, a oni – aktorzy, rosną razem z nim, teatr stał się czymś bardzo ważnym w środowisku, zintegrował ludzi – uważa Andrzej Żądło. Podkreśla wysiłek aktorów, od kwietnia próby odbywały się 3-4 razy w tygodniu. Najmłodszy z grających liczy sobie 6 lat, najstarszy – 64. Wójt Krzysztof Słonina jest, a jakże, jednym z aktorów. – Ludzie są tutaj na pewno nie z obowiązku. Każdy, kto wypowiada się gestem, strojem interpretuje naszą historię – nawiązuje wyjątkowe więzi z widownią. Dla mnie osobiście jest ważne, że my, ludzie mieszkający na tym skrawku ziemi, zawsze mówiliśmy po polsku. Jesteśmy przykładem ciągłości historycznej, co chcieliśmy także przekazać gościom – pielgrzymom – mówi.

* * *

Kije wczoraj i dziś

We wczesnym średniowieczu miejscowość Kije była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I poł. XII wieku w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru. Utworzony ośrodek kościelny był z pewnością ważny. Wiadomo, że rozciągał się aż na 22 miejscowości. W Kijach pracował zawsze duży zespół duchownych – wśród nich kanonicy, scholastyk, prepozyt. Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII wieku. W barokowym ołtarzu głównym – słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem w sukience metalowej. Prawdopodobnie dzięki silnemu kultowi maryjnemu w Kijach nie doszło do przejęcia kościoła przez luteranów. Parafia przygotowując się do jubileuszu 900-lecia, codziennie w tej intencji ofiaruje odmówiony w kościele dziesiątek Różańca podczas każdej Mszy św.

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogłoszono program centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

program

Marcin Chady / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta RP, jubileuszowa celebracja na Ostrowie Lednickim i specjalne obrady Episkopatu – to główne elementy kwietniowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ich program przedstawiono dziś na konferencji prasowej w Warszawie, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego KEP.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się w czwartek 14 kwietnia o godz. 15, celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski, zaproszeni goście i wierni będą tam dziękować za Chrzest Polski, zabrzmi też dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

CZYTAJ DALEJ

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.

Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.

CZYTAJ DALEJ

Odpust św. Jakuba w Rzykach. Po raz pierwszy wręczali muszle Jakubowe

2021-07-29 18:24

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rzyki

MJscreen

Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

 Ks. Krzysztof Moskal na odpuście z muszlą św. Jakuba.

Parafia św. Jakuba w Rzykach przeżywała uroczystość odpustową i dziękowała za 225 lat istnienia.

Wierni dziękowali za opiekę św. Jakuba i prosili przez jego wstawiennictwo o potrzebne łaski dla całej parafii w niedzielę 25 lipca, zwłaszcza na sumie odpustowej, której przewodniczył biskup pomocniczy z Krakowa Janusz Mastalski w koncelebrze z obchodzącym imieniny proboszczem ks. Krzysztofem Moskalem i księżmi rodakami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję