Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nietuzinkowy podarunek

15 września z okazji wspomnienia Matki Bożej Bolesnej pracownicy, wolontariusze oraz podopieczni Hospicjum św. Tomasza Apostoła przeżywali odpust.

Niedziela sosnowiecka 40/2020, str. III

[ TEMATY ]

hospicjum

samochód

Tomasz Kwiecień

Ks. Jan Szkoc poświęcił nowy hospicyjny samochód

Ks. Jan Szkoc poświęcił nowy hospicyjny samochód

Uroczystej Mszy św. w hospicyjnej kaplicy przewodniczył ks. Krzysztof Jabłoński, który zastępował nieobecnego kapelana, a w koncelebrze brał udział ks. prał. Jan Szkoc.

Reklama

Po Eucharystii odpustowej i modlitwie przy relikwiach św. Jana Pawła II czekała niespodzianka – obrzęd poświęcenia nowego samochodu ofiarowanego przez ks. Szkoca.

Ks. Jan jest dla wspólnoty hospicyjnej osobą szczególnie zasłużoną. To on zainicjował powstanie grupy nieformalnej w parafii św. Tomasza, która dała początek hospicjum sosnowieckiemu. To on jest naszym przyjacielem wspierającym nas dobrym słowem i modlitwą. A teraz ten ogromny dar serca jest dopełnieniem jego stałej troski o rozwój idei opieki hospicyjnej. Jak mówi ks. Szkoc: – Filozofia hospicjum wniosła na powrót do medycyny wartości duchowe i religijne. Prawo do humanitarnego i duchowego wsparcia dotyczy każdej ludzkiej istoty i wszyscy musimy tego prawa bronić od poczęcia aż do ostatniego tchnienia. Celem hospicjum jest, aby chorzy odchodzili do domu Ojca na wzór św. Jana Pawła II, przygotowani i pogodzeni z wolą Bożą.

– Z roku na rok dokonujemy rozwoju, mamy nowe cele, szerszy zakres zadań i obowiązków, a co za tym idzie coraz więcej podopiecznych i coraz większe zaangażowanie pracowników oraz wolontariuszy, by zapewnić im należytą opiekę. Obecnie na oddziale stacjonarnym przebywa 23 chorych, a w ramach hospicjum domowego opiekujemy się blisko 140 osobami. Dodatkowo dochodzi jeszcze Dzienny Ośrodek, Klub Seniora, rehabilitacja oraz opieka środowiskowa dla osób nieonkologicznych. Podarowany przez ks. Jana samochód na pewno przyczyni się do jeszcze lepszego funkcjonowania naszej placówki. I za ten niezwykły dar oraz za pomoc, jaką otaczał nas na przestrzeni ponad 20 lat, składam mu serdeczne podziękowanie – powiedziała Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek pomagający w hospicjum jest jak anioł stróż

[ TEMATY ]

hospicjum

bp Andrzej Kaleta

tonyhall / Foter.com / CC BY-ND

Każdy człowiek związany z hospicjum chce towarzyszyć bliźniemu choremu niczym anioł stróż. Możemy w ten sposób naśladować aniołów – mówił dzisiaj podczas Mszy św. w kieleckim hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty bp Andrzej Kaleta. Eucharystia była sprawowana w hospicyjnej kaplicy z udziałem osób chorych i wolontariuszy z różnych stron diecezji.

W homilii bp Kaleta nawiązał do święta Aniołów Stróżów i ich zadanie zestawił z działalnością wolontariuszy, lekarzy, personelu hospicjum – wszystkich, pomagających terminalnie chorym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łagiewnik: nagrywają płytę i uwielbiają Boże Miłosierdzie

2021-09-23 12:32

Norbert Polak

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

Siostry modlą się przy akompaniamencie instrumentów

W kaplicy klasztornej w Krakowie-Łagiewnikach 22 września odbył się wieczór uwielbienia Miłosierdzia Bożego – „Łagiewnicka 22” organizowany przez siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Siostry zapowiedziały wydanie płyty.

Siostry i świeccy modlili się o poznanie przez ludzi prawdy o Bożym dziecięctwie: – Pomóż nam, Duchu Święty, uświadomić sobie, kim naprawdę jesteśmy w oczach Wszechmogącego Boga, Ojca naszego, który jest w Niebie. Pomóż nam, Duchu Święty, abyśmy nie wątpili w Bożą dobroć, miłość i przebaczenie. Chcemy przychodzić z sercem pełnym zaufania. Ojcze, spraw, aby wszystkie dzieci, które najbardziej czują się poranione, niekochane i odrzucone, doświadczyły, kim jesteś, że jesteś miłością samą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję