Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas dany przez Boga

Biskup Grzegorz Kaszak celebrował ostatnią Mszę św. roku w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

Niedziela sosnowiecka 3/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rok 2020

Piotr Lorenc

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Pasterz naszej diecezji przewodniczył liturgii, a wspólnie z nim modlili się ks. kanclerz Mariusz Karaś, ks. Tomasz Kubiczek – promotor sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej, proboszcz parafii katedralnej ks. Jan Gaik oraz ks. Przemysław Szot.

– „Czas ucieka, wieczność czeka” – ten napis umieszczony na zegarze słonecznym na południowej ścianie wadowickiego kościoła czytał codziennie Karol Wojtyła z okien swojego mieszkania. Jako Jan Paweł II dzielił się wielokrotnie przemyśleniami związanymi z tą maksymą. Czynił to zwłaszcza wtedy, gdy odwiedzał Wadowice. Te refleksje na temat czasu i przemijania uświadamiają nam, jak cennym darem jest życie i czas dany przez Boga. Trzeba się troszczyć, aby go nie zmarnować, lecz dobrze wykorzystać w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi – mówił w kazaniu ks. Jan Gaik.

Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość.

Podziel się cytatem

Ksiądz Proboszcz podsumował rok pracy duszpasterskiej w parafii katedralnej w Sosnowcu, w którym – jak zaznaczył – pandemia koronawirusa wpłynęła na przyjmowanie sakramentów świętych.

Reklama

– Ochrzczonych zostało 49 dzieci, do I Komunii św. przystąpiło 37 dzieci, do bierzmowania przystąpiło 40 młodych ludzi, związki małżeńskie zawarło 15 par, a odeszły do wieczności 164 osoby – wyliczał ksiądz prepozyt. Zaznaczył także, że mimo koronawirusa cieszy go postawa parafian, którzy włączają się w życie Kościoła, uczestnicząc w niedzielnych oraz codziennych Mszach św.

– Dość licznie przystępujemy do Komunii św., co jest oznaką naszej głębokiej wiary. Epidemia wpłynęła na zmniejszenie się liczby uczestniczących w nabożeństwach, ale mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii wirusa zwiększy się uczestnictwo wiernych w Mszach św. Dziękuję tym wszystkim, którzy należą do różnych grup parafialnych, pogłębiając swoją wiarę, i poprzez modlitwę służą Kościołowi. Oprócz spraw duchowych dbamy także o sprawy materialne katedry i parafii. Przeprowadzamy ciągle jakieś prace, które są zauważane przez parafian i gości. W ciągu roku tych prac przeprowadziliśmy za kwotę ponad 800 tys. zł. W tym miejscu pragnę podziękować za pomoc Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sosnowieckiemu Magistratowi. Bez tej pomocy niewiele moglibyśmy uczynić. Poza tym, dzięki ofiarności naszych parafian i ludzi dobrej woli możemy utrzymywać na odpowiednim poziomie wygląd katedry w środku, ogrzewać ją i opłacać pracowników parafialnych – powiedział ks. Jan Gaik.

Proboszcz parafii katedralnej zwrócił również uwagę na to, co jest najważniejsze w naszym ulotnym, kruchym życiu. – Im bardziej przesuwa się nasze życie poza granicę wieku dojrzałego, tym bardziej to, co dawniej widzieliśmy w kategoriach przyszłości lub współczesności, traktujemy już jako przeszłość (…). Możemy dzisiaj zapytać, co jest najważniejsze w czasie, w którym żyjemy. Święty Paweł naucza nas w swoim pięknym hymnie, że najważniejsza jest miłość: „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca (…)”. Spoglądając na zegar dziękujmy Panu Bogu za każde dobro i piękno, które było naszym udziałem, i prośmy, by w tym nowym roku 2021 było więcej prawdziwej miłości w świecie, w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach i w nas samych – podkreślił ks. Jan Gaik.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UE: 2020 był obok 2016 najcieplejszym rokiem w historii

Ubiegły rok był obok 2016 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Temperatury na świecie były średnio o 1,25 st. C wyższe niż przed początkiem rewolucji przemysłowej - podała w piątek europejska służba monitorująca zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).

Służba poinformowała, że chociaż ograniczenia związane z Covid-19 oznaczały spadek globalnej emisji dwutlenku węgla w porównaniu z ostatnimi latami, to stężenie gazu zgromadzonego w atmosferze nadal rosło.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: Polacy ratujący Żydów są naszymi narodowymi bohaterami

2022-12-04 08:37

[ TEMATY ]

prezydent

II wojna światowa

Andrzej Duda

prezydent.pl

Polacy ratujący Żydów podczas okupacji są naszymi narodowymi bohaterami na równi z obrońcami RP i żołnierzami AK - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 80. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom.

"Przed 80 laty, 4 grudnia 1942 roku, powołano Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Działając w konspiracji, w imieniu Polskiego Państwa Podziemnego i władz Rzeczypospolitej na uchodźstwie, tworzyła ona ramy instytucjonalne dla spontanicznej i oddolnej akcji ratowania Żydów, śmiertelnie zagrożonych przez Holocaust, który zgotowali im Niemcy" - napisał prezydent Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję