Reklama

Niedziela Częstochowska

Wyjątkowy przywilej

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny obchodzone na kalwarii w Praszce 24 października będzie kolejnym niezwykłym wydarzeniem dla tego miejsca.

Niedziela częstochowska 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Praszka

Święto Matki Bożej Królowej Palestyny

Foto Fax

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Przy kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny w Praszce, 25 października 2020 r.

Tego dnia zostaną wmurowane i poświęcone tablice informujące o papieskich odpustach zupełnych in perpetuo, mających wieczystą moc, których Ojciec Święty Franciszek udzielił Archidiecezjalnemu Sanktuarium Pasyjno-Maryjnemu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Wielki dar

Tablice zostaną wmurowane na dróżkach kalwaryjskich i w kościele Świętej Rodziny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie. 15 sierpnia, na zakończenie odpustu ku czci Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, podkreślił on, że udzielenie przez Stolicę Apostolską „odpustu zupełnego z okazji rozlicznych świąt i uroczystości, które się tutaj odbywają, (...) to wielki dar Ojca Świętego oraz powód do radości serca, do dziękczynienia, do wyśpiewania i wypowiedzenia Bogu dziękczynnego Te Deum”.

Jedyna w Europie

24 października jest również świętem Patronki Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, dlatego tego dnia przy Jej kaplicy na kalwarii w Praszce, jedynej pod tym wezwaniem w Europie, przedstawiciele zwierzchnictwa tego zakonu w Polsce odmówią modlitwę rycerza.

Uroczystość wmurowania i poświęcenia tablic odbędzie się 24 października o godz. 11. Do udziału w niej zapraszają: ks. prał. Stanisław Gasiński, komandor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz sanktuarium w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej i wspólnota parafii Świętej Rodziny na kalwarii w Praszce.

Lista dni, w których można uzyskać odpusty

obchód dróżek pasyjnych: poniedziałek po IV Niedzieli Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września)

obchód dróżek paschalnych: II Niedziela Wielkanocna i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

obchód dróżek Matki Bożej i św. Józefa:

uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) i święto Narodzenia NMP (8 września)

Reklama

h czas od Niedzieli Palmowej do II Niedzieli Wielkanocnej

h wspomnienie NMP z Fatimy (13 maja) i każdy 13. dzień miesiąca od maja do października

h czas od II do III niedzieli sierpnia – odpust sanktuaryjny Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP

h wspomnienie św. Jana Pawła II – 22 października

h święto Matki Bożej Królowej Palestyny – ostatnia niedziela października

h święto Świętej Rodziny – ostatni tydzień grudnia

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję