Reklama

Niedziela Kielecka

Spotkanie ojca ze swoimi synami

Polscy biskupi spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Jan Piotrowski.

Katarzyna Dobrowolska: Ad limina czyli pielgrzymowanie do grobów Apostołów jest spotkaniem biskupów z Ojcem Świętym oraz okazją do rozmów i modlitwy. Czym była ta pielgrzymka dla Księdza Biskupa?

Biskup Jan Piotrowski: Cieszę się, że w grupie 23 biskupów mogliśmy ofiarować naszą modlitwę Ojcu Świętemu i rozważyć aktualność prymatu papieża, zgodnie z życzeniem Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Pierwszą taką pielgrzymkę odbyłem jako biskup pomocniczy w diecezji tarnowskiej. Teraz, po siedmiu latach posługi w diecezji kieleckiej, to spotkanie było dla mnie potrzebnym przeżyciem, otwierającym spojrzenie, umysł i serce na życie Kościoła i współczesne wyzwania. W czasie celebracji w czterech Bazylikach Większych modliłem się również za Kościół, rodziny, małżeństwa, ogarniając różne potrzeby diecezjan.

Co Ksiądz Biskup usłyszał w czasie rozmowy z papieżem Franciszkiem?

W rozmowie z Ojcem Świętym wybrzmiały aktualne problemy, także te dotyczące skandali obyczajowych w Kościele, choć to nie był główny temat. Jednak są to ważne sprawy. Pewnych zachowań nie można akceptować ani w Kościele, ani w społeczeństwie w ogóle. Są to wydarzenia, które bolą mnie i wszystkich, którzy widzą sytuacje grzechu i zła. Ojciec Święty, mimo tych trudnych, bolesnych sytuacji, ma pozytywny obraz Kościoła w Polsce. Mimo pandemii, jako wspólnota wiernych wciąż jest przy Chrystusie i szuka Bożej pomocy w sakramentach świętych. Papież docenia również ruch pielgrzymkowy, który dla wielu młodych ludzi jest szkołą przemiany, szansą zbliżenia się ku Panu Bogu i Kościołowi. Drogie są mu sprawy powołań i działalności misyjnej Kościoła.

Było to spotkanie ojca ze swoimi synami. Jego ciepłe, ale i stanowcze słowa są zachętą, by niczego nie zaniedbywać w dziele ewangelizacji, która powinna być integralna z ludzkim życiem. Bo, bez odniesienia do Ewangelii i Chrystusa, nikt nie jest w stanie podołać współczesnym wyzwaniom.

Reklama

Pytał Ksiądz Biskup również o synod, którego prace w wymiarze diecezjalnym właśnie się rozpoczęły.

Ojciec Święty podkreślał, że droga synodalna wymaga otwarcia, słuchania, nie oskarżania i indywidualizowania przypadków. To ma być próba syntezy, która wskazuje lepszą drogę ku przyszłości Kościoła – rozumianego jako wspólnota wiary utożsamiająca się Jezusem Chrystusem, jako jego uczniowie i świadkowie – w parafii, w rodzinie, w miejscu pracy. Mam nadzieję, że rozpoczęty synod będzie owocował nowym spojrzeniem na wspólnotę Kościoła. Narzędzia, jak dotrzeć do szerszego grona mamy, są środki społecznego przekazu, ale to wymaga również pracy u postaw w parafiach.

Wizyta wiązała się również z odwiedzinami w Kongregacjach…

Tak, te spotkania pomagają biskupom aktualizować wyzwania, które są w kompetencjach poszczególnych kongregacji. Była też okazja do podziękowania za współpracę i pomoc, wyjaśnienia, jaką otrzymujemy jako Kościoły partykularne od tych instytucji. Odwiedziłem ponadto Kongregację Ewangelizacji Narodów, której byłem członkiem przez kilka lat za czasów Jana Pawła II. Z satysfakcją złożyłem sprawozdanie dotyczące metropolii krakowskiej i katowickiej. Z tych diecezji jest około 30% misjonarzy, także ofiarność na Papieskie Dzieła Misyjne jest w nich znacząca. Kongregacja, odpowiedzialna za pomoc młodym Kościołom, potrzebuje duchowego wsparcia oraz pomocy materialnej, za które przy okazji wyrażam wdzięczność wiernym naszej diecezji. Podkreśliłem udział polskich misjonarzy, tj. ok. 1800 osób w 97 krajach świata i ich dojrzałość. Spośród nich jest 25 biskupów w młodych Kościołach. Trzeba dziękować za to wszystko Panu Bogu.

Jakie przesłanie dla Księdza Biskupa niesie ta pielgrzymka?

Ważne jest, abyśmy dobrze zrozumieli Ojca Świętego i jego troskę o Kościół, w myśl przesłania Pana Jezusa „Piotrze, umacniaj swoich braci w wierze”. Spotkania i rozmowy w grupach były okazją do wymiany doświadczeń, ukierunkowania pracy duszpasterskiej i ewangelizacyjnej na właściwy cel. Tym celem jest głoszenie Jezusa Chrystusa, który jest ten sam wczoraj, dziś i na wieki.

2021-11-16 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To było spotkanie z ojcem

Niedziela rzeszowska 43/2021, str. IV

[ TEMATY ]

ad limina Apostolorum

BP KEP

Polscy biskupi po rozmowie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba trzeci od prawej

Polscy biskupi po rozmowie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas wizyty ad limina apostolorum. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba trzeci od prawej

Rozmowa z bp. Janem Wątrobą chwilę po zakończeniu spotkania polskich biskupów z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Ks. Jakub Nagi: Księże Biskupie, jak wyglądało spotkanie z Ojcem Świętym?

Bp Jan Wątroba: To było spotkanie z ojcem – tak bym to najprościej powiedział. Wbrew temu, co próbowano zapowiadać, czy uprzedzać. Ojciec Święty był bardzo otwarty, radosny, nie było po nim widać zmęczenia, mimo że były to już godziny południowe, a bez przerwy od rana przychodzili różni goście. Ojciec Święty zaprosił nas do rozmowy, po prostu, nie było żadnego przemówienia, to już jest w stylu Ojca Świętego. Poprosił, abyśmy w pełnej wolności, spontanicznie stawiali pytania, czy dzielili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Owszem, według ustalonego porządku, sam wskazał moderatora, który udzielał głosu zgłaszającym się biskupom, ale dał swobodę wypowiedzi, pytań – a było ich wiele – dlatego nasze spotkanie trwało prawie 2 godziny.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Nasi diecezjanie na zjeździe Krajowej Rady KSM

2022-09-24 18:16

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Krajowa Rada KSM

sanktuarium Zabawa

ks. Marcin Bobowicz

Nasi diecezjanie uczestniczyli w zebraniu Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkanie rozpoczęło się 23 września Mszą świętą, podczas której z młodzieżą modlili się m.in. abp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i delegat KEP ds. KSM. W spotkaniu wziął udział również ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Podczas obrad przedstawiciele diecezjalnych oddziałów KSM opowiadali o swojej pracy i prezentują wspólne dzieła. Jednym z nich jest miesięcznik Wzrastanie, którego 400 numer ukaże się już niedługo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję