Reklama

Niedziela Małopolska

Połamali się opłatkiem

Pełnią państwo jakże wspaniałą, zaszczytną funkcję wychowawcy narodu – powiedział abp Marek Jędraszewski do katechetów archidiecezji krakowskiej w czasie spotkania opłatkowego.

Niedziela małopolska 4/2022, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

MFS/Niedziela

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie rozpoczęło się w kaplicy arcybiskupów krakowskich, gdzie w poniedziałkowy wieczór 10 stycznia spotkali się na wspólnej modlitwie katecheci – kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie. Rozpoczynając Eucharystię, dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Kania podał intencję: – Chcemy dziękować Panu Bogu za każdego z was, za waszą posługę, za waszą pracę, za wasze powołanie. I chcemy prosić Pana Boga o potrzebne łaski na każdy dzień i na każde zadanie, przed którym przyjdzie wam stanąć. Homilię wygłosił wicedyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Andrzej Wciślak, który poświęcił swe rozważania kolędom: Ach, ubogi żłobie, Cicha noc i Wśród nocnej ciszy uświadamiając zebranym, że Pan Bóg objawia się nam w trzech perspektywach – poprzez ubóstwo, ciszę, a nade wszystko w Eucharystii.

Po Mszy św. katecheci i zaproszeni goście – przedstawiciele władz i instytucji oświatowych oraz samorządowych i dyrektorzy szkół – przeszli do Sali Okna Papieskiego, którą wypełnił śpiew kolęd i życzenia składane przy łamaniu się opłatkiem. Witający uczestników ks. Michał Kania przekonywał: – Nauczyciel narodu to ten, który broni prawdy, kocha Boga i kocha człowieka. I rozumie pojęcie solidarności w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jako wyraz wdzięczności za pracę w dziele katechizacji oraz wychowania w archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski wręczył wybranym nauczycielom medale św. Jana Pawła II. W imieniu zebranych podziękowania i życzenia noworoczne metropolicie krakowskiemu złożyła s. Agnia Elżbieta Sienkiel: – Niech Chrystus będzie wciąż inspiratorem w głoszeniu i dawaniu świadectwa Ewangelii! Zapewniła o modlitwie w intencji metropolity krakowskiego i przywołując słowa papieża Franciszka, że modlitwa otwiera niebo, dodała: – Niech ono będzie dla posługi i pełnienia misji dla Kościoła krakowskiego i powszechnego wciąż dla księdza arcybiskupa otwarte!

– Deprecjonuje się naród, a współczesna kultura zmierza w tym kierunku, aby nas zatomizować, aby nie było poczucia, że jesteśmy my, polski naród, umacniany i prowadzony przez Kościół – zauważył metropolita krakowski, podkreślając rolę nauczycieli i wychowawców w życiu narodu. I dziękował katechetom za pracę, za misję, którą realizują nie tylko w czasie lekcji religii.

Wyrazy wdzięczności i uznania skierowała do zebranych także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która przypomniała: – Mamy być wychowawcami narodu, posłannikami dobra! Zauważyła, że od tego, jak zostaną wychowane kolejne pokolenia Polaków, zależy przyszłość Polski. – To jest nasze zadanie, to jest piękne wyzwanie – przekonywała i dodała: – Życzę siły, życzę mocy wprost od Boga. Wystarczy wierzyć, wystarczy ufać, a wszystko się ułoży.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noworoczne spotkanie w Czarnożyłach

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Józef Parzybut

Spotkanie noworoczne w Czarnożyłach

Spotkanie noworoczne w Czarnożyłach
Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie. Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.
CZYTAJ DALEJ

Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu

2026-01-27 15:23

Niedziela Ogólnopolska 5/2026, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zanim św. Paweł Apostoł przejdzie do wykładu zasad wiary i moralności chrześcijańskiej, wzywa adresatów Pierwszego Listu do Koryntian do refleksji nad tym, kim naprawdę są i jakie stąd wynikają dla nich obowiązki. Ta sama pedagogia nauczania i prowadzenia wyznawców Jezusa Chrystusa powinna się powtarzać w każdym pokoleniu, również w naszym. Ma to sprzyjać patrzeniu na siebie z pokorą, która usuwa, a przynajmniej ogranicza egoizm i pychę, otwiera zaś na Boga i przyznaje Mu więcej miejsca w naszym życiu. Komuś, kto polega wyłącznie na sobie i jest przekonany o swojej samowystarczalności, nawet jeżeli ma wiele wiedzy i sprawuje ważne funkcje, grozi zasklepienie się w skorupie, która nie pozwala mu wyzwolić tego, co w nim najlepsze, lecz powoduje, że on się marnuje. Pokora jest córką mądrości. Mądrość chrześcijanina polega na pełnym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi Kuby: ryzyko chaosu i przemocy z powodu wstrzymania dostaw ropy

2026-02-01 08:52

[ TEMATY ]

kryzys

biskupi Kuby

ropa

Adobe Stock

Kuba

Kuba

W obliczu pogłębiającego się kryzysu biskupi Kuby ostrzegają przed nasileniem cierpień na wyspie oraz apelują o głębokie reformy, dialog i poszanowanie godności ludzkiej – bez wykluczania i przemocy. W ostatnich dniach prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze umożliwiające nałożenie ceł na państwa dostarczające Kubie ropę - informuje Vatican News.

W przesłaniu skierowanym 31 stycznia „do wszystkich Kubańczyków dobrej woli” katoliccy biskupi Kuby wyrazili głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją społeczną, gospodarczą i humanitarną kraju. Hierarchowie ostrzegają przed ryzykiem dalszego załamania społecznego, zwłaszcza w kontekście ostatnich decyzji wpływających na bezpieczeństwo energetyczne państwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję