Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Aby chleba nie zabrakło

Ani pogoda, ani inne przeciwności losu nie zmąciły spokoju tegorocznych dożynek.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Marta Naskręt

Starostowie dożynek wręczają chleb

Starostowie dożynek wręczają chleb

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten spokojny deszcz, który towarzyszy nam dzisiaj, podczas tego święta, jest potrzebny i to o niego modliliśmy się przez wiele tygodni. I to dzięki niemu zebraliśmy plony, za które dziękujemy Panu Bogu – powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej.

Pod płaszczem św. Jadwigi

Deszczowo rozpoczęła się niedziela, 28 sierpnia 2022 r. Jednak nie przeszkodziło to w przeżywaniu tradycyjnego święta plonów. W bieżącym roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska postanowiła, w porozumieniu i we współpracy z Gminą Choszczno, zorganizować dożynki przy parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Bardzo istotny jest fakt, że to właśnie w tej parafii, pod takim patronatem dziękujemy za dary otrzymane od Boga. Choć św. Jadwiga, Królowa długo czekała na kanonizację, to już za swego życia, przez zwykłych ludzi postrzegana i uznawana była za świętą – zauważył metropolita, dziękując następnie księżom i parafianom za to, że dbają o rozpowszechnianie kultu swojej patronki i podkreślił ogarniające go wzruszenie przy odśpiewywaniu pieśni ku jej czci.

Dzielą się chlebem...

Na zaproszenie do udziału w uroczystości, aby wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony oraz prosić o urodzaj i błogosławieństwo dla osób uprawiających ziemię, odpowiedziały wszystkie społeczności, wszyscy, którzy spożywają chleb, czyli mieszkańcy miast i wiosek, a szczególnie rolnicy, działkowcy, sadownicy, gospodarze, pszczelarze, przedstawiciele sołectw, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne.

Jak tradycja nakazuje, przed Mszą św. delegacje rolników z poszczególnych parafii zaprezentowały wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe. Swoją obecnością i pomocą podczas prezentacji służył ks. kan. Piotr Twaróg, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Żabowie.

Starostowie dożynek, Justyna Andryszczak oraz Kazimierz Czapiewski, ponieśli bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, prosząc metropolitę o odprawienie Mszy św. oraz błogosławieństwo. Nie kryli przy tym wzruszenia. Arcybiskup podkreślił, że takie uczucia są naturalne, ludzkie, bo odzwierciedlają stosunek człowieka do ziemi i pracy na niej.

Reklama

Słowo naszego Arcypasterza, wygłoszone podczas homilii, podkreślało jak wielka jest Opatrzność Boża. To prawda, że ludzie uprawiają ziemię i dbają, aby zbiory były obfite, żeby dla każdego wystarczyło i pozostało na zasiew. To prawda, że człowiek poświęca się tej wymagającej pracy. Ale bez Pana Boga i Jego zamysłu nie byłoby to możliwe. Tylko Pan Bóg wie, jak dzielić, aby wszystkim wystarczyło, aby chleba nie zabrakło. Metropolita podkreślił, że ważne jest, abyśmy także i my wiedzieli, jak dzielić się chlebem i umieli to czynić. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały bochenki i rozprowadzone między wiernymi.

Goście z Białorusi

Swój udział w Eucharystii miał goszczący w Choszcznie biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi Kazimierz Wielikosielec, który przyjmował wieńce dożynkowe, a po Mszy św. wraz z Metropolitą je święcił. Jego obecność podczas uroczystości podkreśliły słowa abp. Andrzeja Dzięgi o konieczności dzielenia się chlebem, chlebem, który musi przekraczać granice. Obecny był także o. Leonard Aduszkiewicz, który w białoruskim Homlu od kilku lat buduje kościół. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej głosił słowo Boże. Jego wizyta związana była z prośbą o wsparcie i zbiórką ofiar na pomoc przy budowie świątyni. Do tych próśb przyłączył się także abp Andrzej Dzięga, podkreślając, że jednoczenie się chrześcijan z terenów wschodnich było także zasługą św. Jadwigi.

Wdzięczni za chleb i opiekę

Na zakończenie Eucharystii abp. Dzięga podziękował wszystkim, którzy byli odpowiedzialni za tegoroczną uroczystość. Przygotowania trwały kilka miesięcy, ale dzięki poświęceniu wielu ludzi możemy zachwycać się efektem.

Reklama

Burmistrz Choszczna, Robert Adamczyk, wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy najbardziej przyczynili się do tego, że mogliśmy świętować – rolników, sadowników, pszczelarzy. Jak podkreślił, Choszczno się zmienia, ale jedna wartość pozostaje niezmienna – to wartość chleba, o której wszyscy pamiętamy.

Gospodarz parafii św. Jadwigi Królowej ks. kan. Karol Wójciak wyraził wdzięczność Panu Bogu za dar tegorocznych zbiorów i opiekę nad parafią. Arcybiskup usłyszał podziękowanie za duszpasterską pomoc, życzliwość oraz głębię głoszonego słowa Bożego, a także skierowane do wiernych słowa otuchy, tak dziś wszystkim potrzebne. Podziękował burmistrzowi Robertowi Adamczykowi za owocną współpracę przy organizacji uroczystości. Podkreślił, że ogromna życzliwość i zaangażowanie burmistrza i pracowników gminy były czymś niezwykłym i bez tego wsparcia dożynki nie byłyby tak piękne. Podziękowania skierował także do ks. kan. dr. Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej za zaufanie, jakim został obdarzony. Obecnym księżom, z księdzem dziekanem Grzegorzem Suchomskim, proboszczem choszczeńskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na czele, ks. Karol wyraził wdzięczność za przybycie oraz koncelebrację Mszy św.

Po uroczystościach kościelnych zaprezentowano program artystyczny. Występy na scenie przygotowały choszczeńskie szkoły i przedszkola, koła gospodyń wiejskich oraz zespoły muzyczne. Na wielu stoiskach pojawiły się produkty spożywcze oraz wyroby rękodzielnicze, które można było nabyć. Każdy znalazł coś dla siebie.

2022-09-06 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za plony

Niedziela sandomierska 38/2016, str. 4-6

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Adam Stachowicz

Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Eucharystia pod przewodnictwem
bp. Krzysztofa Nitkiewicza

Dzień 8 września w sposób szczególny kojarzy się nam z wdzięcznością. Rolnicy w wielu miejscach przywołują Matkę Bożą Siewną i dziękują za plony. W Janowie Lubelskim zebrani dziękowali również za rocznicę koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej

Świętowanie rozpoczęło się już dnia poprzedniego przybyciem licznych pielgrzymów pieszych z diecezji zamojsko-lubaczowskiej i sandomierskiej. Blisko tysiąc osób pieszo przybyło do sanktuarium w Janowie Lubelskim na doroczne świętowanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie w wigilię uroczystości pielgrzymi wyruszyli z Biłgoraja i po drodze przyjmowali w swoje szeregi kolejnych pątników, najpierw z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, a później z sandomierskiej. Wszystkich u wejścia do świątyni witali kapłani na czele z kustoszem sanktuarium ks. Jackiem Staszakiem. Centralnym momentem była Eucharystia, podczas której z pątnikami i mieszkańcami miasta modlił się bp Mariusz Leszczyński, biskup pomocniczy z diecezji zamojsko-lubaczowskiej.W homilii podjął temat szacunku do poczętego życia i przekazywania go: – W święto Twoich narodzin, Matko Boża, wspominamy wszystkie małżonki i matki. Macierzyństwo jest darem Boga. Małżonkowie tworzą warunki i współpracują z Bogiem, ale życie daje Bóg. On jest Panem życia. Dziś Bóg mówi do mężów i ojców, ale też małżonek i matek: „Przyjmij nowe życie i tego życia broń” – podkreślał kaznodzieja. – Dziękujemy za kobiety, które są gotowe na macierzyństwo. Maryjo, te niezdecydowane i słabe umocnij, umocnione wspomagaj, przygniecione wyrzutami sumienia przytul do swego Serca. Niech wszystkie matki głoszą Ewangelię życia – apelował hierarcha. Po Mszy św. przybyli mogli wysłuchać programu słowno-muzycznego na temat 1050. rocznicy chrztu Polski i wspólnie modlić się na różańcu. Dzień zakończyła maryjna Pasterka o północy.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Jak rozpoznać oszusta?

2024-04-19 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Zaczęło się dość zwyczajnie – od zakupu żelazka w jednym z domów handlowych. Piękne, błyszczące, z obietnicą trwałości i gwarancji. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te obietnice. To moje doświadczenie stało się punktem wyjścia do głębszej refleksji o tym, jak w naszym świecie pełnym najemników i chwilowych obietnic trudno jest znaleźć prawdziwą odpowiedzialność i wsparcie.

Porównuję to do sytuacji duchowej, w której wielu mówi, że nie potrzebujemy wiary, religii, czy duchowych wartości, skupiając się wyłącznie na edukacji i umiejętnościach praktycznych. Jednak gdy życie stawia nas przed trudnymi wyzwaniami, okazuje się, że brak tych wartości odczuwamy najbardziej. W odcinku opowiem także o Sigrid Undset, noblistce, która mimo ateistycznego wychowania, odnalazła swoją duchową drogę, co znacząco wpłynęło na jej życie i twórczość.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Turniej WTA

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Świątek, która była najlepsza w Stuttgarcie w dwóch ostatnich latach, wygrała tu 10. mecz z rzędu i pewnie zmierza po trzeci samochód Porsche przyznawany triumfatorce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję