Reklama

Niedziela Świdnicka

Neogotycki powrót do korzeni

Kościół św. Barbary w wałbrzyskiej dzielnicy Stary Zdrój to nie tylko miejsce modlitwy, ale również cenny świadek lokalnej historii, odzwierciedlający przemiany społeczne i religijne tego regionu.

Niedziela świdnicka 36/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Adrian Ziątek

Nowa ambona i ołtarz w prezbiterium

Nowa ambona i ołtarz w prezbiterium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki zaangażowaniu parafian oraz wizji księdza proboszcza Władysława Terpiłowskiego, świątynia przechodzi obecnie gruntowną renowację, która przywraca jej dawną świetność. O najnowszych pracach związanych z odtworzeniem neogotyckiego wystroju rozmawialiśmy z Adrianem Ziątkiem, historykiem sztuki i bliskim współpracownikiem księdza proboszcza.

Ołtarz przedsoborowy

Kościół św. Barbary, zbudowany w stylu neogotyckim, przez lata stanowił centralny punkt duchowy i architektoniczny Starego Zdroju. W latach 70., po reformie liturgicznej II Soboru Watykańskiego, ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Palichowski usunął całe wyposażenie prezbiterium, w tym przedsoborowy ołtarz, co wywołało mieszane reakcje wśród wiernych. – W 2015 r. nowy proboszcz ks. kan. Władysław Terpiłowski zainicjował gruntowny remont świątyni, obejmujący m.in. modernizację instalacji elektrycznej, renowację ścian i tynków, a także odtworzenie zamurowanego okna oraz przywrócenie figury św. Barbary na jej pierwotne miejsce w ołtarzu głównym. Kulminacją tych prac było poświęcenie nowego neogotyckiego ołtarza przedsoborowego, wzorowanego na pierwotnym, które odbyło się 9 czerwca 2023 r. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Ołtarz mierzy ponad 6 m wysokości i 2,5 m szerokości, imponując swoją skalą i detalem – wyjaśniał A. Ziątek

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkie zaangażowanie

Prace renowacyjne nie zakończyły się jednak na ołtarzu przedsoborowym. Z inicjatywy księdza proboszcza zdecydowano o wykonaniu drugiego, nowego ołtarza, tym razem posoborowego, oraz ambony. – Cała wspólnota parafialna zaangażowała się w zbiórkę funduszy, organizując liczne kwesty, takie jak sprzedaż palm, stroików świątecznych, oraz akcję „Pączek za dychę”. W ramach tej inicjatywy miejscowa piekarnia H.R.W. Maciąg ofiarowała 300 pączków, które rozprowadzano przed kościołem w niedzielę poprzedzającą tłusty czwartek. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a wszystkie pączki rozeszły się błyskawicznie, dzięki czemu zebrane fundusze wsparły budowę stołu ofiarnego – opowiadał historyk. Ołtarz posoborowy zaprojektowany przez stolarza Mariana Sieradzkiego we współpracy z artystą prof. Stanisławem Lenarem powstał w ciągu niespełna roku i został zainstalowany w lipcu br. – Jest wzorowany na mozaice z Jerozolimy, co nadaje świątyni symboliczny element Ziemi Świętej. Centralnym punktem ołtarza jest Baranek, nawiązujący do Apokalipsy św. Jana, który stanowi głęboki symbol chrześcijańskiego misterium – wyjaśniał Adrian Ziątek.

Symbolika i mistycyzm

Oprócz ołtarza wykonano także nową ambonę, która stylistycznie harmonizuje z resztą prezbiterium. – Stworzyliśmy przestrzeń, która nie tylko odzwierciedla historyczne korzenie kościoła, ale także podkreśla jego sakralny charakter. Cała symbolika, od polichromii po centralny obraz Baranka, ma na celu oddanie mistycznego wymiaru Eucharystii – zaznaczył nasz rozmówca. – Poświęcenie nowego ołtarza posoborowego planowane jest jeszcze przed tegorocznym odpustem św. Barbary – zapowiedział proboszcz, podkreślając, że będzie to ważny moment dla całej wspólnoty, wieńczący lata pracy i zaangażowania.

2024-09-03 13:19

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Elżbietanki zamknęły placówkę

[ TEMATY ]

Wałbrzych

elżbietanki

archiwum parafii

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Ks. kan. Wiesław Rusin dziękuje elżbietankom za czas spędzony przez siostry w tej części Wałbrzycha

Kojarzone z opieką nad chorymi, ubogimi i cierpiącymi siostry elżbietanki po 157 latach zamknęły swój klasztor na terenie parafii Św. Aniołów Stróżów.

Wdzięczna Bogu za dar obecności sióstr, wałbrzyska wspólnota parafialna, na czele z proboszczem ks. kan. Wiesławem Rusinem, modliła się w intencji całego zgromadzenia podczas Mszy św. pożegnalnej w trzecią niedzielę wielkanocną.
CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium inauguruje działalność. To najdalej wysunięty na północ kościół w Polsce

2026-02-01 09:46

[ TEMATY ]

Kościół

inauguracja

nowe sanktuarium

najdalej wysunięty

Parafia pw. św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli

Nowe sanktuarium zainaugurowało działalność

Nowe sanktuarium zainaugurowało działalność

Kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze, prowadzony przez oo. jezuitów, 4 stycznia został ustanowiony sanktuarium przez metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Wojdę. W sobotę, 31 stycznia nastąpiła oficjalna inauguracja działalności sanktuarium.

Podziel się cytatem - zauważył w homilii o. Bogusław Steczek SJ, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej działalność sanktuarium św. Ignacego w Jastrzębiej Górze. Imię zakonne, które przyjął Inigo Lopez de Loyola, czyli Ignacy, pochodzi od słowa „płomień”. Okazało się ono prorocze, bo ten święty był dla wielu osób jak ogień, który rozjaśnia, ogrzewa, pociesza i prowadzi. Bycie „płomieniem” dla ludzi pogrążonych w ciemnościach, błędach i smutku to także zadanie wszystkich nas, wierzących w Chrystusa - zauważył kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

W nocy do 29 st. C mrozu na północnym wschodzie kraju

2026-02-01 19:15

[ TEMATY ]

mróz

ostrzeżenia

noc

północny wschód

alerty

Adobe Stock

Bardzo niskie temperatury prognozowane są tej nocy

Bardzo niskie temperatury prognozowane są tej nocy

W niedzielę w nocy temperatura lokalnie spadnie do minus 29 st. C na północnym wschodzie kraju. Najcieplej będzie na południowym zachodzie, do minus 7 st. st. C - poinformował synoptyk IMGW Piotr Ojrzyński. Instytut wydał alerty I i II stopnia przed silnym mrozem dla przeważającej części kraju.

Podziel się cytatem -poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak dodał, na krańcach południowych i zachodnich kraju będą panowały inne warunki pogodowe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję