Reklama

Dekanaty diecezji warszawsko-praskiej (15)

Dekanat Bródnowski

Dekanat bródnowski powstał w 1987 r. w archidiecezji warszawskiej. 25 marca 1992 r. wszedł w skład nowej diecezji warszawsko-praskiej. Na jego terenie mieszka ok. 87 tys. wiernych. Siedzibą dekanatu jest parafia Matki Bożej Róźańcowej.

Niedziela warszawska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prał. Mieczysław Mosak urodził się 8 listopada 1927 r. w Korytnicy k. Węgrowa (dziś diecezja drohiczyńska). Święcenia kapłańskie otrzymał 8 sierpnia 1954 r. z rąk bp. Wacław Majewskiego (Prymas Wyszyński był wówczas internowany). Był wikariuszem w Słomczynie, Nowym Dworze Mazowieckim i w Warszawie (Nawrócenia św. Pawła i Imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu). Przez 11 lat był proboszczem w Jaktorowie, a w latach1981-2002 w parafii Matki Bożej Różańcowej na Bródnie. Jest kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Od 1981 r. dziekan dekanatu bródnowskiego. Prałat Kapituły Katedralnej.

Parafie i kościoły

Kiedy powstawał, dekanat bródnowski liczył siedem parafii: św. Marii Magdaleny na Ugorach, Matki Bożej Różańcowej na Bródnie, św. Michała Archanioła w Grodzisku, św. Jadwigi na Pelcowiźnie (Żeraniu), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach, Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Tarchominie-Porajach i św. Jakuba w Tarchominie. Po powstaniu dekanatu tarchomińskiego (1 listopada 1998 r.) odłączone zostały od niego trzy parafie: dwie w Tarchominie oraz w Płudach. Obecnie dekanat liczy sześć parafii.
1. Matki Bożej Różańcowej na Bródnie
2. św. Faustyny na Bródnie
3. św. Włodzimierza na Bródnie
4. św. Michała Archanioła w Grodzisku
5. św. Jadwigi na Pelcowiźnie
6. św. Marii Magdaleny na Bródnie-Ugorach
Najstarsza jest parafia Matki Bożej Różańcowej. Erygował ją 26 października 1913 r., z części parafii praskiej, kard. Aleksander Kakowski. W 1909 r. księżna Maria Radziwiłłowa wybudowała tu pierwszy kościół drewniany. Tuż przed II wojną światową rozpoczęto budowę świątyni murowanej, ale wszystko, co zdołano wybudować, spalone zostało podczas okupacji. Po wojnie nabożeństwa odprawiane były w kaplicy przy ul. Poborzańskiej. Nowy kościół powstał dopiero w latach 1957-1964. Konsekrował go kard. Stefan Wyszyński.
Najmłodszą parafią w dekanacie jest parafia św. Faustyny, która swój kościół jeszcze buduje. Powstała w 1997 r., choć jej początki sięgają roku 1993. Wtedy to władza kościelna zleciła ks. Ryszardowi Ladzińskiemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii Matki Bożej Różańcowej organizację owego ośrodka duszpasterskiego. W 1994 r. odprawiona tu została pierwsza Msza św. W 1998 r. parafia uzyskała zezwolenie na budowę kościoła. Budowa jest już bardzo zaawansowana, a jak poinformował Niedzielę Warszawską miejscowy proboszcz ks. kan. Ryszard Ladziński, jeszcze w tym roku, w murach nowej świątyni odprawiona zostanie Pasterka.
Najstarsza w dekanacie bródnowskim świątynia znajduje się w Grodzisku. Powstała w 1950 r. na miejscu spalonego w 1944 r. drewnianego kościółka pochodzącego z 1534 r., zbudowanego z fundacji królowej Bony. Według tradycji - obok królowej - kościół miał także ufundować pewien szlachcic, który w tym miejscu miał pustelnię, w której pokutował za hulaszcze życie. Od 1602 r. przez 250 lat posługę duszpasterską prowadzili tu bernardyni. Dziś zachwyca we wnętrzu świątyni barokowy XVIII-wieczny ołtarz główny pochodzący najprawdopodobniej z pobernardyńskiej świątyni Matki Bożej Loretańskiej na Pradze.
Pod względem liczby mieszkańców największa (22 tys. wiernych) jest parafia św. Włodzimierza. Najmniejsza (2 tys. wiernych) to św. Jadwigi przy ul. Modlińskiej. Ta ostatnia parafia posiada relikwie swojej Patronki, księżnej śląskiej, przywiezione w roku milenijnym 1966 z Trzebnicy. W kościele jest też Jej obraz.
Parafia św. Jadwigi to nie jedyna w dekanacie posiadająca relikwie swojej patronki. Relikwie św. Faustyny ma bródnowska parafia przy ul. Żuromińskiej. Wierni - wraz ze swoim Księdzem Proboszczem - jeździli po nie do sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W parafii dziekańskiej na Bródnie w 1918 r. sakramentu bierzmowania udzielił młodym wiernym abp Achilles Ratti, pierwszy nuncjusz apostolski w odrodzonej Rzeczypospolitej, cztery lata później obrany papieżem przyjął imię Pius XI.

Reklama

Duchowieństwo dekanalne

Dziekanem dekanatu bródnowskiego jest ks. prał. Mieczysław Mosak. Ojcem duchownym jest ks. Jan Strzyż, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Warszawie-Grodzisku. Funkcję dekanalnego wizytatora katechetycznego pełni ks. kan. Andrzej Dybek, proboszcz bródnowskiej parafii św. Marii Magdaleny.
W dekanacie posługę duszpasterską pełni 6 księży proboszczów, 12 wikariuszy i - w miarę możliwości - 5 rezydentów. Średnia wieku proboszczów wynosi 52 lata, zaś wikariuszy 37. Najdłużej (od 1990 r.) funkcję proboszcza pełni ks. kan. Henryk Zaraś z parafii św. Włodzimierza, budowniczy poświęconej w ubiegłym roku świątyni. Najkrócej w dekanacie proboszczem (od 2002 r.) jest ks. prał. Zygmunt Wirkowski z parafii Matki Bożej Różańcowej. (Ks. Wirkowski wcześniej był proboszczem i budowniczym kościoła w parafii św. Kazimierza w Kobyłce).
Na terenie dekanatu w parafii dziekańskiej znajdują się domy zakonne Księży Klaretynów (posiadają tu swoje wydawnictwo), Sióstr Loretanek, sióstr od Matki Teresy z Kalkuty i Pocieszycielek.

Życie religijne

We wszystkich parafiach aktywne są koła Żywego Różańca. W trwającym obecnie Roku Różańca Świętego zwiększyła się liczba osób należących do tych wspólnot. W 4 parafiach jest Droga Neokatechumenalna. - Na nich zawsze można liczyć - podkreśla Ksiądz Dziekan. Są Rodziny Nazaretańskie, Totus Tuus, Odnowa w Duchu Świętym oraz grupy oazowe. Np. Ruch Światło-Życie w parafii Matki Bożej Różańcowej skupia ok. 100 młodych. Opiekunem jest ks. Robert Szelągowski, który od wczesnej młodości jest związany z tym ruchem. Organizowane są rekolekcje oazowe, a w piątki spotkania modlitewne, a potem praca formacyjna w grupach. Są też trzydniowe wyjazdy na tzw. oazy modlitwy. Młodzi włączają się czynnie w liturgie niedzielne podczas Mszy św. dla młodzieży odprawianych w dolnym kościele. Podczas niedawnych rekolekcji głoszonych przez diakona, w liturgię włączali się śpiewem. Zachęcali obecnych do większego zaangażowania w życie parafii. Animatorzy zaangażowani są też w przygotowanie kandydatów do sakramentu bierzmowania.
Prężnie działa Caritas. Parafialne punkty pomocy dla najbardziej potrzebujących wydają odzież, żywność, organizują wyjazdy dzieci na kolonie. A sytuacja wielu rodzin jest bardzo trudna. Istnieje duże bezrobocie. - Łatwo to dostrzec chodząc z wizytą po kolędzie - mówi ks. prał. Zygmunt Wirkowski, obecny proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej. Pracy nie ma nie tylko bardzo wielu młodych ludzi, ale także tych starszych, zwłaszcza pracujących niegdyś w FSO. Ale mimo tak wielu trudności materialnych, z ogromnym wysiłkiem, często z bardzo skromnych emerytur i rent, wierni z Bródna podjęli trud wybudowania nowych świątyń - św. Włodzimierza i św. Faustyny, a wcześniej św. Marii Magdaleny.
W niektórych parafiach działają grupy AA, w parafii dziekańskiej od kilkunastu lat!
Tylko jedna parafia (Matki Bożej Różańcowej) posiada chór, w pozostałych są schole dziecięce i młodzieżowe.
- Gdy przyszedłem do parafii w 1981 r., chór już istniał. Miał liczące się osiągnięcia. Chórzyści śpiewali np. podczas procesji Bożego Ciała w katedrze św. Floriana. Obecnie śpiewają w każdą niedzielę na różnych Mszach św. Czterdziestoosobowym chórem kieruje miejscowy organista Andrzej Kozłowski - mówi ks. prał. Mieczysław Mosak.
Coraz bardziej widoczny jest w parafiach dekanatu kult Miłosierdzia Bożego. Szczególnie jest on obecny w parafii św. Faustyny, wielkiej apostołki Miłosierdzia Bożego. Regularnie odprawiane są nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego i odmawiana Koronka.
Radością napawa fakt, że blisko 100% dzieci uczęszcza na katechizację. W większości parafii udaje się ją organizować w wymiarze 2 godzin tygodniowo.
Wierni ze wszystkich parafii chętnie pielgrzymują. Organizowane są pielgrzymki autokarowe do Krakowa-Łagiewnik, Lichenia, na Jasną Górę, a ostatnio do Górki Klasztornej, gdzie jest kult Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci.
W ramach koordynacji prac duszpasterskich dobrze udaje się w dekanacie bródnowskim organizacja spowiedzi przed Wielkanocą. Księża pomagają sobie wzajemnie i wierni - aby pojednać się z Panem Bogiem - nie muszą długo czekać. Ministranci z parafii bródnowskich uczestniczyli w diecezjalnych rozgrywkach piłki nożnej. Reprezentacja parafii dziekańskiej zajęła premiowane trzecie miejsce.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Wzór pracowitości i pobożności

Niedziela sosnowiecka 18/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Zyta

Piotr Lorenc/Niedziela

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Wizerunek św. Zyty w sosnowieckiej bazylice katedralnej

Święta Zyta jest znana w diecezji z przepięknego ołtarza w sosnowieckiej bazylice katedralnej, którego konserwacja jest właśnie na ukończeniu.

Neobarokowy, drewniany ołtarz św. Zyty jest polichromowany i złocony. Między dwoma kolumnami znajduje się obraz św. Zyty. W środku zwieńczenia nastawy jest ozdobny kartusz z monogramem Matki Bożej. Po bokach są ustawione dwie figury: św. Barbary i św. Łucji. Ołtarz jest dziełem Pawła Turbasa i powstał w latach 1904–1906. – Od ponad roku ołtarz przechodzi kapitalny remont. Zdemontowane elementy snycerki trafiły do krakowskiej pracowni Aleksandra Piotrowskiego „Rearte”, gdzie zostały poddane gruntownej konserwacji. Natomiast mensa ołtarza pozostała w katedrze i była odnawiana na miejscu. Mieliśmy takie założenie, że remont miał być zakończony na Wielkanoc 2020 r., ale z powodu pandemii i kwarantanny, którą przechodzili kolejni pracownicy, tempo prac uległo nieznacznemu opóźnieniu – wyjawia kulisy renowacji ks. Jan Gaik, proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina świątynią miłości

2024-04-27 16:03

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnią świątynią, w której modlono się przy błogosławionych z Markowej było Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję