Reklama

Niedziela Wrocławska

Opłatek Wrocławskiego Środowiska Akademickiego

Agnieszka Bugała

Zwracając się do rektorów wrocławskich uczelni i pracowników naukowych zebranych na Mszy św. w homilii ks. prof. PWT Andrzej Tomko mówił o świętości miejsca, w którym odbywa się coroczne spotkanie opłatkowe. - To miejsce, w którym w dniu dzisiejszym uświadamiamy sobie, że gdy wody chrzcielne spłynęły po naszych czołach zostaliśmy zaproszeni do wspaniałej, Bożej Rodziny, do Boga - Ojca, Boga - Syna i do godności głoszenia Boga - Ducha Świętego. Ta świątynia ukazuje nam jedno z trzech symbolicznych wzgórz, na których kształtuje się nasza cywilizacja europejska – mówił były prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Podkreślił też, że świątynia jest tym szczególnym miejscem, w którym ofiarujemy Bogu samych siebie. - Dzisiaj, jako pracownicy nauki, możemy powiedzieć Gaudium et spes, czyli radość i nadzieja. Radość z tego, że jesteśmy ludźmi – mówił. Przypomniał też tajemnicę Wcielenia Boga i Jego wejście w historię dziejów człowieka.

- Co takiego szczególnego jest w człowieku, wyjątkowego, że Pan dziejów, czasów i przestrzeni chciał zostać człowiekiem? – pytał ks. Tomko - Co jest takiego fascynującego w każdym z nas, że ten Pan dziejów i historii, czasów i przestrzeni, przybywa do każdego z nas? Jest radość i nadzieja poszukiwania – odpowiadał snując refleksję o człowieku i jego miejscu w dziejach stworzenia. - Jest też w każdym z nas ogromna tajemnica, misterium do odkrywania. Są w każdym z nas przestrzenie, w których możemy odkrywać Bożą łaskę i miłosierdzie – konkludował kaznodzieja. Przypomniał odnalezione zapiski francuskiej filozof zaprzyjaźnionej z Alberetm Camusem.

- Kiedy po jej śmierci odkrywano pozostawioną spuściznę literacką, odnaleziono trzy zapisane kartki, o których później jej przyjaciel, Albert Camus powie, że są pewnym prologiem, mistycznym doświadczeniem wiary – mówił. Dlaczego nadano rangę zaledwie trzem zapisanym kartkom? Ks. Tomko przytoczył obszerne cytaty z odnalezionych zapisków:

Reklama

- Pewnego późnego popołudnia przyszedł do mojego mieszkanka nieznajomy przybysz. Wziął mnie za rękę i powiedział: Chodź, pokażę Ci, gdzie mieszka prawda. Zaprowadził mnie do kościoła i powiedział: uklęknij, tutaj mieszka prawda. Odpowiedziałam: Nie jestem ochrzczona. Później on zaprosił mnie do swojego mieszkania. Było skromne i czyste, na poddaszu. Długo rozmawialiśmy ze sobą, chociaż wydaje mi się, że mnie niczego nie nauczył. Od czasu do czasu przybysz wstawał i z szafy, która była wbudowana w ścianę wyjmował chleb, który miał smak prawdziwego chleba. Wyjmował także wino, które miało smak ziemi, z której te owoce były zebrane. Kilka razy jeszcze przychodził. Tego posłańca wysłał ktoś, kto mnie musi naprawdę kochać. Nigdy w życiu nie zaznałam prawdziwej miłości – odczytano na kartkach.

- Czym jest dla nas obraz tej szafy, z której nieznajomy wyjmował chleb, a potem wino? – pytał kaznodzieja. – To nawiązanie do Eucharystii, czyli tego Misterium , w którym właśnie bierzemy udział. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga, a Miłość Pana Boga jest najwyższego lotu, nigdy się od nas nie odwróci. W Nim znajdują się czułość i poczucie bezpieczeństwa. Ta miłość się wydarza naprawdę, jest prawdziwa. Bóg po to stał się człowiekiem, aby zmniejszyć odległość do człowieka i możliwa jest tylko we wspólnocie: Bóg i ty, ty i Bóg. Nie wystarczy opowiadanie, musi być wydarzenie wiary – podsumowywał kaznodzieja.

Po Eucharystii  goście spotkali się na w auli PWT, aby w świątecznej atmosferze otoczyć się życzliwością i słowami dobrych życzeń.

2019-01-13 20:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PILNE/Katastrofa kościoła z grobem ks. Dolindo

2020-01-29 19:22

Agnieszka Bugała

Każdy, kto zna modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij” słyszał o ks. Dolindo. A wielu z tych, którzy słyszeli o Dolindo odbyło już pielgrzymkę do jego grobu.

Niestety, może się okazać, że wkrótce pielgrzymowanie nie będzie możliwe. Z Neapolu płyną smutne wiadomości - kościołowi p.w. Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes i św. Józefa przy via Salvatore Tomassi 20 – gdzie znajduje się grób ojca Dolindo – grozi zawalenie i planowane jest jego zamknięcie. Potrzeba pilnie aż 100 tys. euro. Liczy się każda wpłata. Nie ma jeszcze polskiego konta do wpłat, w liście podane jest tylko konto włoskie parafii.

Zamieszczamy list, który rozpowszechniają księża, parafianie i opiekunowie grobu ks. Dolindo:

Ukochani w Chrystusie Panu!

Nasz kościół parafialny wymaga gruntownego remontu na skutek poważnych uszkodzeń.

Jeżeli w tym roku nie będą przeprowadzone prace remontowe, może niestety, zostać zamknięty. To byłaby wielka szkoda nie móc odwiedzić grobu Padre Dolindo, czy udać się do groty MB z Lourdes.

Całość prac została wyceniona na około 100 tys. euro. To ogromna suma, która przekracza możliwości parafii. Dlatego potrzebna jest każda pomoc, wsparcie modlitewne i finansowe.

Jeżeli połączymy nasze siły, kiedy każdy z nas ofiaruje nawet najmniejszy wkład, to prace remontowe ruszą , a my nadal będziemy mogli modlić się razem w domu Pana.

Dziękuje z góry za Waszą szczodrość!

POSTAL ACCOUNT

IBAN IT23N0760103400000007360893

Bic/Swift BPPIITRRXXX

lub

BANK ACCOUNT INTESA SAN PAOLO

IBAN IT85C0306909606100000104200

SWIFT o BIC BCITITMM

Via Salvatore TOMMASI, 20

Napoli – Italia

CZYTAJ DALEJ

Trybunał Konstytucyjny zawiesza uchwałę Sądu Najwyższego.

2020-01-29 20:23

[ TEMATY ]

sąd

uchwała

Trybunał Konstytucyjny

Sąd Najwyższy

Archiwum

Trybunał Konstytucyjny nie ma wątpliwości. Powołując się na prerogatywę prezydencką i zapisy o TK zawiesił ubiegłotygodniową uchwałę Sądu Najwyższego.

Kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana; orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą. Do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego - wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia - począwszy od dnia jej wydania.– informuje Trybunał Konstytucyjny

Co oznacza decyzja Trybunału Konstytucyjnego? Postanowił do czasu rozstrzygnięcia sprawy (sygn. Kpt 1/20) wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał, „jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych”: składu KRS, trybu przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na sędziego, konstytucyjnego prawa prezydenta do powoływania sędziów oraz ich kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Orzeczenie zapadło zdecydowaną większością głosów.

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów.

W związku z tym wnioskiem TK wydał postanowienie, że wstrzymuje stosowanie, od dnia jej wydania, uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r.

Jak wskazano oznacza to, że niedopuszczalne jest stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w rozumieniu przyjętym w uchwale SN. Trybunał uznał również, że kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana, a orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie, mają moc obowiązującą.

Postanowienie zostało podjęte w składzie 14 obecnych sędziów TK, większością głosów. Zdania odrębne złożyło trzech z nich: Piotr Pszczółkowski, Leon Kieres oraz Jarosław Wyrembak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję