Reklama

Opłatek Wrocławskiego Środowiska Akademickiego

2019-01-13 20:17

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Zwracając się do rektorów wrocławskich uczelni i pracowników naukowych zebranych na Mszy św. w homilii ks. prof. PWT Andrzej Tomko mówił o świętości miejsca, w którym odbywa się coroczne spotkanie opłatkowe. - To miejsce, w którym w dniu dzisiejszym uświadamiamy sobie, że gdy wody chrzcielne spłynęły po naszych czołach zostaliśmy zaproszeni do wspaniałej, Bożej Rodziny, do Boga - Ojca, Boga - Syna i do godności głoszenia Boga - Ducha Świętego. Ta świątynia ukazuje nam jedno z trzech symbolicznych wzgórz, na których kształtuje się nasza cywilizacja europejska – mówił były prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Podkreślił też, że świątynia jest tym szczególnym miejscem, w którym ofiarujemy Bogu samych siebie. - Dzisiaj, jako pracownicy nauki, możemy powiedzieć Gaudium et spes, czyli radość i nadzieja. Radość z tego, że jesteśmy ludźmi – mówił. Przypomniał też tajemnicę Wcielenia Boga i Jego wejście w historię dziejów człowieka.

- Co takiego szczególnego jest w człowieku, wyjątkowego, że Pan dziejów, czasów i przestrzeni chciał zostać człowiekiem? – pytał ks. Tomko - Co jest takiego fascynującego w każdym z nas, że ten Pan dziejów i historii, czasów i przestrzeni, przybywa do każdego z nas? Jest radość i nadzieja poszukiwania – odpowiadał snując refleksję o człowieku i jego miejscu w dziejach stworzenia. - Jest też w każdym z nas ogromna tajemnica, misterium do odkrywania. Są w każdym z nas przestrzenie, w których możemy odkrywać Bożą łaskę i miłosierdzie – konkludował kaznodzieja. Przypomniał odnalezione zapiski francuskiej filozof zaprzyjaźnionej z Alberetm Camusem.

- Kiedy po jej śmierci odkrywano pozostawioną spuściznę literacką, odnaleziono trzy zapisane kartki, o których później jej przyjaciel, Albert Camus powie, że są pewnym prologiem, mistycznym doświadczeniem wiary – mówił. Dlaczego nadano rangę zaledwie trzem zapisanym kartkom? Ks. Tomko przytoczył obszerne cytaty z odnalezionych zapisków:

Reklama

- Pewnego późnego popołudnia przyszedł do mojego mieszkanka nieznajomy przybysz. Wziął mnie za rękę i powiedział: Chodź, pokażę Ci, gdzie mieszka prawda. Zaprowadził mnie do kościoła i powiedział: uklęknij, tutaj mieszka prawda. Odpowiedziałam: Nie jestem ochrzczona. Później on zaprosił mnie do swojego mieszkania. Było skromne i czyste, na poddaszu. Długo rozmawialiśmy ze sobą, chociaż wydaje mi się, że mnie niczego nie nauczył. Od czasu do czasu przybysz wstawał i z szafy, która była wbudowana w ścianę wyjmował chleb, który miał smak prawdziwego chleba. Wyjmował także wino, które miało smak ziemi, z której te owoce były zebrane. Kilka razy jeszcze przychodził. Tego posłańca wysłał ktoś, kto mnie musi naprawdę kochać. Nigdy w życiu nie zaznałam prawdziwej miłości – odczytano na kartkach.

- Czym jest dla nas obraz tej szafy, z której nieznajomy wyjmował chleb, a potem wino? – pytał kaznodzieja. – To nawiązanie do Eucharystii, czyli tego Misterium , w którym właśnie bierzemy udział. Jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga, a Miłość Pana Boga jest najwyższego lotu, nigdy się od nas nie odwróci. W Nim znajdują się czułość i poczucie bezpieczeństwa. Ta miłość się wydarza naprawdę, jest prawdziwa. Bóg po to stał się człowiekiem, aby zmniejszyć odległość do człowieka i możliwa jest tylko we wspólnocie: Bóg i ty, ty i Bóg. Nie wystarczy opowiadanie, musi być wydarzenie wiary – podsumowywał kaznodzieja.

Po Eucharystii  goście spotkali się na w auli PWT, aby w świątecznej atmosferze otoczyć się życzliwością i słowami dobrych życzeń.

Reklama

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

2019-08-22 20:36

jg / Zakopane (KAI)

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

W świątyni na Krzeptówkach trwa uroczysta Msza św. z udziałem górali ze Związku Podhalan, obchodzących w tym roku 100-lecie swojej organizacji, a także uczestników Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Władze miasta odwołały dzisiejsze koncerty i zaprosiły wszystkich do uczestnictwa w modlitwie na Krzeptówkach.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. - Jesteśmy teraz całym sercem z rodzinami ofiar i osobami poszkodowanymi podczas dzisiejszej burzy. Taka sytuacja nas wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła - mówi Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego. Dodaje, że w ramach festiwalu miała miejsce także Msza św. z udziałem górali z całego świata w intencji pokoju na świecie.

W Zakopanem działa sztab kryzysowy. Jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a na Podhale zmierza premier Mateusz Morawiecki.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlaki wokół Giewontu. W wyniku burzy i piorunów, jakie rozpętały się na tym znanym szlakiem zostało poszkodowanych wiele osób, są nawet ofiary śmiertelne. Akcja sprowadzania turystów cały czas jest prowadzona. W szpitalach w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Krakowie przebywa już kilkadziesiąt osób.

Uruchomiono numer alarmowy-infolinię: 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Tu dowiedzieć się można o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum miasta na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Balcerek: susze i powodzie są jak biblijne napomnienia

2019-08-24 15:51

ms / Buk (KAI)

Klęski żywiołowe w postaci suszy lub powodzi są jak biblijne napomnienia: człowieku nie jesteś bogiem, nie jesteś panem tego świata, nie ty ustalasz prawa przyrody, jesteś częścią stworzonego świata – mówił bp Grzegorz Balcerek podczas dożynek powiatu poznańskiego w Buku. Na tegorocznym święcie plonów nie zabrakło tradycyjnych wieńców dożynkowych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej.

misyjne.pl

W homilii poznański biskup pomocniczy nawiązał do chleba powszedniego, który jest symbolem darów pochodzących od Boga. „W nasze dziękczynienie chcemy dziś włączyć to wszystko, co z łaski Boga stanowi naszą codzienność i jest przejawem Bożego Miłosierdzia” – mówił bp Balcerek.

Szczególną uwagę biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej poświęcił podstawowej prawdzie o człowieku postrzeganym jako „współpracownik” Boga w dziele stworzenia. „Prawda ta została nam objawiona już na pierwszych kartach Pisma Świętego, gdy Bóg po stworzeniu świata powiedział do człowieka: czyńcie sobie ziemię poddaną. Człowiek jest współpracownikiem Boga w dziele stworzenia, dlatego jego wysiłki muszą uwzględniać Boży porządek rzeczy” – podkreślił bp Balcerek.

Kaznodzieja zauważył, że wytwory kultury rolnej muszą liczyć się z Bożą naturą rzeczy, a „praca na polach, w ogrodach i sadach, uczy nas tej prawdy”. „Przyrody nie da się oszukać, a człowiek jest integralną częścią tego świata. Nie można w głosowaniu zmienić praw przyrody. Można je zgłębiać, poznawać i czyniąc sobie ziemię poddaną korzystać z jej owoców” – mówił bp Balcerek.

Zaapelował też do rolników, by pamiętali o benedyktyńskiej zasadzie „Ora et labora”.

„Najpierw pomódl się, czyli stań przed Stwórcą, zastanów się, co i jak należy czynić, by twoje wysiłki wpisywały się w odwieczny plan Boga. To właśnie ta prawda kazała naszym ojcom modlitwą rozpoczynać dzień pracy, modlitwą rozpoczynać czas żniwowania, wreszcie samo dziękczynienie za obfity plon ziemi było modlitwą” – mówił poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przestrzegł też przed kwestionowaniem prawa naturalnego i publiczną promocją zachowań sprzecznych z tym prawem, takich jak rozwiązłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem