Reklama

Niedziela Wrocławska

Rękopis Orędzia znaleziony w Rzymie

Do tej pory historycy posługiwali się tylko maszynopisem Orędzia i relacjami świadków stwierdzającymi, że autorem tekstu jest kard. Bolesław Kominek – teraz są już pewni.

Agnieszka Bugała

Dr Wojciech Kucharski, wrocławski historyk, odnalazł rękopis Orędzia 25 maja 2019 r. w Rzymie

Dr Wojciech Kucharski, wrocławski historyk, odnalazł rękopis Orędzia 25 maja 2019 r. w Rzymie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Kominek napisał ten tekst w jednym ciągu, w ciągu jednej nocy - 20 stron A4. Następnie przeczytał ten tekst i zrobił kilka dopisków. Skreślenia w tekście, to poprawki jedynie lingwistyczne – on władał językiem niemieckim równie dobrze, jak polskim. Początkowo Orędzie ma tytuł List pasterski biskupów polskich do biskupów niemieckich – mówił w czasie konferencji prasowej dr Wojciech Kucharski, szef wrocławskiego zespołu badaczy z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, znalazca rękopisu.

W Centrum historii Zajezdnia odbyła się dziś (6.06) pełna emocji konferencja prasowa, na której poinformowano, że rękopis Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich – ze słynnym zdaniem „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” - został odnaleziony przez wrocławskich badaczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Od prawie dziesięciu lat prowadzimy program badawczy pod roboczą nazwą „Kominek”. To program zorientowany na badania historyczne i archiwalne wokół postaci kard. Kominka i wokół Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Ten program jest prowadzony systematycznie, z czego bardzo się cieszę – mówił Marek Mutor, dyrektor Centrum. – Prace te zaowocowały już długą listą publikacji wydawniczych w Polsce i za granicą, ale odnalezienie rękopisu Orędzia, to dla badaczy, którzy zajmują się tematyką relacji polsko – niemieckich po drugiej wojnie światowej święty graal! – mówił. - Do tej pory dysponowaliśmy maszynopisem podpisanym przez polskich biskupów, który jest zdeponowany w archiwum archidiecezji kolońskiej, ale nie było brulionu, który by też ostatecznie potwierdził autorstwo i pozwolił prześledzić proces tworzenia Orędzia. To wielkie znalezisko historyczne. Chcielibyśmy, aby postać Bolesława Kominka, kardynała wrocławskiego, została uznana przez społeczność międzynarodową jako jednego z ojców Europy i pojednania europejskiego – mówił Marek Mutor. – To wielka promocja Polski – że właśnie tutaj, dwadzieścia lat po wojnie naród – ofiara tej wojny – wyciąga rękę do pojednania – podkreślał.

Reklama

Dr Wojciech Kucharski odnalazł rękopis w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie 25 maja br. Nie ukrywał emocji i wzruszenia.

- Gdy trafiliśmy na to źródło, nogi się pode mną ugięły – to ogromne emocje, bo znalezisko jest tekstem o znaczeniu fundamentalnym dla ładu w Europie po II wojnie światowej – mówił.

Przybliżył proces poszukiwań i szeroko zakrojonych badań nad tekstem.

- W 2008 r. rozpoczęliśmy badania dotyczące pojednania polsko – niemieckiego i poszukiwania Orędzia. Nasza instytucja, jako pierwsza, odnalazła maszynopis Orędzia z podpisami polskich biskupów. Jako pierwsi, po 50. latach od jego ukazania się, opublikowaliśmy jego krytyczne wydanie pokazując różne wersje Orędzia. Pod tym dokumentem trzech biskupów podpisało się dwukrotnie – nikt na to wcześniej nie zwrócił uwagi – mówił historyk i badacz. Wciąż jednak bez odpowiedzi pozostawało pytanie kto jest prawdziwym autorem dokumentu i kto miał ostateczny wpływ na jego kształt – konkludował.

- Odkrycie tego źródła, w obszarze nauki, rozstrzyga wiele fundamentalnych kwestii – tłumaczył. - Jeśli myślimy, że Polska coś dała światu, jakąś ważną myśl, tekst – to to jest jeden z tych tekstów. Jeśli chodzi o wiek XX i problem radzenia sobie ze skutkami totalitaryzmów to jest to tekst fundamentalny. Badania związane z Orędziem prowadziliśmy w ramach rządowego programu „Niepodległa”, którego celem jest odnalezienie wszystkich listów, które polscy biskupi skierowali do innych narodów i episkopatów. Dziś już wiemy, ponieważ wiele z tych materiałów odnaleźliśmy, jest to list wyjątkowy, tylko w nim zawiera się tak mocne przesłanie, ale wynika to również z tego, że relacje między naszymi krajami były wyjątkowe. To Orędzie ma niezwykłe, wiekopomne znaczenie – podkreślał w prezentacji dokumentu historyk.

Reklama

Prace poszukiwawcze angażowały go od lat. - Zjeździłem pół Europy szukając tego źródła – Monachium, Kolonia, Berlin. W Polsce zgłębiłem archiwum Prymasa Polski, byłem też w Rzymie. Najbardziej oczywistym miejscem był Rzym, bo tam powstała idea wystosowania tych listów, podczas IV Sesji Soboru polscy biskupi to zrobili, ale wciąż nie było śladu i wskazówek gdzie szukać. Do naszych zbiorów przyjęliśmy archiwum Bolesława Kominka – 37 tomów, dziesiątki stron dokumentów. To było dla mnie, jako historyka, coś niezwykłego, ale jednocześnie zaskakujące było to, że w tych materiałach nie było tego źródła. Był maszynopis, ale nie źródło – wyjaśniał.

Rękopis Orędzia znajduje się w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie, w archiwum, które nie jest archiwum oficjalnym, ale jest formą archiwum, zawiera pamiątki po polskich biskupach, którzy mieszkali tam w trakcie Soboru watykańskiego II. Porównując ten tekst z finalną wersją Orędzia dr Kucharski posłużył się statystykami – w finalnej wersji mamy ponad 25 tys. znaków, prawie 3,5 tys. słów. Z tych 3,5 tys. słów 2950 jest w rękopisie, a więc 83 procent. Badacze znaleźli jeszcze dwie strony notatek Kominka, które weszły do finalnej wersji Orędzia. To, wg nich, oznacza, że autorem 93 procent tekstu Orędzia jest kard. Kominek. Poza wrocławskim hierarchą wpływ na tekst Orędzia miał jedynie bp Kowalski, który w liście do Kominka wskazał, co należy dodać i poprawić w niektórych akapitach. W momencie, gdy dokument powstawał zakładano, że zostanie on przekazany na koniec Soboru, czyli w grudniu 1965 r.

- Wszyscy kojarzymy Orędzie z tym jednym zdaniem, które przeszło do historii „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, które wypowiadali biskupi w imieniu narodu ofiar. i ono jest w pierwszej wersji Orędzia. Kominek zatem od samego początku myślał o takiej wersji Orędzia, dopiero później poddał tekst pod dyskusję – wyjaśniał dr Kucharski.

Reklama

Dopytywano o miejsce powstania Orędzia wyjaśnił, że badacze są w posiadaniu notatki (Pro memoriam Prymasa Wyszyńskiego) informującej o tym, że Bolesław Kominek wyjechał z Rzymu ok. 7 października. - Mamy relację jego sekretarza, ks. Zdzisława Seremaka, że napisał tekst we Fiuggi, w klasztorze sióstr elżbietanek. Z Fiuggi Kominek wysłał kartkę pocztową do ks. prałata Mączyńskiego, rektora Papieskiego Instytutu Kościelnego, którą znaleźliśmy datowaną na 8 października. Pisze w niej, że 13 wraca do Rzymu, że odpoczywa, ale też dużo pracuje – to rozstrzyga o miejscu i czasie powstają Orędzia – mówił.

Przed badaczami wielkie wyzwanie: opracowanie, wydanie i przybliżenie rękopisu. Kto wie, czy nie dołączy do tych planów zgłoszenie dokumentu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2019-06-06 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Scąber o Helenie Kmieć: pokazuje, że internet nie przeszkadza w drodze do świętości

2024-05-12 08:33

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Helena Kmieć pokazuje, że internet, dobra współczesnego świata, kultura, rozrywka nie przeszkadzają w drodze do świętości – ocenił ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej, gdzie ruszył proces beatyfikacyjny młodej wolontariuszki.

Świecka misjonarka została zamordowana na tle rabunkowym w Boliwii ponad siedem lat temu. Miała 26 lat.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

KUL uruchamia zbiórkę na rzecz Rio Grande do Sul i żyjącej tam Polonii

2024-05-12 15:00

Archiwum KUL

Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Rektor KUL z rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio Grande do Sul

Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, zdecydował o uruchomieniu specjalnej zbiórki na rzecz społeczności brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul, którą dotknęła jedna z największych w historii kraju powodzi. W regionie jest bardzo duża i niezwykle aktywna społeczność polonijna. Od niedawna działa tam też Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję