Reklama

Niedziela Częstochowska

Msza Święta na zrekonstruowanych fundamentach wieluńskiej fary

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wieluń

Zofia Białas

Kulminacyjną częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu była Msza Święta na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary pod przewodnictwem ks. abpa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego. W koncelebrze ks. Mariusz Trojanowski. Eucharystia w intencji ofiar II wojny światowej zbiegła się w tym roku z tradycyjnym odpustem ku czci Matki Bożej Pocieszenia, pani Ziemi Wieluńskiej, stąd obok Krzyża Jej wizerunek przyniesiony w procesji na mury z Sanktuarium Jej imienia.

Na Eucharystię przybyli kapłani wieluńscy i Kapituła Wieluńska, siostry Antoninki i Bernardynki, bractwo kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii św. Józefa i parafii Matki Bożej Pocieszenia, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, harcerze, kombatanci, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Narodowe, Stowarzyszenie Historyczne Pokolenie, mieszkańcy, przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych z Wieluniem miast niemieckich, ostatni świadkowie bombardowania Wielunia, orkiestra z Kurowa.

Reklama

Słowo Boże nawiązujące do tekstów liturgicznych przeznaczonych na Niedzielę 1 września, wybranych z Księgi Mądrości Syracha (Bóg miłuje pokornych), z Listu do Hebrajczyków (Stare i Nowe Przymierze) i Ewangelii wg św. Łukasza, (Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony) oraz do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wygłosił ks. abp Wacław Depo.

Słowo skierowane do uczestników Eucharystii to wielka refleksja na temat sensu życia, pamięci i przestrogi. Pytania - Czy życie ma sens, czy wszystko do bezsens - skoro w dzisiejszym świecie zabija się zwykłych ludzi chociażby w Syrii, gdzie w Aleppo znów wybuchają bomby? Czy może się powtórzyć historia wojny?. Może, jeśli nie będziemy ludźmi sumienia, jeżeli wielka będzie pycha władzy.

Jest naszym obowiązkiem i koniecznością przypominanie o okrucieństwach wojny młodym pokoleniom, dla których wojna to tylko historia. W Wieluniu będzie o tym przypominał dzwon z napisem „Pamięć i Przestroga”, który o godzinie 14.00 zabrzmi w Warszawie a potem będzie przekazany Wieluniowi.

Po Mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia 1 września 1939 r., ks. abp Wacław Depo i kapłani ziemi wieluńskiej zapalili symboliczne znicze. Ks. abp dokonał ponadto poświęcenia 10 imiennych tablic na Wieluńskiej Golgocie upamiętniających kolejnych dziesięciu mieszkańców ziemi wieluńskiej, ofiar II wojny światowej.

2019-09-01 19:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Niepodległości w Wieluniu

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Wieluń

Zofia Białas

W tym pięknym jesiennym dniu mieszkańcy Wielunia i Powiatu Wieluńskiego razem uczcili Święto Niepodległości i 100. rocznicę jej odzyskania. Punktualnie w południe, w czasie, kiedy w Warszawie odbywały się oficjalne uroczystości rocznicowe, tak jak wszyscy w Polsce, stanęli na placu Legionów by wspólnie zaśpiewać Hymn Polski, odpowiadając w ten sposób na apel do rodaków „Niepodległa do hymnu” Prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent apelował: Serca wszystkich Polaków zabiją mocniej, kiedy w południe 11 listopada zabrzmią pierwsze takty Mazurka. Zaśpiewajmy razem nasz hymn – hymn Polski Niepodległej!. Hymn śpiewały całe rodziny, a towarzyszyły im biało – czerwone flagi.

Kolejną częścią świętowania było uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci w holu Starostwa Powiatowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy placówek kulturalnych i oświatowych i inni zaproszeni goście wraz z prof. Michałem Seweryńskim, Wicemarszałkiem Senatu RP. Odsłaniając tablicę, mieszkańcy Wielunia uczcili synów ziemi wieluńskiej, także tych bezimiennych, którzy oddali życie dla tej, która miała odzyskać wolność po 123 latach niewoli, o czym przypominają zamieszczone na tablicy słowa: W stulecie odzyskania niepodległości, w hołdzie rodakom, w tym synom ziemi wieluńskiej, dla których wolność umiłowanej Ojczyzny była najważniejszym wyzwaniem i dla niej poświęcili swe zdolności, siły i życie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: najbardziej zbawienne jest odkrycie Chrystusa jako naszego jedynego Zbawiciela

2022-01-20 20:37

[ TEMATY ]

ekumenizm

abp Wacław Depo

Msza św. o Jedność Chrześcijan

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Przepowiadamy prawdę o Jezusie nie po to, żeby zranić bliźniego, ale by być i razem iść słuszną drogą, którą nam Chrystus w Duchu Świętym wyznacza – mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, celebrowana była w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-21 17:52

[ TEMATY ]

papież

Niedziela

Słowo Boże

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Najbliższa niedziela, 23 stycznia, obchodzona będzie w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Inicjatywa ustanowiona przez Franciszka w 2019 roku służy temu aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

“Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty, w której Słowo Boże winno być odczytywane, rozważane, kontemplowane i którym Kościół się modli“ – zauważa ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję