Reklama

Niedziela Częstochowska

Msza Święta na zrekonstruowanych fundamentach wieluńskiej fary

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Wieluń

Zofia Białas

Kulminacyjną częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu była Msza Święta na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary pod przewodnictwem ks. abpa Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego. W koncelebrze ks. Mariusz Trojanowski. Eucharystia w intencji ofiar II wojny światowej zbiegła się w tym roku z tradycyjnym odpustem ku czci Matki Bożej Pocieszenia, pani Ziemi Wieluńskiej, stąd obok Krzyża Jej wizerunek przyniesiony w procesji na mury z Sanktuarium Jej imienia.

Na Eucharystię przybyli kapłani wieluńscy i Kapituła Wieluńska, siostry Antoninki i Bernardynki, bractwo kalwaryjskie z Praszki, chóry z parafii św. Józefa i parafii Matki Bożej Pocieszenia, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, harcerze, kombatanci, Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Narodowe, Stowarzyszenie Historyczne Pokolenie, mieszkańcy, przedstawiciele trzech zaprzyjaźnionych z Wieluniem miast niemieckich, ostatni świadkowie bombardowania Wielunia, orkiestra z Kurowa.

Słowo Boże nawiązujące do tekstów liturgicznych przeznaczonych na Niedzielę 1 września, wybranych z Księgi Mądrości Syracha (Bóg miłuje pokornych), z Listu do Hebrajczyków (Stare i Nowe Przymierze) i Ewangelii wg św. Łukasza, (Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony) oraz do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wygłosił ks. abp Wacław Depo.

Reklama

Słowo skierowane do uczestników Eucharystii to wielka refleksja na temat sensu życia, pamięci i przestrogi. Pytania - Czy życie ma sens, czy wszystko do bezsens - skoro w dzisiejszym świecie zabija się zwykłych ludzi chociażby w Syrii, gdzie w Aleppo znów wybuchają bomby? Czy może się powtórzyć historia wojny?. Może, jeśli nie będziemy ludźmi sumienia, jeżeli wielka będzie pycha władzy.

Jest naszym obowiązkiem i koniecznością przypominanie o okrucieństwach wojny młodym pokoleniom, dla których wojna to tylko historia. W Wieluniu będzie o tym przypominał dzwon z napisem „Pamięć i Przestroga”, który o godzinie 14.00 zabrzmi w Warszawie a potem będzie przekazany Wieluniowi.

Po Mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia 1 września 1939 r., ks. abp Wacław Depo i kapłani ziemi wieluńskiej zapalili symboliczne znicze. Ks. abp dokonał ponadto poświęcenia 10 imiennych tablic na Wieluńskiej Golgocie upamiętniających kolejnych dziesięciu mieszkańców ziemi wieluńskiej, ofiar II wojny światowej.

2019-09-01 19:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy

– Maryja nigdy nie zostawia swoich dzieci bez pociechy, ale ciągle przypomina: bądźcie zawsze blisko mojego Syna – powiedział 29 sierpnia abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Duchowny przewodniczył Sumie odpustowej w przededniu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do kapłanów: trzeba zaufać Bogu we wszystkim

– Bóg złożył w każdym z nas potrzebę stawiania pytań o sens naszych powołań po imieniu i ich realizację na miarę otrzymanej łaski – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w sobotę przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 41. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję